REKLAMA
WEBINAR

Republikanie stawiają ultimatum Bidenowi ws. Nord Stream 2

2021-07-29 18:38
publikacja
2021-07-29 18:38

12 republikańskich senatorów zapowiedziało w środę, że nie dopuści do zatwierdzenia dwóch kandydatów prezydenta Joe Bidena na kluczowe stanowiska w resorcie finansów, dopóki jego administracja nie nałoży sankcji na spółkę Nord Stream 2.

Republikanie stawiają ultimatum Bidenowi ws. Nord Stream 2
Republikanie stawiają ultimatum Bidenowi ws. Nord Stream 2
fot. KEVIN LAMARQUE / / Reuters

Zasiadający w komisji ds. bankowości senatorowie zapowiedzieli w liście do szefowej Departamentu Skarbu Janet Yellen, że zablokują nominacje na dwie pozycje w jej resorcie: podsekretarza ds. terroryzmu i wywiadu finansowego oraz asystenta sekretarza ds. finansowania terroryzmu. Oba te stanowiska są odpowiedzialne za wprowadzanie sankcji.

Politycy domagają się nałożenia sankcji na należącą do Gazpromu spółkę Nord Stream 2 AG z tytułu ustawy CAATSA dotyczącej m.in. restrykcji wobec rosyjskich rurociągów i innych antyrosyjskich sankcji. Twierdzą, że prawo to wymaga nałożenia przez prezydenta kar dla NS2AG i dopóki Biden tego nie zrobi, Republikanie nie dopuszczą do wypełnienia wakatów.

"Gazociąg Nord Stream 2 bezpośrednio szkodzi interesom bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych oraz naszych sojuszników i partnerów. Jeśli zostanie ukończony, projekt ten zwiększy szkodliwe wpływy Władimira Putina w Europie, zdestabilizuje kruche bezpieczeństwo Ukrainy i zachęci do dalszej rosyjskiej agresji" - napisali Republikanie. Podkreślili przy tym, że sprzeciw wobec projektu jest w Kongresie niemal jednogłośny i ponadpartyjny.

Mimo to w maju szef dyplomacji USA Antony Blinken zrezygnował z wprowadzenia sankcji przeciwko NS2AG w ramach ustawy PEESA, dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego.

Zapowiedziana przez senatorów blokada jest kolejnym podobnym ruchem polityków opozycji związanym z Nord Stream 2. Od maja proces zatwierdzania kandydatów administracji na stanowiska dyplomatyczne torpeduje senator Ted Cruz z Teksasu. Cruz również zapowiedział, że będzie utrzymywał swój sprzeciw, dopóki administracja Bidena nie wprowadzi należytych sankcji przeciwko projektowi.

W efekcie działań senatora opóźnia się zatwierdzenie ok. 60 urzędników i dyplomatów. Protest Cruza może potencjalnie opóźnić też wysłanie ambasadora USA do Polski. Według informacji PAP strona amerykańska spodziewa się formalnej zgody (agrement) Warszawy dla jej kandydata Marka Brzezinskiego w ciągu najbliższych dni, po czym Biały Dom ma ogłosić jego nominację.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
ajwaj_
Dzis w Korei future najdluzszy przkroczyl 600 $
Europa spot na dzis przekroczyl 500 $
Niemcy maja od Rosji za spoty UE 350 $

Zgoda buduje, PISa rujnuje
300_pala
zapomniales dodać amortyzację rury…
bha
Szkoda że w sprawie zadłużania kraju od lat po uszy nie stawiają żadnych ultimatów .
ajwaj_
A propos gaz
Cena dochodzi do 500€
Bylo rok temu i np. 70€
Gazprom nie podaje zamówien przez UKR - PISa-PL, sierpien znowu rura pusta

A zima bedzie zimna
hansklos23
Polska ma PKB Szwecji a biorąc pod uwagę fakt że jest tylko montownią, to jej mieszkańcy powinni zmienić stosunek do sąsiedów
itso_a_dlaczego
a co ty się mieszkańców tak czepiasz co ma piernik do wiatraka ?
demeryt_69
Niestety, ale tematyka przerasta możliwość stukających na tym 'forum' - żałosne!

ajwaj_
""należącą do Gazpromu spółkę Nord Stream 2 AG""

Cós tam u kal-bojów nie kumaja, gazociag lezy na dnie, 1 nitka jest napeniana
Niech sie zajma swoimi glodnymi, czy milionami bezdomnych i chorych bez ubezpieczenia
Merkel nigdy nie placila by konsorcjum 10 mld €
____________
""Wcześniej
""należącą do Gazpromu spółkę Nord Stream 2 AG""

Cós tam u kal-bojów nie kumaja, gazociag lezy na dnie, 1 nitka jest napeniana
Niech sie zajma swoimi glodnymi, czy milionami bezdomnych i chorych bez ubezpieczenia
Merkel nigdy nie placila by konsorcjum 10 mld €
____________
""Wcześniej w lipcu Matthias Warnig, szef Nord Stream 2 AG, powiedział gazecie Handelsblatt, że spółka spodziewa się ukończyć budowę gazociągu pod koniec sierpnia. Obecnie 98 procent projektu jest gotowe, a pierwsza linia została już ukończona. Na testy i certyfikację potrzeba około 2-3 miesięcy, a prace nad pierwszą linią już się rozpoczęły.
"Nord Stream 2 obejmuje budowę dwóch gazociągów o łącznej przepustowości 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie z wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Projekt realizowany jest przez spółkę Nord Stream 2 AG, której jedynym udziałowcem jest Gazprom. Europejscy partnerzy - Royal Dutch Shell, OMV, Engie, Uniper i Wintershall - zobowiązali się do sfinansowania projektu w łącznej wysokości 50%, czyli do 950 mln euro każdy.""
ajwaj_
Jankesi mysla (jesli mysla), ze ich swiatowe rzady-hegemonia nie maja konca.
W medycynie sa to tzw. bóle fantomowe, po utracie czegos co bylo, ale nie wróci nigdy

Powiązane: Nord Stream 2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki