RPP: stopy w marcu bez zmian

analityk Bankier.pl

Na marcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła nie zmieniać stóp procentowych. Decyzję o pozostawieniu rekordowo niskich stóp podjęto w okrojonym składzie oraz z udziałem siedmiu nowych członków.

Zgodnie z decyzją Rady, stopa referencyjna w Polsce nadal wynosić więc będzie 1,5 proc., lombardowa 2,5 proc., depozytowa 0,5 proc., a redyskontowa weksli 1,75 proc. Stopy procentowe w Polsce są obecnie na najniższym poziomie w historii. Poprzednio Rada obniżyła je w marcu 2015 r.

Uzasadnienie dzisiejszej decyzji na konferencji prasowej zaprezentuje prezes Marek Belka, któremu towarzyszyć będzie dwóch członków Rady - Marek Chrzanowski oraz Jerzy Kropiwnicki. Początek konferencji o 16.00, jej szczegółowe podsumowanie pojawi się w Bankier.pl.

Dzisiejsze posunięcie RPP nie zaskoczyło ekonomistów, choć jeszcze kilka miesięcy temu to właśnie na marzec lub kwiecień typowano ponowne cięcie stóp. Związane było to zarówno z oczekiwaniem wejściem do Rady większej liczby zwolenników łagodzenia polityki monetarnej („gołębi”), jak i rozwojem sytuacji gospodarczej.

Wypowiedzi nowych członków RPP okazały się jednak zdecydowanie bardziej „jastrzębie”, niż wstępnie sądzono - przeważały opinie, według których zmiana stóp nie jest obecnie potrzebna. Dodatkowo pole manewru Rady ogranicza niepewność na światowych rynkach finansowych oraz osłabienie złotego, do którego doszło na początku tego roku, a na co wpływ miało m.in. obniżenie polskiego ratingu.

Zmianę oczekiwań ekonomistów w ostatnim okresie obrazują wyniki ankiet cyklicznie przeprowadzanych przez PAP.

Zmiany personalne wciąż w toku

Decyzja o stopach procentowych podjęta została w okrojonym, 9-osobowym składzie. Wszystko przez to, że Sejm nie powołał jeszcze następcy Anny Zielińskiej-Głębockiej, której kadencja dobiegła końca 9 lutego. Ostatnim powołanym w tym roku „szeregowym” członkiem RPP będzie najprawdopodobniej poseł Jerzy Żyżyński, którego kandydaturę pozytywnie zaopiniowała w środę Sejmowa Komisja Finansów Publicznych. 

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Kolejną zmianą będzie wymiana prezesa NBP, do której dojdzie w czerwcu tego roku – po wygaśnięciu kadencji Marka Belki. W Radzie jeszcze długo (do grudnia 2019 r.) pozostanie natomiast Jerzy Osiatyński, który w 2013 r. został powołany przez prezydenta w związku ze zrzeczeniem się funkcji członka RPP przez Zytę Gilowską.

W skład Rady Polityki Pieniężnej są obecnie powołani przez Sejm Grażyna Ancyparowicz i Eryk Łon, powołani przez Senat Marek Chrzanowski, Eugeniusz Gatnar i Jerzy Kropiwnicki oraz powołani przez prezydenta Łukasz Hardt i Kamil Zubelewicz. Skład uzupełniają wspomniani Jerzy Osiatyński i Marek Belka.

Zmiana terminu na prośbę Belki

Marcowe posiedzenie wyjątkowo zakończyło się w piątek ze względu na „ważne międzynarodowe spotkanie”, o którym Marek Belka mówił na ostatniej konferencji prasowej. Prezes NBP, który ubiega się o stanowisko prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, zaprzeczał wówczas, jakoby zmiana terminu miała związek z chęcią zareagowania przez RPP na posunięcie EBC .

- To jest moja wina, na moją prośbę do tego doszło. Mam bardzo ważne międzynarodowe spotkanie w tym czasie i prosiłem Radę o przeniesienie z wtorku-środy na czwartek-piątek. Nie wiedziałem w ogóle, że coś ma się dziać innego na świecie – tak przełożenie terminu posiedzenia uzasadniał Marek Belka.

Kolejne dwudniowe posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na 5-6 kwietnia. Następna projekcja inflacji i PKB opublikowana zostanie 15 marca.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~a5

ZWOLNIĆ RADĘ -PAŃSTWO ZYSKA MILION ZŁOTY MIESIĘCZNIE NA WYPŁATY.

! Odpowiedz
1 1 ~ANALITYK

TY DURNY EKSPERCIE I PSEUDOANALITYKU, POLSKA MA NAJWYŻSZE W EUROPIE OPROCENTOWANIE A NIE REKORDOWO NISKIE JAK PISZESZ , CHBA ŻE CI PŁACĄ MASONI ABYŚ MYDLIŁ LUDZIOM OCZY.

! Odpowiedz
1 1 ~Piter

A ja polecam lokatę na 4% z bonusem 50zł.
http://ho.novem.pl/SH14Ez

! Odpowiedz
2 1 ~wanker

chuck norris też nie zmienia stóp i jakoś nikt temu się nie dziwi.

! Odpowiedz
2 0 ~niepelnosprawny_org

za ebc

! Odpowiedz
19 3 ~MądraAnia

A ja mam konto w getin noble banku i mi nskie stopy nie straszne. Polecam wszystkim Getin Noble Bank, ja mam i jestem zadowolona.

! Odpowiedz
2 5 ~Dżejms

Dla kogo te stopy? Gdzie wezmę kredyt w takim oprocentowaniu? "lombardowa 2,5 proc" - chyba w skali tygodnia.

! Odpowiedz
2 2 ~Tomasz

Stopa procentowa jest tylko jedną z części oprocentowania kredytu, do tego należy doliczyć marżę banku.
Pozdrawiam

! Odpowiedz
1 2 ~Dżejms odpowiada ~Tomasz

To po grzyba narodowy jest w nazwie NBP. Ja należę do narodu i fajnie byłoby dostać na zasadach narodowych. Po co mi ci pośrednicy???

! Odpowiedz
5 1 ~s6

Pewno nie obniżają, bo sami albo ich rodziny mają kredyty we frankach.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
MARKA 0,00% 0,50
2019-07-19 11:00:00
USD/PLN 0,41% 3,7876
2019-07-19 22:59:00
EUR/PLN -0,10% 4,2495
2019-07-19 22:59:00
EUR/USD -0,50% 1,1220
2019-07-19 22:59:00
CHF/PLN 0,23% 3,8518
2019-07-19 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil