WAŻNE

Prezydent o frankowcach: Nie zrealizowałem zobowiązania w pełni

2020-06-25 08:08
publikacja
2020-06-25 08:08
fot. MediaPunch / BACKGRID UK

Nie dało się nagle przewalutować wszystkim kredytów; nie zrealizowałem zobowiązania wobec frankowców w pełni, ale częściowo je zrealizowałem – powiedział "Faktom” TVN w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda.

Portal tvn24.pl zrelacjonował w czwartek tę rozmowę. Zwrócono w niej uwagę, że politycy opozycji zarzucają obecnemu prezydentowi długą listę niespełnionych obietnic z poprzedniej kampanii prezydenckiej. Wśród nich są kwestie pomocy frankowcom, kwoty wolnej od podatku czy wyrównania dopłat dla rolników.

"Oponenci zapominają, że podatek w Polsce w tej chwili zaczyna się płacić od momentu, kiedy ktoś osiągnie dochód osiem tysięcy złotych. Oprócz tego obniżyliśmy podatek dla mniej zarabiających z 18 do 17 procent. Oprócz tego młodzi dzisiaj do 26. roku życia w ogóle nie płacą podatku dochodowego i to są wszystko nasze rozwiązania" – podkreślił prezydent Duda.

"Śmiać mi się chce, kiedy mówią to ludzie, którzy podwyższali podatek VAT, podwyższali wiek emerytalny, którzy zabierali ludziom pieniądze z OFE w okresie rządów PO, kiedy premierem był Donald Tusk" - dodał.

Prezydent podkreślił, że stworzył ustawę, która pomaga wszystkim kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji, nie tylko tym, którzy mają kredyty we frankach. Wyjaśniał, że zgłaszali się do niego ludzie, którzy mają kredyty także w złotych, w euro, czy w innych walutach.

"Nie dało się nagle przewalutować wszystkim kredytów. Nie byłem w stanie tego przeprowadzić, była blokada. Nie zrealizowałem rzeczywiście tego zobowiązania w pełni, ale częściowo je zrealizowałem" – powiedział Andrzej Duda. Prezydent ocenił, że opozycja "może poszczycić się kłamstwami wyborczymi, które składała w 2011 roku".

Na zarzut opozycji, że jest uległy wobec prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Andrzej Duda odpowiedział, że należy spojrzeć w statystyki i to, ile razy powiedział "nie" wobec przyjmowanych przez parlament ustaw.

„Dokładnie dziewięć razy, z czego pięć to były ustawy, które były przyjęte przez Zjednoczoną Prawicę. Były wtedy duże pretensje do mnie, ale ja realizowałem obowiązki prezydenckie” - odpowiedział Duda.

„Prowadziłem odpowiedzialną politykę. Podpisywałem te ustawy, które służyły ludziom. Dzisiaj mamy program 500+, mamy trzynastą emeryturę i dzisiaj mamy wiele innych świadczeń, które wspierają polską rodzinę – dodał.

Pytany o swoje szanse na reelekcję odpowiedział, że "chce wygrać te wybory". „Idę po zwycięstwo. (…) Walczę zawsze o to, żeby wygrać wybory. Uważam, że przez pięć lat dobrze prowadziłem polskie sprawy” - stwierdził prezydent.

ktl/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (51)

dodaj komentarz
faydee
Z litości nie będę rozliczał Komorowskiego...
jadensmith
Najważniejsze, że potrafi się przyznać, że czegoś nie zrobił i że coś nie wyszło. Dla opozycji jest cecha nieosiągalna.
alm1956
Ja dziękuję Panu Dudzie za szereg ustaw dotyczących tarczy.
lubiepieski
PO zachowuje się jak złodziej, który najgłośniej krzyczy, że kradną. Taka jest prawda i żadne zagraniczne media tego nie zmienią.
z_ziemi_wloskiej_do_polski
Taka postawa i wytykanie ze strony opozycji śmieszą pana prezydenta, a ja jestem wręcz zażenowany poziomem dzisiejszej opozycji.
duzy_nos
W pełni zgadzam się ze słowami prezydenta odnośnie PO.
trzejmuszketerowie
Warto jednak docenić szereg innych udogodnień które zostały wprowadzone.
lisa1045
Pan Prezydent wspólnie z rządem wprowadził szereg innych rozwiązań, ale tego opozycja nie widzi!!
konskakoniunktura
Gdyby PO chciała choć trochę pomóc to zapewne udałoby się coś zrobić w tym zakresie.
_moonlight
Tzw. wakacje od kredytów pomogły Polakom złapać chwilę wytchnienia. Dziękujemy za to rozwiązanie.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki