Rada Polityki Pieniężnej ponownie nie zmieniła nastawienia i na grudniowym posiedzeniu utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.


Zgodnie z decyzją RPP stopa referencyjna w Polsce nadal wynosić więc będzie 1,5 proc., lombardowa - 2,5 proc., depozytowa - 0,5 proc., a redyskontowa weksli - 1,75 proc. Stopy procentowe są obecnie na najniższym poziomie w historii. Taka decyzja była powszechnie oczekiwana na rynku.
Poprzednio rada, jeszcze w starym składzie personalnym, obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 r., a więc ponad cztery lata temu. Oznacza to, że żyjemy w zdecydowanie najdłuższym w historii okresie stabilizacji stóp procentowych ustalanych przez RPP (co ma i będzie miało swoje konsekwencje).


Warto dodać, że dzisiejsza decyzja RPP - podobnie jak w poprzednim miesiącu - ogłoszona została dość późno. Wcześniej Rada zazwyczaj informowała o swoich postanowieniach ok. 13.00. W przeciwieństwie do wielu innych banków centralnych (z Fedem i EBC na czele), NBP nie wyznacza stałych godzin publikacji komunikatów z decyzjami.
O 16.00 rozpocznie się konferencja z udziałem Adama Glapińskiego oraz dwóch innych członków Rady Polityki Pieniężnej. Po zakończeniu konferencji opublikujemy podsumowanie najważniejszych wypowiedzi.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
O tym, co czy na dzisiejszym posiedzeniu ponownie padł wniosek o obniżkę stóp procentowych, przekonamy się w momencie publikacji opisu dyskusji – nastąpi to 19 grudnia. Więcej o tle decyzji oraz mocnych podziałach w RPP przeczytasz w artykule „Rada Podzielonych Profesorów. Dyskusja trwa, zmiany stóp brak”.
Zakończone dziś posiedzenie było ostatnim dwudniowym zebraniem członków Rady w 2019 r. Przed końcem roku grono decydujące o polskiej polityce monetarnej spotka się na jednodniowym posiedzeniu 17 grudnia. Kolejne posiedzenie decyzyjne zaplanowano natomiast na 8 stycznia 2020 r.
Michał Żuławiński