WAŻNE

RPP: stopy w marcu bez zmian

Michał Żuławiński2016-03-11 12:05analityk Bankier.pl
publikacja
2016-03-11 12:05

Na marcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła nie zmieniać stóp procentowych. Decyzję o pozostawieniu rekordowo niskich stóp podjęto w okrojonym składzie oraz z udziałem siedmiu nowych członków.

Zgodnie z decyzją Rady, stopa referencyjna w Polsce nadal wynosić więc będzie 1,5 proc., lombardowa 2,5 proc., depozytowa 0,5 proc., a redyskontowa weksli 1,75 proc. Stopy procentowe w Polsce są obecnie na najniższym poziomie w historii. Poprzednio Rada obniżyła je w marcu 2015 r.

Uzasadnienie dzisiejszej decyzji na konferencji prasowej zaprezentuje prezes Marek Belka, któremu towarzyszyć będzie dwóch członków Rady - Marek Chrzanowski oraz Jerzy Kropiwnicki. Początek konferencji o 16.00, jej szczegółowe podsumowanie pojawi się w Bankier.pl.

Dzisiejsze posunięcie RPP nie zaskoczyło ekonomistów, choć jeszcze kilka miesięcy temu to właśnie na marzec lub kwiecień typowano ponowne cięcie stóp. Związane było to zarówno z oczekiwaniem wejściem do Rady większej liczby zwolenników łagodzenia polityki monetarnej („gołębi”), jak i rozwojem sytuacji gospodarczej.

Wypowiedzi nowych członków RPP okazały się jednak zdecydowanie bardziej „jastrzębie”, niż wstępnie sądzono - przeważały opinie, według których zmiana stóp nie jest obecnie potrzebna. Dodatkowo pole manewru Rady ogranicza niepewność na światowych rynkach finansowych oraz osłabienie złotego, do którego doszło na początku tego roku, a na co wpływ miało m.in. obniżenie polskiego ratingu.

Zmianę oczekiwań ekonomistów w ostatnim okresie obrazują wyniki ankiet cyklicznie przeprowadzanych przez PAP.

Zmiany personalne wciąż w toku

Decyzja o stopach procentowych podjęta została w okrojonym, 9-osobowym składzie. Wszystko przez to, że Sejm nie powołał jeszcze następcy Anny Zielińskiej-Głębockiej, której kadencja dobiegła końca 9 lutego. Ostatnim powołanym w tym roku „szeregowym” członkiem RPP będzie najprawdopodobniej poseł Jerzy Żyżyński, którego kandydaturę pozytywnie zaopiniowała w środę Sejmowa Komisja Finansów Publicznych. 

/ fot. Krystian Maj / FORUM

Kolejną zmianą będzie wymiana prezesa NBP, do której dojdzie w czerwcu tego roku – po wygaśnięciu kadencji Marka Belki. W Radzie jeszcze długo (do grudnia 2019 r.) pozostanie natomiast Jerzy Osiatyński, który w 2013 r. został powołany przez prezydenta w związku ze zrzeczeniem się funkcji członka RPP przez Zytę Gilowską.

W skład Rady Polityki Pieniężnej są obecnie powołani przez Sejm Grażyna Ancyparowicz i Eryk Łon, powołani przez Senat Marek Chrzanowski, Eugeniusz Gatnar i Jerzy Kropiwnicki oraz powołani przez prezydenta Łukasz Hardt i Kamil Zubelewicz. Skład uzupełniają wspomniani Jerzy Osiatyński i Marek Belka.

Zmiana terminu na prośbę Belki

Marcowe posiedzenie wyjątkowo zakończyło się w piątek ze względu na „ważne międzynarodowe spotkanie”, o którym Marek Belka mówił na ostatniej konferencji prasowej. Prezes NBP, który ubiega się o stanowisko prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, zaprzeczał wówczas, jakoby zmiana terminu miała związek z chęcią zareagowania przez RPP na posunięcie EBC .

- To jest moja wina, na moją prośbę do tego doszło. Mam bardzo ważne międzynarodowe spotkanie w tym czasie i prosiłem Radę o przeniesienie z wtorku-środy na czwartek-piątek. Nie wiedziałem w ogóle, że coś ma się dziać innego na świecie – tak przełożenie terminu posiedzenia uzasadniał Marek Belka.

Kolejne dwudniowe posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na 5-6 kwietnia. Następna projekcja inflacji i PKB opublikowana zostanie 15 marca.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
~a5
ZWOLNIĆ RADĘ -PAŃSTWO ZYSKA MILION ZŁOTY MIESIĘCZNIE NA WYPŁATY.
~ANALITYK
TY DURNY EKSPERCIE I PSEUDOANALITYKU, POLSKA MA NAJWYŻSZE W EUROPIE OPROCENTOWANIE A NIE REKORDOWO NISKIE JAK PISZESZ , CHBA ŻE CI PŁACĄ MASONI ABYŚ MYDLIŁ LUDZIOM OCZY.
~Piter
A ja polecam lokatę na 4% z bonusem 50zł.
http://ho.novem.pl/SH14Ez
~wanker
chuck norris też nie zmienia stóp i jakoś nikt temu się nie dziwi.
~MądraAnia
A ja mam konto w getin noble banku i mi nskie stopy nie straszne. Polecam wszystkim Getin Noble Bank, ja mam i jestem zadowolona.
~Dżejms
Dla kogo te stopy? Gdzie wezmę kredyt w takim oprocentowaniu? "lombardowa 2,5 proc" - chyba w skali tygodnia.
~Tomasz
Stopa procentowa jest tylko jedną z części oprocentowania kredytu, do tego należy doliczyć marżę banku.
Pozdrawiam
~Dżejms odpowiada ~Tomasz
To po grzyba narodowy jest w nazwie NBP. Ja należę do narodu i fajnie byłoby dostać na zasadach narodowych. Po co mi ci pośrednicy???
~s6
Pewno nie obniżają, bo sami albo ich rodziny mają kredyty we frankach.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki