REKLAMA
NIE PRZEGAP

Zaorski odpowiada Traderowi21. [Wywiad cz. 3 – ta o brokerach]

Marcin Dziadkowiak2022-06-26 06:00zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl
publikacja
2022-06-26 06:00
Zaorski odpowiada Traderowi21. [Wywiad cz. 3 – ta o brokerach]
Zaorski odpowiada Traderowi21. [Wywiad cz. 3 – ta o brokerach]
/ Forum/YouTube

Trwa wymiana ciosów pomiędzy dwoma finfluencerami – Traderem21 i Rafałem Zaorskim. W trzeciej części naszego wywiadu z Rafałem Zaorskim zadajemy pytania o jego podejście do promowania brokerów. Zachęcamy także do przeczytania pierwszej części wywiadu – tej o szkoleniach oraz drugiej – tej o pump&dump.

Marcin Dzaidkowiak: Kolejne Twoje sztandarowe hasło brzmi: “Nie reklamuję brokerów”. Także tutaj Trader21 twierdzi, że znalazł na Ciebie “haka”. Cytuje Twoją korespondencję prowadzoną w komunikatorze Messenger z anonimową osobą…

Rafał Zaorski: To Jakub Paturalski z HFT Brokers, a teraz XTB.

MD: ...gdzie wypowiadasz się, w mojej opinii, dość zgryźliwie na temat wprowadzenia reklamy brokera ACFX na baner grupy TJS na FB. 

RZ: Przypominam, że to sytuacja z 2015 roku.

MD: Zacytuję: “Zobacz co robię ostatnio :) zmieniam kierunek, już brokerzy nie są be :) a są potrzebni.. bo gdzieś trzeba grać… ale trzeba patrzeć im na ręce, by była stabilność w przyrodzie. Dlatego te ankiety i ludzie to kupują i tak ma być... ying, yang… jesteśmy od siebie uzależnieni Ale szkolenia i tak będą :) zobacz”. I później jest jeszcze kolejna część wypowiedzi, w której pytasz o tego brokera ACFX. Jak rozumiem, Twoją intencją było spradzenie, czy to jest wiarygodny broker. Tak to odczytałem. Twój rozmówca odpowiada: “Ale śmierdzi to ch… trochę”, na co Ty odpowiadasz słowami” “no spoko, zginą w tłumie”.

RZ: Nie zacytowałeś całości, było jeszcze było: “nie byli w najgorszych u nas”. To są wypowiedzi wyrwane z kontekstu. Mieliśmy wtedy ankiety na najgorszych brokerów i jedną z zasad wyboru brokera na baner było, że nie może być tego brokera wśród tych najgorszych.

Z drugiej strony, przyznaję, że byłem wtedy trochę naiwny. Myślałem, że ta scena traderska i jej kontakty z brokerami wyglądają inaczej. Dlatego na początku istnienia TJS przegłosowaliśmy, bo to była cała grupa, ok. 2000 członków, że finansujemy swoje działania z  reklam brokerów.  To było pięć nieklikalnych banerów. A te niby haki Tradera21, to wszystko jest oficjalnie dostępne na grupie TJS. Można się cofnąć do tych dyskusji w 2015 roku. Dyskutowaliśmy wtedy, w jaki sposób finansować nasz trading room. Czy mamy się finansować reklamami brokerów, czy “IB-kami” (IB - introducing broker, osoba lub firma związana umową z brokerem, która otrzymuje wynagrodzenie od brokera za przyprowadzenie nowego klienta - przyp MD), czy składkami. Zbieraliśmy wtedy doświadczenie.

Facebook

Od tamtego czasu nasze myślenie zmieniło się bardzo mocno. W największym stopniu przyczyniły się do tych zmian właśnie sprawy brokerów ACFX, a potem XTB, kiedy okazało się, że nie można zrobić ying yang. Pod tym określeniem miałem na myśli sytuację, że jest grupa traderów, jest broker, patrzymy sobie wzajemnie na ręce i jest czysta sytuacja klienci — usługodawcy. Niestety, po tamtych doświadczeniach okazało się, że nie da się tego zrobić.

MD: Wrócę jednak do Twoich słów dotyczących brokera ACFX: “i tak zginą w tłumie”. One brzmią dość cynicznie. A później, zdaje się, że wielu ludzi skorzystało z usług tego brokera. Tymczasem niedługo potem ten broker zbankrutował.

RZ: Po trzech miesiącach zerwaliśmy współpracę z tym brokerem i wszczęliśmy swoje śledztwo w stosunku do niego.

MD: Wyleciał wtedy, kiedy cypryjska KNF wysunęła wobec niego zarzuty.

RZ: Żaden z członków grupy nie założył tam rachunku.

MD: Mimo wszystko piszesz “zginą w tłumie”, broker a trafia na tablicę. A po 3 miesiącach okazuje się, że to było oszustwo.

Independent Trader - screen z filmu na YouTube


RZ: Z perspektywy czasu okazało się, że dyrektor HFT Brokers miał wtedy rację. Zwróć jednak uwagę, że pytałem jednego brokera o drugiego brokera, więc uważałem wtedy, że ta opinia może być niezbyt uczciwa. Uprzedzaliśmy wtedy brokerów, z którymi już współpracowaliśmy, jakich nowych brokerów chcemy na tablicę wprowadzić. Takie było w tamtym momencie finansowanie trading roomu. Robiliśmy to w sposób otwarty. To nie był mój biznes. To był kolektyw 1000 ludzi, którzy stwierdzili, że sfinansujemy biuro, w którym będziemy tradować.

Niestety były też porażki. Tylko ja, na podstawie tych porażek, wyciągnąłem wnioski. W efekcie zerwaliśmy jako TJS, jako fundacja, jakiekolwiek współprace z brokerami. Bo stwierdziłem, że nie da się tego pogodzić. A model finansowania naszej działalności zmieniliśmy. Teraz ja finansuję to z moich trade’ów. Idzie mi dobrze, to są pieniądze, idzie źle, nie ma.

Bankier.pl na weekend poleca:

Oto inne ciekawe teksty tego wydania:

W przeszłości grupy TJS było dużo historii, których ludzie teraz nie pamiętają i teraz łatwo jest wyrwać coś z kontekstu. Przecież XTB dostało paździerza (nagroda dla najgorszego brokera — przyp. MD) od nas, podobnie HFT Brokers. Spieraliśmy się z tymi brokerami, oni pozywali naszych członków. Przez ten czas konstytucja TJS-u kształtowała się na tych negatywnych doświadczeniach. Pamiętam, że  nawet testowaliśmy model finansowania za pomocą IB-ków. I to miało być oficjalne — zakładamy konta u brokera, odzyskujemy pieniądze z kick-backów i z tego finansujemy miejsce do swoich spotkań. Taki social lending. Ostatecznie tego nie zrobiliśmy, bo stwierdziliśmy, że prowadzi to do konfliktu interesów i zaczęliśmy krytykować kick-backi. Szczególnie po sprawie Iron FX, który upadł. Wtedy wspieraliśmy poszkodowanych traderów w sądach.

Patrząc na konkretne decyzje z przeszłości, ale wyrwane z kontekstu - tak, można powiedzieć, że były błędne. Ale nikt nie spojrzał na rozwój grupy, ewolucję poglądów i samokrytykę. A przede wszystkim na wyciąganie wniosków. To był okres kilku lat, gdzie po prostu zbieraliśmy doświadczenia.

Ja jestem osobiście rozczarowany polską sceną traderską — szkoleniowcami, influencerami, którzy dawali się kupić. I cieszę się, że TJS nie poszedł w tym kierunku. Teraz możesz wejść na grupę i zobaczyć całą litanię rzeczy, których nie robimy. A dlaczego nie robimy? Bo zebraliśmy naprawdę solidne doświadczenie i wyciągnęliśmy wnioski z tego wszystkiego, co się wcześniej działo. A Trader21, chociaż widzi, że broker nie gra w jednej drużynie z klientami, dalej idzie w zaparte i będzie z nimi współpracował, uważając, że jest w stanie znaleźć brokera, który będzie idealny. Ja uważam, że tak się nie da.

Wymowny jest przykład XTB, który kiedyś dostawał nagrody, a na końcu dostał karę. I po tym wydarzeniu, jako grupa stwierdziliśmy, (mi także się wtedy otworzyły oczy), że nie da się tego kontrolować, nie da się brać odpowiedzialności za brokera. Dlatego ja nigdy nie polecałem brokerów i nigdy nie będę polecał. Na początku na TJSie była ankieta, dlatego też do niej odsyłałem. Teraz już w ogóle do żadnych ankiet bym nie odsyłał.

Dlatego na TJS i na moją działalność trzeba patrzeć ewolucyjnie. Nie myślę już tak, jak w 2015 r i jestem mocno  rozczarowany polską sceną traderską. Dlatego teraz jestem jaki jestem i dlatego tak wnerwiam tych ludzi. Bo powinienem pójść taką typową drogą: zacząć szkolić, jeździć na konferencje brokerskie i nadawać ze sceny. Tymczasem ja nigdy nie brałem pieniędzy za swoje występy.

MD: Trader21 też twierdzi, że na Masterclassie (konferencja organizowana przez XTB - przyp. MD) za swoje wystąpienia pieniędzy nie brał.

RZ: To jest to wystąpienie, w czasie którego staliśmy z transparentami i za które mieliśmy sprawę sądową.

MD: I przy okazji którego zarzuciłeś Traderowi21 brak niezależności. Czyli w domyśle, jakbyś zarzucał, że bierze pieniądze od XTB. Oskarżasz Tradera21 o manipulacje w filmie. Czy nie uważasz, że to także z Twojej strony była manipulacja?

RZ: Spójrzmy na fakty. XTB dostało 10 mln zł kary od KNF. Od razu, kiedy informacje wyszły w “Pulsie Biznesu”, zdjęliśmy ich baner i zaczęliśmy ich atakować w interesie traderów. Ryzykując wszystko, co było zbudowane w TJSie, bo uważaliśmy, że trzeba stanąć po stronie traderów. Uważam, że to jest niesprawiedliwe, że XTB dostał tak wysoką karę, a traderzy nie dostali żadnych rekompensat. Sprawa wciąż trwa. Jesteśmy w sądzie po stronie jednego z naszych traderów — Pana Kramarczyka.

MD: Wracając do mojego pytania — zarzucasz Traderowi21, że nie jest niezależny od XTB. Mimo że nie brał od nich pieniędzy, mimo że jak sam twierdzi, nie miał linków afiliacyjnych, tylko link pozwalające zliczać przejścia z jego strony na strony XTB, co mimo wszystko nie jest linkiem afiliacyjnym, bo afiliacja kojarzy się z wynagrodzeniem. Trader21 zdecydowanie zaprzecza, Ty nie umiesz przedstawić innych dowodów. Czy z Twojej strony nie była to manipulacja? Trader21 twierdził, że wystarczyło do niego zadzwonić i zapytać o te linki.

Rafał Zaorski


RZ: Teraz on narzucił taką narrację, że jemu wtedy nie płacili. Ale zobacz, jaka była wtedy jego odpowiedź: “Po pierwsze na wykład zgodziłem się wiele miesięcy temu, gdy wszystkie zarzuty były już znane lecz ostatnio dopiero zaczęła się prawdziwa nagonka. Ekipa XTB zawsze była w stosunku do mnie bardzo fair, traktuje ich bardziej jak kumpli niż ludzi z którymi pracuję i nie wyobrażam sobie abym nagle miał zostawić ich na lodzie.” O to poszło tak naprawdę — że nie stanął za traderami. Twierdził, że nie może zostawić XTB na lodzie w momencie, kiedy oni dostali karę 10 mln zł. Więc pytanie, co jest manipulacją?

Odpowiedziałem mu: “Czarku lepiej dobieraj kumpli, KNF stwierdził działanie na szkodę traderów, WSA podtrzymał karę”. Trader21 to człowiek, który współpracuje ciągle z XTB i współpracował w momencie, kiedy ciążyły na nich zarzuty przeciwko środowisku tradrerskiemu. I to jest moja narracja w tamtym czasie. Tam nie było nigdzie zarzutów z mojej strony, że brał za wykład pieniądze. Jest tylko informacja: “Co do Twojej niezależności w tej sprawie bym powątpiewał, ponieważ prowadzisz dla XTB kampanię afiliacyjną, dowód w załączeniu.” I tutaj jest informacja o kampanii afiliacyjnej, którą prowadził XTB. A to, czy on dostaje pieniądze — tego nie wiem, bo ja tam nie mam dostępu. Zgodnie z dziennikarską rzetelnością, przedstawiłem to tak, jak wyglądało  16 października 2019 roku. 

MD: Ale mówienie o afiliacji może kojarzyć się jednoznacznie z kasą, przynajmniej dla mnie tak to brzmi.

RZ: Nie jestem w stanie sprawdzić, czy ta afiliacja prowadzi do rozliczeń finansowych, czy reklamowych, czy innych. Jak wejdziesz na projekt XTB Affiliates, to czytasz, że jest wynagrodzenie za każdego poleconego użytkownika. Jest tam jak byk: “Reklamuj XTB na swojej stronie za pomocą narzędzi, które dostarczamy. Twoi użytkownicy zostaną przekierowani do XTB poprzez unikalny link. Zarabiaj co miesiąc za wartościowe przekierowania.” Jakie wnioski mogę na tej podstawie wyciągnąć? Po prostu stwierdziłem, że jest w projekcie afiliacyjnym. Czyli jest rozliczany z wejść. A w jaki sposób jest rozliczany, to już jest między nimi umowa. Czy to jest manipulacja, że na podstawie oficjalnych danych nazywam rzecz po imieniu? Oczywiście, Trader21 będzie po teraz po latach odkręcał to.

MD: Przejdźmy teraz do umów, które Trader21 pokazywał w swoim filmie. Ta umowa z brokerem ACFX była podpisywana z Twoją firmą. Były tam zawarte warunki wynagradzania Twojej firmy. Możesz wyjaśnić, o co w tych umowach chodziło?

Rafał Zaorski


RZ: Grupa Etendard to była moja firma, która wynajmowała powierzchnie na Domaniewskiej. Tam znajdował się trading room. Dopóki nie założyliśmy fundacji, podpisywaliśmy umowy na moją spółkę. ACFX zaproponował nam taką treść umowy i taką umowę podpisałem. To była jedyna chyba taka umowa, obok HFT Brokers, która w tamtym czasie była zrealizowana i została zamknięta w momencie, kiedy ich wyrzucaliśmy. I nie dostaliśmy z tytułu tej umowy żadnej złotówki na trading room.

MD: A jeśli z podobnych umów, jeśli dostawaliście fundusze — na co one były przeznaczane?

RZ: Nie było innych podobnych umów, bo od początku na grupie była informacja, że bierzemy wynagrodzenie od jednego banera i nie dajemy żadnych linków afiliacyjnych. Mówiliśmy brokerom jasno - 10 tys. zł za jeden baner nieklikalny i nic więcej. Nam to wystarczało, aby utrzymać trading room.

MD: Skoro takie zapisy były w umowach, to skąd ten zapis pokazany przez Tradera21?

RZ: Zapisy o wynagrodzeniu za banery zaczęły się pojawiać od 2016 r., po tych doświadczeniach z umowami z ACFX i HFT Brokers. Dyskutowaliśmy to oficjalnie na grupie. To nie jest tak, że ja podejmowałem sam sobie te decyzje. Były głosowania na żywo, w których uczestniczyło 200 osób. Był taki prosty wzór: Zamawiam reklamę na TJS, taki baner, o takich wymiarach, w danym miesiącu. I nic więcej. Wtedy też założyliśmy fundację. A po negatywnych doświadczeniach z kick-backami zaczęliśmy je mocno krytykować.

MD: Mówisz, że przedstawiałeś na grupie Twoje propozycje, pod postem odbywała się dyskusja. Ale czy ta dyskusja do czegoś prowadziła?

RZ: Prowadziła do przegłosowania określonych decyzji. Mieliśmy spotkania co tydzień w czwartek w trading roomie. Nasze założenia były wtedy następujące: każdy w czwartek może przyjść z ulicy i brać udział w spotkaniach w Trading Jam w biurze na Domaniewskiej, video ze spotkań dostępne na stronach InwestorTV dla wszystkich. Inaczej miało być w trading room, który miał być otwarty dla wszystkich osób mających nasze karty członkowskie. Tych kart jednak ostatecznie nie wprowadziliśmy. Trading room miał być finansowany z reklam brokerów. Moim celem było, żeby trading room wychodził co najmniej na zero.

MD: Jeszcze jedna kwestia. Powtarzasz często, że traderzy powinni rywalizować ze sobą na rynku. I była taka jedna rywalizacja, do której zostałeś zaproszony — Trading Skill VI.

RZ: I ją przegrałem.

MD: Z relacji Szwajcara (Paweł Szwajcar - jeden ze szkoleniowców, krytykowanych przez Rafała Zaorskiego - przyp. MD) wyglądało, jakbyś po prostu zrejterował z tego pojedynku. Usunąłeś podgląd, zostałeś zdyskwalifikowany — tak on to relacjonował.

YouTube


RZ: Przyznam, że nie czytałem zasad, które on w tej rywalizacji wymyślił. Nie szło mi w tej rywalizacji i zlikwidowałem konto na Forex Factory. Stwierdziłem, że nie będę grał już na dźwigni 1:500. Napisałem posta, że przegrałem, dziękuję, nie chce mi się już w  to bawić. A on wyciągnął jakiś punkt regulaminu, którego nie czytałem, że usunąłem konto. Po  tygodniu od tego, kiedy mu pisałem, że nie chce mi się w to bawić, że straciłem pieniądze. To nie była żadna tajemnica, a on zrobił z tego jakąś nagonkę i nawet byłem zdziwiony, bo ja jestem jedyną osobą chyba, która się przyznaje do swoich strat.

MD: W wielu takich rozgrywkach brałeś udział?

RZ: W sporej ilości. Dużo było moich rywalizacji live 1:1. Ja się porażek nie wstydzę. Uważam, że to jest normalne, że się przegrywa, w odróżnieniu od nich, bo oni uważają, że tylko wygrywają.

MD: Masz dosyć wyrazisty sposób mówienia, ostry język. Czy zdarza Ci się przepraszać, za jakieś wypowiedzi? Uznałeś je za zbyt ostre albo nietrafione?

RZ: Ja się mylę często, także odnośnie rynkowych rzeczy. Pomyłki to rzecz ludzka, i gdyby nie błędy, to nie byłbym w stanie wyciągać żadnych wniosków. Mówię oficjalnie, że co do IB-ków się myliłem, co do współprac z brokerami się myliłem, co do polskiej sceny traderskiej się myliłem. Na pewno w 2015 roku, jak powstawał TJS, myślałem naiwnie, że uda się stworzyć polską myśl traderską. Że to środowisko myśli trochę tak jaka ja, kategorią walki na rynku, a nie komercji. To było takie głupie idee fixe.

Źródło:
Marcin Dziadkowiak
Marcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Już w czasie studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu rynki kapitałowe stały się jego pasją, która pozwoliła mu rozpocząć pracę w Bankier.pl i rozwijać dział giełdowy. Zainteresowanie sprawami krajowymi i zagranicznymi pozwoliło mu także spełnić się w pracy w prowadzeniu newsroomu. Jego ambicją jest, aby Bankier.pl był wciąż najlepszym źródłem informacji, nie tylko dla inwestorów giełdowych.

Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (50)

dodaj komentarz
inwestous
@RZ - A te haki Tradera21, to wszystko jest oficjalnie dostępne na grupie TJS. - i tam tez pisales, że nawet jak wprowadzisz danego brokera to zginie w tłumie?....

To ten sam sposób gadania, jak w hejt parku że niby "ksiazka Tradera to wiedza z wikipedii", tylko jakimś cudem ta książka wydana na początku 2020 roku
@RZ - A te haki Tradera21, to wszystko jest oficjalnie dostępne na grupie TJS. - i tam tez pisales, że nawet jak wprowadzisz danego brokera to zginie w tłumie?....

To ten sam sposób gadania, jak w hejt parku że niby "ksiazka Tradera to wiedza z wikipedii", tylko jakimś cudem ta książka wydana na początku 2020 roku mówiła o możliwej powtórce z lat 70-tych (inflacja/surowce) i w ciągu kolejnych 2 lat tych podobieństw jest mnóstwo.

Czy taką wiedza dalo sie znaleźć na wikipedii?
worior
Zaorski niepotrzebnie robi takie zamieszanie, ponieważ jak ktoś obserwuje sytuację z boku, to widać, że wychodzi coraz więcej nieścisłości z jego strony.

Ma swoje za uszami i na dodatek zafiksował się na tych "szkoleniowcach", a nikt nigdy go o to nie prosił.

To taki bohater, którego nikt nie potrzebował,
Zaorski niepotrzebnie robi takie zamieszanie, ponieważ jak ktoś obserwuje sytuację z boku, to widać, że wychodzi coraz więcej nieścisłości z jego strony.

Ma swoje za uszami i na dodatek zafiksował się na tych "szkoleniowcach", a nikt nigdy go o to nie prosił.

To taki bohater, którego nikt nie potrzebował, nikt nie chciał i ogólnie fajnie gdyby skupił się na spekulacji, zamiast robić zamieszanie
momencik
Przecież zbieranie kasy w ETH i później przewalutowanie tego na USD w dogodnym momencie to był wał na kilometr. współczuje tym którzy poświęcili kapitał na jakiekolwiek projekty rafałka
pawelek92
RZ tylko tym i zarabiam że kupuje artykuły by pokazać się, a naśladowce go ruchów tracą kasę.
michalk1985
Tak naprawdę Rafał nic nie wyjaśnił. "To było kiedyś", "to się nie liczy", "kiedyś myślałem inaczej". To reklamowałeś brokerów? Zarobiłeś na pompie na mPay? Tak samo będzie z BSB? Grałeś kasą inwestorów?
trendwalker
Dla mnie te tłumaczenia Zaora to śmiech na sali. Leje wodę i tyle. ACFX, mPay, Merlin, umowy z brokerami, hazard kasą inwestorów... Jak ktoś taki może być w ogóle jakimkolwiek autorytetem??
romek1romek2
Zaorski współpracuje z krzak brokerami - jest ok
Ktoś inny współpracuje z zaufanymi brokerami - nie jest ok

Lepiej powiedz co zrobiłeś z 700 eth
mantrader
Jeśli inne umowy z brokerami był tajne to i tak wypłyną na procesie. Swoją drogą jak trzeba być obłudnym by krytykować innych za współpracę z brokerami, a samemu z naganiania klientów czerpać zyski.
pankleks
Dziadkowiak do pudelka ! Albo dodaj wątek o królowych królach życia bo tam więcej o ekonomii
grzegorzkubik
Jeszcze raz. Rafał pracując, bo trading to jest ciężka praca umysłowa i wieloletnie zdobywane doświadczenie, zarobił dziesiątki milionów. Straty tu przy uporze można nazwać opłatą za trudny kurs inwestowania. To nie jest jak ktoś napisał łatwa kasa bez pracy. Tu są książki często niezrozumiałe na początku, tu jest szereg wskaźników.Jeszcze raz. Rafał pracując, bo trading to jest ciężka praca umysłowa i wieloletnie zdobywane doświadczenie, zarobił dziesiątki milionów. Straty tu przy uporze można nazwać opłatą za trudny kurs inwestowania. To nie jest jak ktoś napisał łatwa kasa bez pracy. Tu są książki często niezrozumiałe na początku, tu jest szereg wskaźników. Tu jest próba ustalenia co wpływa np. na kurs złota a te czynniki zmieniają się. Rafał jak mówi nie korzysta z Analizy Technicznej ale dogłębnie analizuje rynek. Widzi to czego taki początkujący trader nie zauważa. Trading to nie są pieniądze z przypadku. TO JEST BARDZO CIEZKA PRACA UMYSŁOWA, DYSCYPLINA I UPÓR. ZAORASKI MÓGŁ W TYM ROKU ZAROBIĆ OK 100 MLN ZŁ. Jednak to poprzedzone jest ponad 20-letnim doświadczeniem. Każda złotówka jest za wiedzę. Trader nie ma szczęścia. Trader ma wiedzę i zarabia na wiedzy. Trading jeśli daje zarobek to w wyniku ciągłej edukacji rynkowo - ekonomicznej. W przypadku wielu traderów dochodzi też temat analiza techniczna ale to jest dodatek. TO JEST SWEGO RODZAJU PRACA. POWSTAŁO TYSIACE KSIAŻEK O TRADINGU, PISANYCH PRZEZ FACHOWCÓW. TO NIE JEST KASYNO. TU DOŚWIADCZONY TRADER CZASEM W 90% PRZEWIDUJE KURS BO MA WIEDZĘ. TO JEST FORSA ZA WIEDZĘ ,KTÓRĄ ZDOBYWA SIĘ PRZEZ DZIESIĄTKI LAT NIEUSTANNIE.

Powiązane: Kara KNF dla XTB

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki