Dolar coraz bliżej powrotu do czterech złotych

Późnym popołudniem kurs dolara dotknął poziomu 4 zł i osiągnął najniższy poziom od 10 listopada. Był to efekt wzrostu notowań pary euro-dolar przy stabilnym kursie polskiej waluty wobec euro.

O 16:32 za dolara płacono 4,0035 zł, a więc o ponad cztery grosze mniej niż w poniedziałek. Chwilę wcześniej kur USD/PLN dotknął poziomu 4 zł, wyznaczając 2,5-miesięczne minimum.

Kliknij, aby przejść do aktualnych notowań.
Kliknij, aby przejść do aktualnych notowań. (Bankier.pl)

Tymczasem na parze euro-złoty panuje względny spokój. Europejska waluta kosztowała nieco poniżej 4,32 zł, a więc bez większych zmian względem poziomu z poniedziałkowego zamknięcia notowań.

Dzieje się za to na parze euro-dolar, której notowania wzrosły z ok. 1,07 do 1,08 o godzinie 16:00. Trudno jednoznacznie przesądzić, co stoi za obserwowanym od początku roku osłabieniem dolara w relacji do euro. Niemniej jednak według Reutersa dolar ma za sobą najgorszy początek roku od 2008.

Kliknij, aby przejść do aktualnych notowań.
Kliknij, aby przejść do aktualnych notowań. (Bankier.pl)

Nadzieje związane z polityką Donalda Trumpa powoli zaczęły słabnąć w zetknięciu z rzeczywistością. Część inwestorów mogła dojść do wniosku, że protekcjonistyczna polityka nowego prezydenta będzie wymagała dolara raczej słabego niż mocnego.

Poza tym argumentów na rzecz euro dostarczyły najnowsze odczyty makroekonomiczne: odnotowano delikatne przyspieszenie wzrostu PKB, a najniższe bezrobocie od 2009 roku oraz wzrost inflacji HICP w styczniu do 1,8% - czyli do celu inflacyjnego EBC.

Jednakże dysparytet stóp procentowych cały czas jednoznacznie wspiera amerykańską walutę. Podczas gdy trzymiesięczny Libor USD  przekracza 1%, to analogiczna stawka dla euro dopiero co pogłębiła historyczne minimum, spadając do... -0,34%. Z tej perspektywy wzrosty na eurodolarze trudno traktować inaczej jak tylko lokalną korektę.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~pn

Na razie pieniadz jest tani w usa i amerykanie pchaja sie ze swoimi dolarami na rynki rozwijajace sie. Spadajacy dolar otnacza ,ze wzrosty na WIG jeszcze troche potrwaja. Jupi :)

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 3 ~lkkikar

po wyborze prezydenta gielda i dolec zawsze w gore (nie ma znaczenia jaki)
a potem lekko w dol.
tak jest od lat

! Odpowiedz
5 19 ~Krzysztof

To tylko korekta i czas dokupowac dolce czy to za EUR czy PLN. Zobaczymy w polowie roku kto mial racje. Podwyzki w USA beda kontynuowane a to bedzie pchalo USD do wzrostow, za duza roznica w stopach miedzy EU a USA. Poza tym 2017 to rok wyborczy w wielu krajach strefy EUR i nie wiadomo jak to sie skonczy, a wahadlo przechyla sie w strone niekorzystna dla EUR, bo to waluta sztuczna i oparta o projekt polityczny. EUR jest za mocne dla krajow poludnia i za slabe dla Niemiec i jemu podobnych, stad na dluzsza mete nie da sie tego przeciagac w nieskonczonosc. Musialby postac wspolny projekt fiskalny, wspolne obligacje dla krajow EUR a na to sie nie zanosi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~Reporter

Dokładnie, chociaż życzę złotówce jak najlepiej ale jest ona w żelaznym uścisku globalnych spekulantów i zatańczy jak oni chcą. No – na pewno nie podskoczy w obecnym końcowym cyklu fiat money - dolarowi. Tym bardziej jak amerykanie zaczynają się gościć w Polsce ku uciesze naiwniaków myślących że Putin skuli ogon. Pytanie jest -czy stając przed kantorem zadając sobie pytanie kupić czy nie kupić oto jest pytanie na miarę Hamleta.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 3 ~Antonia

Jedna stopa dla wszystkich papierów, i zaraz konsumpcja i inwestycje wróciły by na zachód i południe, a Niemcy przestali by inwestować i konsumować ponad miarę! Kolejna 'rzesza niemiecka' znowu spaliła na panewce, bo to co miało im dać gospodarczą i polityczną siłę właśnie przemienia się w słabość całej '5 rzeszy unii europejskiej narodu niemieckiego'.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~aba odpowiada ~Antonia

Antomiu! Tyle razy ciebie prosilem, ze najpierw gary a potem przyjemnosci!

! Odpowiedz
3 1 ~Czaro odpowiada ~Reporter

Rozumie, ze chcesz silnej zlotowki. Rzad zyje na zasilku Unii, dzieki kroplowce. Mocna zlotowka oznacza mniej kasy i wiekszy deficyt, co oznacza kolejne emisje obligacji i wiekszy deficyt. W konsekwencji stracisz a nie zarobisz.

! Odpowiedz
0 0 ~Reporter odpowiada ~Czaro

"Rozumie, ze chcesz silnej zlotowki." Nie - kompletnie nie "rozumie" a raczej jego brak.

! Odpowiedz
16 12 ~darek

Gdzie te anale co to wróżyli dolca po 4,50?
Dolar na razie będzie się osłabiał.
Kupujcie pod koniec lutego bo w marcu ma być decyzja odnośnie stup procentowych

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
EUR/PLN -0,02% 4,2952
2019-10-14 22:11:00
USD/PLN 0,24% 3,8960
2019-10-14 22:09:00
EUR/USD -0,06% 1,1025
2019-10-14 22:09:00
CHF/PLN 0,16% 3,9047
2019-10-14 22:09:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil