REKLAMA

"Program Banku Centralnego" PiS ma przynieść 350 mld zł

2015-10-20 14:21
publikacja
2015-10-20 14:21
"Program Banku Centralnego" PiS ma przynieść 350 mld zł
"Program Banku Centralnego" PiS ma przynieść 350 mld zł
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Wśród środków finansowych możliwych do pozyskania na sfinansowanie obietnic wyborczych przedstawiciele PiS wymieniają m.in. "Program Banku Centralnego", który ma przynieść 350 mld zł.

W prezentowanych we wtorek przez posła PiS Henryka Kowalczyka "środkach finansowych możliwych do pozyskania" znalazł się "Program Banku Centralnego".

"EBC uruchomił program na 3 lata w wysokości 10 proc. PKB krajów strefy euro. Bank Centralny pożycza bankom bez oprocentowania. Analogia: NBP - uruchomi program na 6 lat 20 proc. PKB = 350 mld zł" - napisano w prezentacji.

To gospodarcza ciemna strona mocy

Propozycja, aby Narodowy Bank Polski „wpompował” w gospodarkę 350 mld zł, jest podwójnie szkodliwa i niebezpieczna. PiS powołuje się na przykład Europejskiego Banku Centralnego, który od 3 lat „wspiera” w ten sposób gospodarkę. Po pierwsze, pozytywne efekty tej monetarnej stymulacji są prawie żadne. Po drugie, negatywne konsekwencje w postaci setek miliardów błędnych inwestycji jeszcze czekają na ujawnienie i dopiero wtedy poznamy prawdziwe „koszty” LTRO i innych QE.

Idąc tropem posła PiS, można zapytać: dlaczego „tylko 20%” PKB? A czemu nie 40%? Przecież 700 mld zł to więcej niż 350 mld zł. Więcej to przecież lepiej. Dlaczego pieniądze z NBP (a skąd NBP je weźmie? Wydrukuje?) zostaną przepuszczone przez sektor bankowy kontrolowany przez zagraniczny (a więc z natury podejrzany) kapitał? Czy nie lepiej byłoby je skierować od razu do budżetu państwa, gdzie mądrzy i zatroskani o los obywateli politycy będą mogli je wydać lepiej niż nastawione na zysk pazerne kapitalistyczne korporacje?

QE, LTRO czy ZIRP wiodą na ciemną stronę gospodarki. Każdy decydent powinien się ich wystrzegać. Prowadzą one do krótkotrwałych boomów w niektórych segmentach gospodarki, na których korzystają nieliczni. A po nich przychodzi wieloletnia zapaść gospodarcza, na której traci wielu. Zwłaszcza ludzie biedni, którzy z reguły płacą największy rachunek za ekscesy polityków.

Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Prawo i Sprawiedliwość chce także m.in. zwiększyć możliwości gwarancyjne BGK o ok. 100 mld zł. Planowana jest także "przebudowa" PIR i zwiększenie możliwości inwestycyjnych o 40 mld zł. PIR ma prowadzić inwestycje infrastrukturalne, drogowe, środowiskowe czy energetyczne.

Poprzez zmiany w CIT i stworzenie zachęty dla firm do inwestowania przez 100 proc. amortyzację nakładów na inwestycje, PiS planuje uruchomić lokaty długoterminowe przedsiębiorców na kwotę 200 mld.

Odnosząc się do programu FIZ, Kowalczyk wskazał, że zysk głównych spółek SP za 2012 rok wyniósł 25 mld zł, więc przeznaczenie ok. 1/3 zysku da 8 mld zł, a przez 5 lat łącznie 40 mld zł.

Kowalczyk: Dzięki PiS deficyt budżetowy się zmniejszy, a nie zwiększy

Propozycje gospodarcze PiS doprowadzą do zmniejszenia, a nie zwiększenia deficytu budżetowego - przekonywał poseł PiS Henryk Kowalczyk. PiS szacuje bowiem, że realizacja jego programu oznaczać będzie 34,5 mld zł wydatków oraz 40 mld zł dodatkowych dochodów.

Propozycja

Koszt w mld zł

Wprowadzenie dodatku rodzinnego w wysokości 500 zł miesięcznie

21,5

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn

5,5

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł

7,0

Wprowadzenie darmowych leków dla osób powyżej 75 roku życia

0,25

Razem koszty programu PiS

34,25

Kowalczyk na konferencji prasowej mówił, że dokładnie oszacowane wydatki związane z: obniżeniem wieku emerytalnego, dodatkiem rodzinnym w wysokości 500 zł na drugie i następne dziecko, podwyższeniem kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł i darmowymi lekami dla seniorów, to koszt łącznie 34,5 mld zł.

Natomiast - kontynuował - dochody, które będą pochodzić z: "usunięcia patologii związanej z podatkiem VAT", wprowadzenia elektronicznego monitoringu CIT, podatku obrotowego od sklepów wielkopowierzchniowych, podatku bankowego oraz wzrostu dochodów z akcyzy, to łącznie ok. 40 mld zł.

Planowane dochody z podatków

Wzrost dochodu w mld zł

VAT

19,0

CIT

4,5

Bankowy

5,0

Od sieci sklepów wielkopowierzchniowych

3,5

Akcyza

8,0

Planowany łączny wzrost w pierwszym roku

40

"Nasze propozycje prowadzą do zmniejszenia, a nie zwiększenia deficytu budżetowego" - powiedział Kowalczyk.

Poseł PiS zastrzega, że docelowo, "za 2-3 lata" wzrost dochodów powinien wynieść ok. 50 mld zł.

"Wynika to z tzw. wydajności podatkowej, która obecnie wynosi 14 proc. PKB, gdy za rządów PiS w 2007 roku wynosiła 17,4 proc. PKB. Ta różnica daje 52 mld zł rocznie, a stawki podatków nie zmalały, a nawet wzrosły jak VAT z 22 proc. do 23 proc." - napisano we wtorkowej prezentacji posła Kowalczyka, przedstawionej na konferencji prasowej.

Kowalczyk poinformował, że PiS nie zamierza podnosić stawek akcyzy.

"Zapobieganie unikania opłat akcyzowych poprzez ograniczenie przemytu paliw, papierosów i alkoholu. Skuteczna kontrola i likwidowanie nielegalnych fabryk papierosów" - napisano w prezentacji posła.

(PAP)

jba/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (177)

dodaj komentarz
~Tom
Henryk Kowalczyk - nauczyciel matematyki, polityk (wg jego strony w wikipedii).

... "środkach finansowych możliwych do pozyskania" ...

- życzę sukcesów Panie nauczycielu matematyki w planowaniu ekonomii i gospodarki !!!

(Żenujące. Był już jeden nauczyciel od Kaczynskiego, zasłużył się
Henryk Kowalczyk - nauczyciel matematyki, polityk (wg jego strony w wikipedii).

... "środkach finansowych możliwych do pozyskania" ...

- życzę sukcesów Panie nauczycielu matematyki w planowaniu ekonomii i gospodarki !!!

(Żenujące. Był już jeden nauczyciel od Kaczynskiego, zasłużył się czymś - poza yyy ???).
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~bolomanolo
Podobno PISobolszewia była na na szkoleniu na zaproszenie władz w Zimbabwe Prezesowi szczególnie bardzo się spodobało że każdy obywatel tego kraju jest miliarderem niektórzy tych pieniędzy mają aż tyle że pakują je do taczek i wożą do knajpy żeby kupić kufel piwa marzeniem PISiej sekty z Prezesem jest podobna sytuacja Podobno PISobolszewia była na na szkoleniu na zaproszenie władz w Zimbabwe Prezesowi szczególnie bardzo się spodobało że każdy obywatel tego kraju jest miliarderem niektórzy tych pieniędzy mają aż tyle że pakują je do taczek i wożą do knajpy żeby kupić kufel piwa marzeniem PISiej sekty z Prezesem jest podobna sytuacja u nas wreszcie zapanuje spokój i nikt nikomu nie będzie zazdrościł kasy bo każdy będzie miał jej kilogramy w tekturowych pudłach po butach podobnie jak Leszek Miller od USA za swoje "usługi"
~Rufio
W tych wszystkich zapowiedziach, brak jest kluczowych zmian w bankowości... Prawdziwym i pozytywnymi zmianami w bankowości było by wprowadzenie zakazu sprzedaży przez banki kredytu na zmiennej stopie procentowej, poprzez wprowadzenie kredytu o stałej stopie procentowej !!! Wówczas Banki musiały by brać na siebie ryzyko zmian W tych wszystkich zapowiedziach, brak jest kluczowych zmian w bankowości... Prawdziwym i pozytywnymi zmianami w bankowości było by wprowadzenie zakazu sprzedaży przez banki kredytu na zmiennej stopie procentowej, poprzez wprowadzenie kredytu o stałej stopie procentowej !!! Wówczas Banki musiały by brać na siebie ryzyko zmian stóp procentowych, a ich klient wiedział by, że jeżeli bierze kredyt na dom na 30 lat to wie ile go to będzie kosztować przez cały okres kredytowania... !!!

Dodatkowo jeżeli dłużnik kredytu hipotecznego nie jest w stanie opłacić rat, powinien tak jak w USA oddać bankowi kluczyki do domu i powiedzieć, to tyle - teraz ty się martw, co z tą nieruchomością zrobić... Tak jest w UK i USA, krajach które opanowały banksterkę w swoich krajach

pzdr
~Rufio
i jeszcze jedno... Tym krajem nie żądzą partie polityczne a "warszawska administracja" - nie będzie prawdziwej demokracji jeżeli tego nie zrozumiecie i tego nie zmienicie ...
~BP
Jak on wyliczył że podniesienie kwoty wolnej do 8 tys. złotych zmniejszy wpływy do budżetu tylko o 7 mld. złotych? Poważnie - bardzo mnie zastanawia gdzie tkwi błąd w moim rozumowaniu, bo mnie wychodzi aż ok. 20 miliardów (jeśli zwiększyć wszystkim - osobom pracującym na etacie, przedsiębiorcom rozliczającym się Jak on wyliczył że podniesienie kwoty wolnej do 8 tys. złotych zmniejszy wpływy do budżetu tylko o 7 mld. złotych? Poważnie - bardzo mnie zastanawia gdzie tkwi błąd w moim rozumowaniu, bo mnie wychodzi aż ok. 20 miliardów (jeśli zwiększyć wszystkim - osobom pracującym na etacie, przedsiębiorcom rozliczającym się PIT-em według skali, jak również emerytom i rencistom). Nawet jak policzył że wszystko zostanie na bieżąco wydane na konsumpcję to w postaci VAT-u i akcyzy wróci ok. 1/5 tej sumy - nadal zostaje ok. 16 miliardów, a więc ponad dwa razy więcej niż figuruje w przedstawionej tabeli...
~qwe
Odpowiedz jest prosta .
Naucz się liczyć 2+2=5 w/g przyszłego być może ministra !!!
~kasi
moge sie zalozyc o 10 000 zl , ze kazdym z dotychczsowych budzetow mozna by znalezc nie 1.4 a wiecej pienedzy , ktore sa i byly wydawane albo marnotrawione albo totalnie bez sensu nie mowiac juz o pewnych podejrzanych wydatkach rzadu...
~zeitgeist
https://youtu.be/4Z9WVZddH9w
~chlej_więcej
Czy PIS ma Polaków za "Idiotów"


Podatek Bankowy z uwzględnieniem doprecyzowań

„Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.
Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem
Czy PIS ma Polaków za "Idiotów"


Podatek Bankowy z uwzględnieniem doprecyzowań

„Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.
Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

Propozycja pierwotna PIS:
Przychody budżetu państwa:
Podatek Bankowy=0,39% * (1 bilon 600 mld PLN/rocznie)= ok. 6mld PLN
Przychody Łącznie ok. 7 mld PLN = 6mld PLN + ok. 1 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Rachunek zysków i strat PIERWOTNEJ propozycji (podatek bankowy = 0,39%):
- w pierwszym roku (2015):

1. STRATY ok.100 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + papiery dłużne + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) = (11-15)mld PLN
Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(11-15)mld PLN - 7 mld PLN =(4-8)mld PLN

2. w drugim (od 2016 r.) i kolejnych latach, Corocznie w procentach:

Coroczny spadek wzrostu PKB(trwały i systemowy) ok.(0,22-0,45)% w stosunku do
PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (50-120)% w skali roku.


Rachunek zysków i strat po „SKARCENIU” przez NBP Lipiec 2015 i wprowadzeniu preferencji dla najmniejszych banków (podatek bankowy: ≤0,39, dla tzw. SKOKÓW=0%):


- definiują te straty w 2015r. na ok 50 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 2017r.

1 .STRATY2015r. ok. 50 mld PLN w 2015 r.

2. od 2017 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(8,5–12) mld PLN
Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(8,5-12)mld PLN - 7 mld PLN =(1,5-5)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,10-0,29)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (20-75)% w skali roku. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (2,5-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co PIS proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).
Podatek jest liczony od (1 bilon 600 mld PLN)*0,39% = ok. 6 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !(1 bilion 450 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.)

Jedynym „pozytywnym skutkiem” i w kalkulacji uwzględnionym będzie poszukiwanie dalszych, znacznych obniżek kosztów działalności operacyjnej banków. Opisałbym go mianem „rewolucyjny”.

Następnym „pozytywnym efektem” z tak wprowadzonego podatku będzie moim zdaniem polepszenie wyników w sprawozdaniach finansowych SKOKÓW, choć niekoniecznie musi mieć on trwały charakter, a wszystko w ramach skoku SKOKÓW na udziały rynkowe.
Na to też należy zwrócić uwagę, aby posłowie nie wprowadzali USTAW, które zaszkodziłyby także gospodarce i WSZYSTKIM kredytobiorcom !!! - mam dość idiotyzmów


Propozycja KUKIZ:
PODATEK BANKOWY nawet: 3,9% rocznie wartości aktywów bankowych
ok. 60 mld PLN = 3,9% * (1 bilion 600 mld PLN/rocznie)
źródło:http://stooq.pl/n/?f=977619&search=przecinek
sprostowań późniejszych brak

Podsumowanie propozycji: ODLOT !!!
Kiedyś było takie Hasło „pij mleko będziesz większy”
Dzisiaj „pij PLATONA, a zostaniesz PITAGORASEM lub ARYSTOTELESEM”,
Polak potrafi, jest lepszy do GREKA
Tylko nie zapomnijcie zmienić USTAW, co by można było napić się w spokoju na ławeczce !!!

Proszę o przedstawienie przez Partie proponujące ten podatek, symulacji wpływu PODATKU BANKOWEGO na PKB Polski w roku 2015 i kolejnych latach, łącznie z symulacjami wariantów oraz analizą wrażliwości, z uwzględnieniem oczekiwanych zachowań parametrów sektora bankowego i rozkładem ich zmian.
Prawo gwarantuje mi PRAWO, do uczestnictwa w WYBORACH. Nigdzie nie jest napisane, że mam oddać GŁOS nie będąc świadomym tego co czynię, czyli daje mi prawo do pełnej ŚWIADOMOŚCI. Gwarantuje to KONSTYTUCJĄ RP. Te INFORMACJE nie mają prawa być POUFNE !!!!!


Jest propozycja PODATKU BANKOWEGO, to i była jej RZETELNA kalkulacja !!!

- tak, czy nie !!!

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki