REKLAMA

Chiński rynek nieruchomości w "ciężkiej depresji". "Przetrwają tylko najsilniejsi"

Maciej Kalwasiński2022-08-31 08:20, akt.2022-08-31 13:03analityk Bankier.pl
publikacja
2022-08-31 08:20
aktualizacja
2022-08-31 13:03

Zysk największego chińskiego dewelopera spadł w pierwszym półroczu o 91 proc. Rynek nieruchomości jest w ciężkiej depresji - diagnozują władze Country Garden. W trudnym środowisku biznesowym przetrwają tylko najsilniejsi - ostrzegają.

Chiński rynek nieruchomości w "ciężkiej depresji". "Przetrwają tylko najsilniejsi"
Chiński rynek nieruchomości w "ciężkiej depresji". "Przetrwają tylko najsilniejsi"
/ CFOTO / ddp images

W pierwszej połowie roku grupa Country Garden wraz ze swoimi joint ventures i jednostkami stowarzyszonymi miała 185 mld juanów przychodów, kontraktując sprzedaż 23,5 mln mkw. powierzchni budynków - wskazała spółka w raporcie. To odpowiednio o 39 proc. i 32 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2021 r. Przychody samej grupy spadły o 31 proc. rdr do 162,36 mld juanów, a zysk netto aż o 91 proc. - do 1,907 mld juanów.

"W 2022 roku sektor nieruchomości stanął w obliczu niezliczonych wyzwań, w tym słabnących oczekiwań rynku, niemrawego popytu i spadku cen nieruchomości" - wskazują władze Country Garden w komunikacie. "Wszystkie te czynniki wywierają rosnącą presję na wszystkich uczestników rynku nieruchomości, który szybko popadł w poważną depresję" - zauważają i dodają, że w surowym środowisku biznesowym "przetrwają tylko najsilniejsi".

Jeszcze mocniejszych słów użyły w ubiegłym tygodniu władze innego giełdowego dewelopera - spółki Midea Real Estate. Ich zdaniem w pierwszej połowie roku zachodziły "głębokie zmiany niewidziane od stulecia", a rynek nieruchomości przechodzi obecnie "okrutny i drastyczny proces przetasowań".

Chińscy deweloperzy borykają się z niedostatkami płynności w obliczu malejącego popytu na mieszkania oraz ograniczeń (administracyjnych i rynkowych) finansowania działalności z innych źródeł - bankowego kredytu czy emisji papierów dłużnych na rynku offshore w Hongkongu. A to skutkuje przestojami w budowach i protestami osób, które latami czekają na opłacone lokale. W efekcie władze w Pekinie nieco złagodziły ostatnio swoją politykę mającą na celu ograniczenie poziomu zadłużenia w sektorze nieruchomości, gwarantując emisje obligacji wybranych deweloperów na rynku krajowym, zachęcając banki do większej podaży kredytu i tnąc stopy procentowe. Priorytetem partyjnej centralni jest jednak obecnie zapewnienie stabilności i spokoju społecznego, a nie ratowanie przelewarowanych przedsiębiorstw. W dłuższym horyzoncie rynek ma zostać oczyszczony, a udział firm państwowych - poszerzony.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Według oficjalnych danych w pierwszym półroczu sprzedaż mieszkań spadła za Murem o ponad 30 proc. Z kolei ze statystyk CRIC wynika, że w przypadku 100 największych deweloperów była aż o połowę mniejsza niż przed rokiem.

Bankier.pl na podstawie danych CRIC

Władze Country Garden widzą jednak światełko w tunelu. Jak piszą w raporcie, w czasach kryzysu często nadzieje pozostają żywe. "Gospodarka Chin okazała się odporna, a jej mocne podstawy długoterminowego rozwoju pozostają nienaruszone" - twierdzą. "Nowy typ urbanizacji kraju wciąż ma przed sobą długą drogę, a pragnienie dobrego życia na zawsze pozostanie bliskie ludzkim sercom. Branża nieruchomości będzie istniała zawsze. Konkurencyjne firmy o wysokich wynikach mogą znaleźć niszę na rynku" - dodają. Stojący na czele spółki Mo Bin twierdzi, że chiński rynek nieruchomości wróci na ścieżkę zdrowego rozwoju do czerwca przyszłego roku - donosi "The Wall Street Journal".

W styczniu 2018 r. za akcję Country Garden płacono na giełdzie w Hongkongu przeszło 17 HKD, dziś jest to 2,35 HKD - o ponad 86 proc. mniej.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (14)

dodaj komentarz
jaszczura
Pusty pieniądz krąży w krwiobiegu.
kazikwaw
Każdy szybowiec musi kiedyś wylądować ;-)
Dmuchane tanim pieniądzem bańki powoli zaczynają kończyć się wszędzie.
socjalistyczneg
Piekło na ziemi !
Tam hodują jakieś robactwo...?
janekmaly
piekło na ziemi to mamy u nas w patodeweloperce

Całkiem fajne bloki, każde mieszkanie z wielkim tarasem i spore odstępy między blokami.
szprotkafinansjery odpowiada janekmaly
Ale mieszkania takie same pato-klitki, z umywalka w przedpokoiku, bo w łazience tylko kibel pod prysznicem (sic!) się mieści.
jpelerj odpowiada szprotkafinansjery
Tyle, że u nas zawsze ciemno, bo bloki bliżej siebie.
1as odpowiada janekmaly
To wyobraź sobie, jak oni wszyscy rano do pracy wychodzą naraz.
izajasz_goldinberg
Nasz rynek jest zdecydowanie silniejszy i wzrosty cen nieruchomości są w zasadzie nieuniknione. Podaż maleje a popyt jest bardzo silny nadal. Cena równowagi rynkowej jest daleko przed nami w górę.
sramzes
Dobre! Nasz rynek silniejszy... Misiu, ale u nich niewiele brakuje żeby jedno miasto miało tyle ludności co cała Polska, więc o czym ty pier..olisz?!
hfast
potrzebujesz chłopie edukacji lub lekarza - wybieraj

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki