REKLAMA

PMI sygnalizuje coraz głębszą recesję

Krzysztof Kolany2022-09-01 09:00, akt.2022-09-01 09:40główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-09-01 09:00
aktualizacja
2022-09-01 09:40

Według badania menedżerów logistyki polski sektor wytwórczy znalazł się w głębokiej recesji. Tempo spadku aktywności ekonomicznej przypomina już to pamiętane z covidowego lockdownu wiosną 2020 roku.

PMI sygnalizuje coraz głębszą recesję
PMI sygnalizuje coraz głębszą recesję
fot. Kateryna Babaieva / / Pexels

W sierpniu PMI dla polskiego przemysłu spadł do zaledwie 40,9 pkt, czwarty miesiąc z rzędu utrzymując się poniżej poziomu 50 pkt. Taki odczyt sygnalizuje szybki spadek aktywności ekonomicznej. To także najniższy wynik od maja 2020 roku oraz rezultat gorszy od oczekiwanych przez ekonomistów i tak już bardzo niskich 41,8 pkt. To także jeden z kilku najniższych odczytów całej historii tego badania.

- Zarówno produkcja, jak i nowe zamówienia spadły w najszybszym tempie od pierwszej fali koronawirusa w 2020. Przedsiębiorcy wciąż mało optymistyczni odnośnie przyszłej aktywności biznesowej zaraportowali kolejne cięcia zatrudnienia. Według ankietowanych firm wysoka inflacja osłabiała moc zakupową producentów, a sprzedaż spadła na rynkach krajowych i na rynkach zagranicznych – czytamy w sierpniowym raporcie S&P Global.

Co prawda tempo inflacji kosztów było najniższe od 21 miesięcy, a ceny wyrobów gotowych rosły najwolniej od 19 miesięcy, to jednak oba wskaźniki utrzymały się na wysokich poziomach. Według respondentów znów odnotowano wzrost cen surowców, aczkolwiek zaraportowano niższe ceny stali. Pomimo osłabienia popytu firmom w wielu przypadkach nie pozostawało nic innego jak przerzucić wyższe koszty na swoich klientów.

- Mniejsza produkcja oraz spadek zamówień doprowadziły do najostrzejszej redukcji aktywności zakupowej polskich producentów od czerwca 2020 – stwierdzają autorzy raportu. W rezultacie przedsiębiorstwa korzystały z zapasów oraz osłabiła się presja na dostawców. Dobrą wiadomością jest to, że w zasadzie znikł znany z ubiegłego roku problem zerwanych łańcuchów dostaw – wskaźnik opóźnień w dostawach przyjął najniższą wartość od września 2020 roku.

Pogorszenie koniunktury w polskim przemyśle następuje znacznie gwałtowniej niż w strefie euro, gdzie dopiero lipcowe odczyty znalazły się poniżej granicy 50 punktów, sygnalizując początek recesji. Wstępne odczyty PMI za sierpień potwierdziły spadek aktywności ekonomicznej w strefie euro, jednak w wyraźnie wolniejszym tempie, niż następuje on w Polsce.

Niskie odczyty PMI dla sektora wytwórczego wpisują się w szerszy obraz pogorszenia koniunktury gospodarczej w Polsce. Od wiosny coraz słabiej prezentują się statystyki produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej czy produkcji budowlano-montażowej.

Statystyki GUS za II kwartał wskazały na silny spadek PKB względem kwartału poprzedniego, do czego przyczyniło się przede wszystkim odwrócenie cyklu zapasów. Ekonomiści spodziewają się dalszego hamowania PKB w tym i w następnych kwartałach. Problemem pozostaje też bardzo wysoka inflacja, fatalne nastroje konsumentów oraz groźba skokowego wzrostu cen energii dla przedsiębiorstw.

Wskaźnik PMI kalkulowany jest na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród menedżerów firm przemysłowych. Proszeni są o porównanie z poprzednim miesiącem wielkości nowych zamówień (30 proc.), produkcji (25 proc.), zatrudnienia (20 proc.), prędkości dostaw (15 proc.) oraz zapasów (10 proc.). Wyniki poniżej 50 punktów sygnalizują spadek aktywności ekonomicznej w badanym sektorze, zaś odczyty powyżej 50 punktów wskazują na ekspansję gospodarczą.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (84)

dodaj komentarz
prezestak
W związku z powyższym kupujta akcje, się ciemnota dziwi ze leci, za dużo tvp, myślą ze żyją w raju.
warszawyak
Chwała Ukrainu!!! I w dodatku stać nas na utrzymanie 7,5 mln ukrainców , którzy w 90 procentach nie pracują otrzymując co miesiąc dotacje w postaci 500 + 600 zł plus na dziecko, 10 tys dla każdej kobiety. darmowy : złobek, szkołę , uczelnię, mieszkanie. Naród czczący szowinizm Bandery, wysuwający roszczenia do 18 polskich powiatów,Chwała Ukrainu!!! I w dodatku stać nas na utrzymanie 7,5 mln ukrainców , którzy w 90 procentach nie pracują otrzymując co miesiąc dotacje w postaci 500 + 600 zł plus na dziecko, 10 tys dla każdej kobiety. darmowy : złobek, szkołę , uczelnię, mieszkanie. Naród czczący szowinizm Bandery, wysuwający roszczenia do 18 polskich powiatów, nienawidzący Polaków .
aszkenazyjski
Naród , który ma swastykę na sztandarze Gwardii NarodoweJ ( Azow )
który dokonał ludobójstwa na Polakach i Żydach i jeszcze ich przedstawiciele
to pochwalają vide wypowiedz ukr ambasadora w Niemczech,którego
awansowano na viceministra ukr MSZ.

Rządzie, Polacy opamiętajcie się.
dziadekjarek odpowiada aszkenazyjski
Swastyka to powszechny znak szczęścia
my_kroolik
Udaj się na najbliższe drzewo moskiewska onuco. Na tym mógłbym skończyć, ale dla samodzielnie myślących czytelników twojego płatnego hejtu dodam, że znacznie lepiej poświęcić pieniądze, niż krew naszych synów i córek. Chętnie zgodzę się na bardzo wysokie koszty uzbrajania Ukraińców i opieki nad ich cywilami, gdyż teraz to oni giną Udaj się na najbliższe drzewo moskiewska onuco. Na tym mógłbym skończyć, ale dla samodzielnie myślących czytelników twojego płatnego hejtu dodam, że znacznie lepiej poświęcić pieniądze, niż krew naszych synów i córek. Chętnie zgodzę się na bardzo wysokie koszty uzbrajania Ukraińców i opieki nad ich cywilami, gdyż teraz to oni giną na froncie zamiast nas. Jak padnie Ukraina, to los Buczy i Mariupola podzielą Przemyśl i Lublin.
pikawka
ludzie chcieli przeciez sankcji wiec nikogo to nie powinno dziwic. trzeba placic za glupote.
wibor3m
Mam nadzieję, że wasze konta oszczędnościowe są pełne. Następny przystanek: utrata pracy dla wielu osób i kredyt hipoteczny na 5k miesięcznie, plus rachunki za energię, plus rachunki za jedzenie, plus...
Jeśli bierzecie wakacje kredytowe, to róbcie przedpłaty tylko wtedy, gdy jesteście pewni, że utrzymacie pracę. W przeciwnym
Mam nadzieję, że wasze konta oszczędnościowe są pełne. Następny przystanek: utrata pracy dla wielu osób i kredyt hipoteczny na 5k miesięcznie, plus rachunki za energię, plus rachunki za jedzenie, plus...
Jeśli bierzecie wakacje kredytowe, to róbcie przedpłaty tylko wtedy, gdy jesteście pewni, że utrzymacie pracę. W przeciwnym razie gotówka może Was uratować w przyszłym roku....
nie_strajkuje
A co Tusk wraca do władzy?????
wibor3m odpowiada nie_strajkuje
Nie ma znaczenia, kto będzie tam siedział. Szkody zostały wyrządzone. PO też głosowała za sankcjami, więc też są winni zniszczenia polskiej gospodarki. Przygotujcie się na prawdziwy ból lub całowanie carskiego pierścienia.....

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki