REKLAMA

Polska gospodarka wyhamowała gwałtownie, ale nie aż tak mocno, jak się spodziewano. "Rośnie przestrzeń do podwyżek stóp proc."

Maciej Kalwasiński2022-08-31 11:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-08-31 11:00

Polska gospodarka skurczyła się w minionym kwartale nieco mniej, niż wstępnie szacował GUS. Niemniej jednak nad Wisłą mamy już zapewne do czynienia z techniczną recesją.

Polska gospodarka wyhamowała gwałtownie, ale nie aż tak mocno, jak się spodziewano. "Rośnie przestrzeń do podwyżek stóp proc."
Polska gospodarka wyhamowała gwałtownie, ale nie aż tak mocno, jak się spodziewano. "Rośnie przestrzeń do podwyżek stóp proc."
fot. Michał Kość / / Forum

W II kwartale PKB Polski zmniejszył się realnie (czyli po odjęciu wpływu wzrostu cen) o 2,1 proc. względem poprzedniego kwartału - podał Główny Urząd Statystyczny, rewidując wstępne szacunki o spadku o 2,3 proc. Był to też trzeci najsilniejszy kwartalny spadek PKB w sięgającej roku 1995 historii porównywalnych statystyk.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

O ile w porównaniu do wcześniejszego kwartału PKB Polski skurczył się, to wobec II kwartału poprzedniego roku wzrósł o 5,5 proc., a po usunięciu wpływu czynników sezonowych o 4,7 proc. W obu przypadkach dynamika okazała się o 0,2 p.proc. wyższa, niż GUS szacował przed dwoma tygodniami.

W środę poznaliśmy również strukturę wzrostu polskiej gospodarki w minionym kwartale. Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów dominującą rolę w końcu przestało odgrywać gromadzenie zapasów. Do dynamiki rocznej dodały one 1,9 p.proc. - najmniej od I kwartału 2021 r. Kolejne kwartały zapewne przyniosą już spadki, które będą ciążyć całemu wskaźnikowi PKB.

Wysoki pozostał wkład konsumpcji prywatnej (3,6 p.proc. wobec 3,9 p.proc. w dwóch poprzednich kwartałach). Inwestycje dodały 1,1 p.proc. - więcej niż kwartał wcześniej, ale tyle samo co w III i IV kwartale ubiegłego roku. Ujemna, choć nieco niższa niż w trzech poprzednich kwartałach, wciąż była kontrybucja eksportu netto.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

W porównaniu do II kwartału 2021 r. konsumpcja prywatna wzrosła realnie o 6,4 proc., a publiczna o 0,8 proc. Inwestycje zwiększyły się o 7,1 proc., eksport o 5,2 proc., a import o 7,8 proc.

Analitycy Banku Pekao zwracają uwagę, że wyniki konsumpcji, inwestycji oraz eksportu okazały się lepsze, niż zakładano w lipcowej projekcji NBP, w związku z czym Rada Polityki Pieniężnej ma "więcej przestrzeni do podwyżek" stóp procentowych. Taki scenariusz uprawdopodobniają również opublikowane dziś dane o inflacji w sierpniu.

"Spodziewamy się dalszego hamowania PKB. Schodzenie z zapasów będzie implikować mniejszą produkcję. Konsumpcja wciąż trzyma się mocno, ale nie ma przesłanek za kontynuacją. Wysoka inflacja, niskie nastroje, niepewne saldo migracji" - komentują ich koledzy z mBanku. "Inwestycje prywatne natomiast będą pod negatywnym wpływem stóp procentowych. W skrócie: hamujemy i będziemy hamować" - dodają.

"Komponenty PKB pokazują boom konsumpcyjny (6,4 proc. rdr w II kw.), który jednak wyparuje w II połowie 2022 r. Czeka nas bolesne spowolnienie PKB, ale też nowy szok energetyczny w CPI i silny impuls fiskalny" - wtórują im ekonomiści ING.

Jeżeli w bieżącym kwartale PKB Polski również spada realnie w porównaniu do poprzedniego kwartału, to polska gospodarka formalnie znajduje się w technicznej recesji. Czym różni się ona od recesji "prawdziwej", tłumaczył w tekście "Recesja nie jest przyjemna, ale potrzebna. Czy w Polsce już nadeszła?" Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (46)

dodaj komentarz
andrettoni
Byłaby to prawda, ale ważna jest struktura, a nie wysokość PKB. To, że uchodźcy jedzą nie znaczy, że na to jedzenie zarobili. PKB jest, to prawda, ale jest przejadane. To sama konsumpcja. Wysadzenie w powietrze fabryki i wybudowanie drugiej nie oznacza, że mamy zysk.
bha
A to niestety dopiero Preludium.
koperytko
Oczywiscie wysypte.pekj lemingozy
To troche statystyki - Sprzedaz detaliczna za lipiec liczona rok do roku
Polska + 18%
Szwecja MINUS 3,9%
Irlandia MINUS 8,1%
Hiszpania MINUS 0,5%
Według lemingozy w Polsce jest katastrofa gospodarcza

głupi głupszy leming
anty12
5 mln nierobów gości,każdy już dostał socjal i poszedł przeztec. Fajne to PKB z orzezarcia.
boris-vodka
PISowcy.....Pull up.....Pull up....Terrain ahead.....Rząd TUpolweizmu gospodarczego prowadzący do katastrofy narodowej
bha
Cóż...Rosnące zadłużenie krajów ,społeczeństw, rosnąca nie bez celu wielu nienasycona zachłanność inflacyjna bez umiaru reagująca jak za dotknięciem różdzki wzrostami cen surowców ,walut i cen na wewnętrznych rynkach szczególnie rosnących w detalu ,reagująca na wszelakie rynkowe niepokoje, zamęty, kryzysy i wojny na świecie, rosnący Cóż...Rosnące zadłużenie krajów ,społeczeństw, rosnąca nie bez celu wielu nienasycona zachłanność inflacyjna bez umiaru reagująca jak za dotknięciem różdzki wzrostami cen surowców ,walut i cen na wewnętrznych rynkach szczególnie rosnących w detalu ,reagująca na wszelakie rynkowe niepokoje, zamęty, kryzysy i wojny na świecie, rosnący od lat wyzysk i żerowanie najtaniej jak się tylko da nie tylko na pracy innych itd.coraz mocniej ma wpływ na coraz szybszy zjazd na dno.Taka od lat niestety świadoma ,krótkowidząca, bezmyślna, bezwzględna coraz mocniej i zachłanna ludzka krecia robota.Niestety na dłuższą metę nic dobrego już nie przyniesie i nie tylko u nas lecz wielu innych krajach podobnie.
jpelerj
No, dzisiaj prorządowym płatnym funkcjonariuszom aka trollom jest naprawdę ciężko. A to jeszcze nie jest ostatnie słowo!
bha
Bez krótkowidztwa. Wszystkim raczej coraz ciężej bez względu czy to pisowccy peowcy, lewowcy itd. szczególnie przy rosnącej coraz mocniej i mocniej bez umiaru nieprzewidywalnej nienasyconej coraz mocniej i mocniej zachłanności i to nie tylko tej rynkowej.
wibor3m
To spóźnione podejście kwartał 1, kwartał 2 jest nic nie warte. Powinniśmy sprawdzać ostatnie 6 miesięcy od 1 marca, bo świat zmienił się pod koniec lutego, nieodwołalnie. Lipiec i sierpień były fatalne, na co wskazuje znacznie bardziej dynamiczny PMI. Jutro zobaczymy, czy przełamiemy 40 punktów już w czasie lata. Jak już mówiłem,To spóźnione podejście kwartał 1, kwartał 2 jest nic nie warte. Powinniśmy sprawdzać ostatnie 6 miesięcy od 1 marca, bo świat zmienił się pod koniec lutego, nieodwołalnie. Lipiec i sierpień były fatalne, na co wskazuje znacznie bardziej dynamiczny PMI. Jutro zobaczymy, czy przełamiemy 40 punktów już w czasie lata. Jak już mówiłem, do zimy będzie naprawdę dziko....

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki