REKLAMA

Prognozy walutowe: analitycy lepiej nastawieni do złotego

2019-08-08 06:00
publikacja
2019-08-08 06:00
YAY Foto

Tak jak się można było tego spodziewać, najnowsze prognozy dla złotego okazały się nieco bardziej optymistyczne. Analitycy zrewidowali za to w dół oczekiwania względem funta, którego notowania znalazły się blisko 34-letnich minimów.

Od ponad roku kurs EUR/PLN waha się w przedziale 4,25-4,35 zł. Czerwcowe umocnienie złotego i zejście kursu euro na kilka dni nawet poniżej 4,25 zł nie okazało się trwałe. Na początku sierpnia znów zobaczyliśmy euro po przeszło 4,30 zł.

/ Bankier.pl

Zgodnie z trendami zaobserwowanymi w lipcowej prognozie walutowej wśród analityków zaczęły się pojawiać projekcje nieco bardziej korzystne dla złotego. Według stanu na 6 sierpnia mediana prognoz z bazy Bloomberga zakłada, że na koniec roku kurs euro wyniesie 4,27 zł. To o dwa grosze mniej niż w zestawieniu sprzed miesiąca.

Mediana prognoz na koniec okresu

III kw. 19

IV kw. 19

I kw. 20

II kw. 20

EUR

4,27 zł

4,27 zł

4,28 zł

4,28 zł

USD

3,77 zł

3,74 zł

3,72 zł

3,67 zł

GBP*

4,71 zł

4,75 zł

4,84 zł

4,81 zł

CHF*

3,81 zł

3,78 zł

3,76 zł

3,74 zł

Źródło: Bloomberg. Stan na 6.08.2019 r. *obliczenia własne

Wśród największych optymistów wobec złotego pozostali analitycy Jyske Banku, którzy prognozują 4,18 zł za euro na koniec roku. Kursu o dwa grosze wyższego oczekują eksperci Banco Santander, Commerzbanku oraz TD Securities.  

Bez zmian pozostało grono pesymistów, wśród których prym wiodą analitycy Societe Generale, obstawiający aż 4,40 zł za jedno euro na koniec grudnia. Ponad miesiąc temu dyżurni pesymiści z Barclaysa oraz Bayerische Landesbanku obniżyli swoje prognozy z 4,40 zł na 4,35 zł.

Co z tym dolarem?

Rynkowych ekspertów w dalszym ciągu w konsternację wprawia siła dolara. Amerykańska waluta miała się przecież osłabiać względem euro, tymczasem 1 sierpnia kurs EUR/USD spadł w pobliże 1,10 euro za dolara, osiągając 2-letnie minimum. To ruch kompletnie wbrew oczekiwaniom większości analityków, którzy od początku roku konsekwentnie stawiają na osłabienie dolara i wzrost kursu EUR/USD do 1,14 na koniec tego roku i 1,18 do końca 2020 r.

/ Bankier.pl

W rezultacie także prognozy dla pary dolar-złoty wyraźnie odbiegają od bieżących notowań. Rynkowy konsensus zakłada bowiem spadek ceny dolara do 3,74 zł na koniec grudnia i 3,67 zł na koniec pierwszego półrocza 2020. Obecnie dolar amerykański wyceniany jest na ok. 3,86 zł, a jeszcze tydzień temu było to nawet 3,90 zł.

Funt szoruje po dnie

Urealnione zostały za to prognozy dla brytyjskiego funta. Szterling w relacji do dolara amerykańskiego notowany jest blisko najniższych poziomów od 34 lat (ok. 1,21 dolara za funta) i tylko nieznacznie powyżej poziomów z grudnia 2016. Większość analityków spodziewa się jednak, że w kolejnych kwartałach brytyjska waluta będzie zyskiwała do dolara (do 1,27 na koniec roku i 1,31 na koniec czerwca 2020). Realizacja tych oczekiwań kazałaby spodziewać się powrotu kursu funta powyżej 4,80 zł dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku.

/ Bankier.pl

Niezmienne pozostają za to prognozy wobec franka szwajcarskiego, który ma trzymać się blisko parytetu 1 do 1 z dolarem. Jeśli te oczekiwania nałożymy na prognozowane osłabienie USD, to kurs franka powinien się nieznacznie obniżać, w kolejnych kwartałach zadomawiając się w strefie 3,70-3,80 zł.

Przypomnę tylko, że mówimy tu o medianie prognoz analityków. Przewidywania nawet najlepszych ekspertów mogą rozminąć się z rzeczywistością, co zresztą w przeszłości zdarzało się nie tak rzadko. Co więcej, są to prognozy na ostatni dzień danego kwartału – w międzyczasie kursy walut podlegają mniejszym bądź większym wahaniom.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
piano350
Czyżby Bankier.pl był satelitą TYP 1?
and00
PiS im płaci, bo wiadomo :bezrobocie szaleje, hiperinflacja też, deficyt budżetowy 2 cyfrowy, w sklepach pustki, a policja strzela do tłumów demonstrantów jak we Francji...
A tu bezczelnie piszą że przekupieni analitycy, szczególnie ci z Jyske Banku Banco Santander, Commerzbanku oraz TD Securitiestego nie widzą tego
PiS im płaci, bo wiadomo :bezrobocie szaleje, hiperinflacja też, deficyt budżetowy 2 cyfrowy, w sklepach pustki, a policja strzela do tłumów demonstrantów jak we Francji...
A tu bezczelnie piszą że przekupieni analitycy, szczególnie ci z Jyske Banku Banco Santander, Commerzbanku oraz TD Securitiestego nie widzą tego upadku
Ale że Bloomberga przekupili to się nie spodziewałem
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
marxs
"Rząd chce zmniejszyć dotacje budżetowe do ZUS, dlatego planuje podwyżkę składek obejmujących zwykłych obywateli, jak i przedsiębiorców. Nowe przepisy mają zostać uchwalone po wyborach, w ostatnich tygodniach pracy Sejmu."-czyli mam racje ze ten PISi grajdoł bankrutuje i upada bo przecież gdyby miał świetlaną "Rząd chce zmniejszyć dotacje budżetowe do ZUS, dlatego planuje podwyżkę składek obejmujących zwykłych obywateli, jak i przedsiębiorców. Nowe przepisy mają zostać uchwalone po wyborach, w ostatnich tygodniach pracy Sejmu."-czyli mam racje ze ten PISi grajdoł bankrutuje i upada bo przecież gdyby miał świetlaną przyszłość jak głoszą PISy to podwyzek skladek na ZUS nie byłoby
marekrz
Ale dlaczego złoty miałby się umacniać? Zadłużenie rośnie z powodu programów socjalnych więc stopy procentowe będzie trzeba podnosić i ponosić coraz wyższe koszty zadłużenia. Z czego miałby się niby złoty umacniać?
leotdi
GOLD - skoro złoto tak pędzi, to jest coś na rzeczy, co wiedzą Banki Centralne, a my - zwykli zjadacze chleba - nie. Więc prognozy dot. umacniania się zł śmieszą mnie.
lotstalot
Miesiąc temu pisali ze frank bedzie spadać i ze pod koniec roku może jego kurs zejsc ponizej 3 złtych. Dzisiaj ociera sie juz o 4 złote. Analizy dla idiotów, szkoda czytac.
men24a
Jak analitycy wieszczą czyli będzie tylko słabsza złotówka. Jak nie umocniła sie do tej pory przy jak to ująć, rząd robił wszystko aby na wykresach było wyśmienicie, wszędzie sukces, dosłownie wszędzie jak w Korei północnej np. bezrobocie spada no historycznych minimów a pracujących nie przyrasta, gdzie już 45 Jak analitycy wieszczą czyli będzie tylko słabsza złotówka. Jak nie umocniła sie do tej pory przy jak to ująć, rząd robił wszystko aby na wykresach było wyśmienicie, wszędzie sukces, dosłownie wszędzie jak w Korei północnej np. bezrobocie spada no historycznych minimów a pracujących nie przyrasta, gdzie już 45 % społeczeństwa w wieku produkcyjnym siedzi na socjalu, rencie czy emeryturze to my już już doganiamy zachód, w którym babcia klozetowa zarabia tyle co menager w pl na dobrym stanowisku. Gdzie zadłużenie kraju spada (w relacji do pkb) a w rzeczywistości przekroczyło bilion zł i powiększyło się grubo ponad 100 mld w szczycie koniunktury. Dlatego sądzę, że jak to napisali Goldman, Morgan w 2020 r nastąpi kryzys w gospodarce światowej a polska złotówka sie umocni buhahahaha
dr_zweig
No co, po tym jak puknie euro 5 zł umocni sie przejściowo do 4,70
men24a odpowiada dr_zweig
optymistą jesteś, extra 80 mld socjalu rocznie jak to powiedział Kaczyński brzy budżecie ok. 400 mld i wieszczysz tylko 5 zł za euro? Oj jeszcze wszyscy zatęsknimy za euro. Moi znajomi wracają z wczasów ze świata i o jednym mówią, dlaczego ceny tam są podobnie albo taniej niż w republice bananowej :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki