Rekordowa inflacja, gwałtowne hamowanie PKB i przemysł w odwrocie. Słowem – recesyjna jesień [Wykresy tygodnia]

2022-09-03 06:00
publikacja
2022-09-03 06:00

To był przełomowy tydzień nie tylko ze względu na rozpoczęcie września. Inflacja w Polsce przekroczyła 16 proc., a to niejedyna pesymistyczna wiadomość. Przypominamy najciekawsze wykresy mijającego tygodnia. 

Rekordowa inflacja, gwałtowne hamowanie PKB i przemysł w odwrocie. Słowem – recesyjna jesień [Wykresy tygodnia]
Rekordowa inflacja, gwałtowne hamowanie PKB i przemysł w odwrocie. Słowem – recesyjna jesień [Wykresy tygodnia]
fot. garmoncheg / / Shutterstock

1. Inflacja znów zaskoczyła ekonomistów. Mamy nowy rekord

Sierpień nie przyniósł oczekiwanego przez większość ekonomistów spadku inflacji CPI w Polsce – wynika ze wstępnych danych GUS. Drożejące nośniki energii sprawiły, że roczna dynamika cen koszyka dóbr konsumpcyjnych osiągnęła najwyższy poziom od ponad 25 lat.

2. Nadchodzi recesyjna jesień w gospodarce

Indeks wskaźników wyprzedających autorstwa OECD wskazuje, że polska gospodarka znalazła się w recesji i że czeka nas przynajmniej kilka miesięcy dekoniunktury. To także sygnał potwierdzający bessę na warszawskiej giełdzie.

Bankier.pl na podstawie danych OECD

3. Inflacyjna waloryzacja wynagrodzeń w JSW? Jest żądanie kolejnej podwyżki

Raport półroczny JSW pokazał miliardowe zyski górniczej spółki i ujawnił kilka ciekawych informacji na temat rosnących kosztów pracowniczych. Jednorazowa nagroda to już przeszłość, ale wyższe wynagrodzenia zasadnicze obowiązują dalej, a górnicy zrzeszeni w związku „Sierpień 80” domagają się kolejnej podwyżki płac.

Bankier.pl

4. Nowy rozdział w hipotekach. Klienci spłacają więcej, niż banki wypłacają

Ostatnie miesiące na rynku kredytów hipotecznych to nieustająca parada malejących „słupków” na wykresach. Rosną tylko raty i oprocentowanie.

AMRON-SARFiN

5. PMI sygnalizuje coraz głębszą recesję

Według badania menedżerów logistyki polski sektor wytwórczy znalazł się w głębokiej recesji. Tempo spadku aktywności ekonomicznej przypomina już to pamiętane z covidowego lockdownu wiosną 2020 roku.

6. Rekordowy rozjazd cen ON i Pb95. Diesel mocno podrożał

Jeszcze nigdy we współczesnej historii detaliczne ceny oleju napędowego nie były tak wysokie w relacji do cen benzyny bezołowiowej 95. Tankowanie ON kosztuje coraz więcej, podczas gdy ceny benzyny uległy krótkoterminowej stabilizacji.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

7. Niemiecka inflacja wyrównała historyczny rekord

Sierpniowa inflacja CPI w Niemczech wyrównała majowy rekord i okazała się nieznacznie wyższa od oczekiwań ekonomistów. Taki odczyt może skłonić EBC do bardziej zdecydowanych kroków w polityce monetarnej.

destatis

8. Węgrzy nadal mocno podnoszą stopy proc.

Podczas gdy Czesi przerwali już cykl podwyżek stóp procentowych, a Polacy zbliżają się do finiszu, Węgrzy nadal zdecydowanie zacieśniają politykę pieniężną.

Bankier.pl na podstawie danych banków centralnych

9. Chiński rynek nieruchomości w "ciężkiej depresji"

Zysk największego chińskiego dewelopera spadł w pierwszym półroczu o 91 proc. Rynek nieruchomości jest w ciężkiej depresji - diagnozują władze Country Garden. W trudnym środowisku biznesowym przetrwają tylko najsilniejsi - ostrzegają.

Bankier.pl na podstawie danych CRIC

10. Polska gospodarka wyhamowała gwałtownie, ale nie aż tak mocno, jak się spodziewano

Polska gospodarka skurczyła się w minionym kwartale nieco mniej, niż wstępnie szacował GUS. Niemniej jednak nad Wisłą mamy już zapewne do czynienia z techniczną recesją.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

aw

Źródło:
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Za Tuska żyło się lepiej, była ciepła woda dla wszystkich. Teraz towarzysze budują sobie willę, a reszta bieduje.
polonu
Módlmy się wszyscy , i prośmy Boga o to aby odmienił oblecze ziemi tej ziemi . ojczyznę wolną wróć nam Panie , Polska do Europy- Ameryka do domu . żadnej wojny, szerzenia nienawiści- braterstwo ,pokój, praca i godna zapłata .

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki