Przelane rodzicom pieniądze nie zawsze są zwolnione od podatku

Bardzo często nie tylko rodzice przelewają pieniądze dzieciom na ich konta, ale także wielokrotnie starsze już dzieci pomagają finansowo rodzicom - emerytom. Czy fiskus może taki przelew potraktować jako pożyczkę lub darowiznę i żądać zapłaty od niego podatku?

Przekazanie w ten sposób pieniędzy będzie przez fiskusa traktowane jako darowizna, od której należy rozważyć ewentualną konieczność zapłaty podatku od spadków i darowizn. Najbliższa rodzina może jednak uniknąć tego fiskalnego obowiązku.

- Ustawodawca wskazał krąg osób, które uprawnione są do zupełnego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Są nimi małżonek darczyńcy, jego zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), rodzeństwo, pasierb, ojczym i macocha – wymienia Joanna Bogdanowicz, aplikant radcowski.


Obdarowany rodzic – emeryt, aby uniknąć zapłaty podatku od przelanych mu przez dziecko pieniędzy musi spełnić kilka warunków. Joanna Bogdanowicz wyjaśnia, że konieczne są dwa kroki:

 

  • dokonanie w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (w naszym przypadku obowiązek ten powstaje z chwilą spełnienia świadczenia przez darczyńcę) zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Zgłoszenia należy dokonać na formularzu SD - Z2. Do wskazanego zgłoszenia nie dołącza się żadnych dokumentów,
  • udokumentowanie otrzymania środków pieniężnych za pomocą dowodu przekazania ich na rachunek bankowy względnie rachunek prowadzony przez SKOK należący do obdarowanego lub za pomocą przekazu pocztowego.

Co ważne, przekazanie tych pieniędzy w postaci „gotówki do ręki”, nigdy nie będzie zwolnione z podatku na ww. warunkach. Przypomnijmy także, że darowiznę należy zgłosić, jeżeli jej wysokość otrzymana od danej osoby z ww. grupy w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, (łącznie z ostatnio otrzymaną darowizną) przekracza kwotę 9 637 zł. Jeśli wartość nie przekroczy ww. kwoty – zawiadamianie urzędu nie jest konieczne.

Podstawa prawna:
Ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U. 2009 r. Nr 93 poz. 768).

Komentuje Analityk Bankier.pl, Piotr Szulczewski:

Oprócz darowizny majątku w wartości poniżej 9637 zł od tej samej osoby lub po tej samej osobie, SD-Z2 nie trzeba składać, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Warto zauważyć, że każdorazowo oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego.

Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Forma notarialna umowy darowizny dla ważności czynności prawnej wymagana jest każdorazowo np. gdy jej przedmiotem są nieruchomości. W przypadku innego przedmiotu darowizny, zachowanie formy aktu notarialnego, nawet jeśli ustawa nie wymaga takiej formy szczególnej spowoduje, że złożenie SD-Z2 nie będzie konieczne.


Barbara Sielicka

Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

 

 

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~roo

przecież zamówił raport za kilka miljonow złotych ze by sie o tym dowiedzieć:D
ale tak czy siak Polska jest i była krajem biurokratycznych bzdur
nawet ktos zamiescil adekwatnego linka pod artykułem o tej wierutnej bzdurze:D
Juz Tusk twierdzil ze obnizy podatki a mamy vat 23 a nie 22.
Ale skoro politycy z PO uwazani za wykształciuchów nie wiedza ze 23 to wiecej jak 22...
Nie spodziewajmy sie ze bedzie lepiej:D moze być tylko gorzej - i nie liczył bym na PiS bo to podomni naciagacze.
Niestety bez wojny lub skrajnego ubóstwa społeczeństwa socjotechniki działają bardzo skutecznie a kiełbasa wyborcza smakuje wyśmienicie:D

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~felix

osoba prywatna ma 7 dni na odpowiedz US a US ma az 30 dni

co to KURWA MAC jest pytam, banda szmaciarzy, oszustow i TEPYCH PEJSACZY pierdzacych w stolek

dlatego nalezy wszystko robic w szarej strefie skoro ma sie jakas mala smykalke do interesow itd, niech szmaciarze sami na siebie pracuja i na te bande polityczna otrzymujaca po 10 tys zl co miesiac plus diety etc, niech dalej walcza Kaczor kontra cala reszta

pamietajcie jedno: BURAK zawsze bedzie burakiem, jak nie czerwonym to cukrowym i z takim buractwem mamy do czynienia miedzy innymi na arenie politycznej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~reksio

Tym zlodziejom ciągle malo ,,

! Odpowiedz
0 3 ~alf

Następny dowód na to,jak złodziejskie państwo okrada swoich obywateli.

! Odpowiedz
1 1 ~Kulturalny

Pytającego o takie sprawy urzędasa należy pouczyć, że zachowuje się niewłaściwie, po chamsku i wezwać do przeprosin i poprawy zachowania. W przypadku braku poprawy, z automatu napisać na niego skargę, że jest chamski, arogancki itp.
Gdyby WSZYSCY ludzie gremialnie i na masową skalę zastosowali tę metodę, przepis stałby się martwy - ku pożytkowi wszystkich. Z państwem włącznie, bo urządasy musieliby się zając PRAWDZIWYMI przekrętami, a nie takimi głupotami.
Przekazywanie pieniędzy z ręki do ręki jest oczywistą oczywistością w takiej sytuacji.
Pozdr.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~bobo odpowiada ~Kulturalny

bzdury piszesz bo narazasz ludzi na problemy - urzednik skarbowy ma ochrone prawna pozatym ma coc czego nawet polcja nie ma srodki przymusu ktore moze zastosowac o dowolnej godzinie w nocy - tlumaczac lopatologicznie - gosciu wpada w nocy leje ciebie pala strzela do ciebie w glowe o 2 nad ranem i jest w 100% niewinny - a tego nawet policja nie moze zrobic !!!! bo by placila wielkie odszodowanie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~Barak Obama

HALO FISKUSIE jeppany... Przekazana kwota to nic innego jak zarobione i juz raz OPODATKOWANE pieniądze... chyba was kompletnie popierbboliło?

! Odpowiedz
1 3 ~plipiec

Czyli lepiej wziąć w garść gotówkę i przekazać gotówkę.

! Odpowiedz