REKLAMA

Prezes ZUS: Wnioski z przeglądu emerytalnego do ministerstwa do końca miesiąca

2016-10-14 16:39
publikacja
2016-10-14 16:39
ZUS

Do końca października br. do resortu rodziny i pracy trafi tzw. Biała Księga z rekomendacjami po przeprowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeglądzie emerytalnym - poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS: Wnioski z przeglądu emerytalnego do ministerstwa do końca miesiąca / fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Przegląd emerytalny na zlecenie resortu rodziny i pracy ZUS prowadził od czerwca do września. W efekcie najpierw miała powstać tzw. Zielona Księga - relacja z przebiegu 27 debat w kraju, a potem tzw. Biała Księga z rekomendacjami.

"Jeszcze pracujemy nad Białą Księgą; Zieloną już kończymy. Tak, że w przyszłym tygodniu Zieloną, a do końca miesiąca postaramy się wręczyć pani minister (rodziny i pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej - PAP) Białą. Tutaj nie ma takiej sytuacji terminowej; wiemy że pani minister będzie w grudniu, bądź jeszcze pod koniec listopada, przygotowywała wnioski dla pani premier - powiedziała PAP w piątek w Dąbrowie Górniczej Uścińska.

Prezes ZUS podpisała z dąbrowską Wyższą Szkołą Biznesu porozumienie o współpracy; wygłosiła też wykład nt. aktualnych problemów systemu zabezpieczenia społecznego. Mówiąc o szczegółowych wnioskach z przeglądu emerytalnego prezes ZUS akcentowała, że na jego gruncie do dyskusji jest kwestia typologii i porządkowania systemu emerytalnego.

Proponujemy, aby wrócić do typologii podstawowej, opartej na kryterium odpowiedzialności państwa. Wtedy w pierwszym filarze powinny znaleźć się rozwiązania emerytalne, które są zagwarantowane przez państwo. Państwo jest organizatorem systemu emerytalnego, stwarza ramy prawne, daje gwarancje; wyodrębnienie państwa jako podmiotu udzielającego tych gwarancji jest tutaj kluczowe - wskazała Uścińska.

Trzeba by było też zaznaczyć rolę w drugim filarze pracodawców i w trzecim - nas, ubezpieczonych. I zdefiniować, w jakim zakresie państwo odpowiada za system emerytalny, w jakim pracodawcy i - wreszcie jaka jest nasza rola, ubezpieczonych - zdiagnozowała.

Obecnie pierwszym filarem są składki przekazywane na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, drugim - na Otwarte Fundusze Emerytalne i trzecim - dobrowolnie na indywidualne dodatkowe programy emerytalne. W proponowanych po debatach w ramach przeglądu rekomendacjach za pierwszy filar miałoby odpowiadać państwo, za drugi pracodawcy, a za trzeci - w różnej formie - instytucje finansowe.

Niewystarczający udział drugiego i trzeciego filaru

Prezes ZUS podkreśliła w piątek, że przegląd potwierdził niewystarczający udział w systemie zabezpieczenia społecznego drugiego i trzeciego filaru. De facto system emerytalny w Polsce oparty jest na rozwiązaniach publicznych. () Z punktu widzenia bezpieczeństwa socjalnego (...) nadal to jest odpowiedzialność państwa - zaznaczyła.

Jest to więc taki moment, że na podstawie wysłuchanych dyskusji, w ramach konsultacji związanych z przeglądem, należy patrzeć na tę różnorodność, dywersyfikację podmiotów, które powinny odpowiadać później za bezpieczeństwo materialne - wskazała.

Innym wnioskiem z przeglądu jest - mówiła Uścińska - potrzeba dołożenia starań w kierunku uproszczenia ustawodawstwa dotyczącego zabezpieczenia społecznego.

Wśród postulatów wynikających m.in. z przeglądu szefowa ZUS wymieniła potrzebę dążenia do zmniejszenia obciążeń po stronie płatników składek, pracodawców i ubezpieczonych.

Nie utożsamiam tego zadania tylko z działaniami, które polegałyby na obniżaniu danin, na obniżaniu składek - to także uproszczenie procesu realizacji tych obowiązków, uproszczenie procesów komunikowania się z ubezpieczonymi, odchodzenie od sformalizowanych, zbiurokratyzowanych zasad, które powinny dążyć do prostego języka, mniejszej ilości dokumentów, przechodzenia do nowoczesnych form związanych z technologiami informatycznymi - wyjaśniła Uścińska.

Trzeba podjąć dyskusję nt. praw do opieki zdrowotnej

W kontekście analizy zabezpieczenia społecznego pod kątem poszczególnych ryzyk socjalnych, prezes ZUS zasugerowała, że w najbliższym czasie należy podjąć dyskusję nad zasadami zagwarantowania prawa do opieki zdrowotnej. Te zasady powinny odpowiedzieć, (...) kiedy, komu i jakie świadczenia państwo chce zagwarantować; natomiast jaki ma być zakres naszej, ubezpieczonych, odpowiedzialności za udział w tych świadczeniach zdrowotnych - mówiła.

Jak mówiła, formułowane po przeglądzie postulaty w niewielkim stopniu dotyczą świadczeń macierzyńskich i rodzinnych; te pierwsze w Polsce należą do najlepiej rozwiniętych pod względem wysokości i okresów usprawiedliwionej, chronionej nieobecności. W ocenę świadczeń rodzinnych wpisuje się obecnie program 500 plus.

Natomiast z punktu widzenia świadczeń w razie bezrobocia podtrzymuję, że w Polsce wymagamy - rozpoczęcia prac nad kształtem ochrony ryzyka bezrobocia - nie tylko z punktu widzenia poziomu świadczeń, ale lepszego dostosowania do zmieniającej się sytuacji na rynku pracy: nowych form zatrudnienia - wskazała szefowa ZUS.

Mówiąc o świadczeniach długookresowych oceniła, że np. renty rodzinne w Polsce są zagwarantowane w dosyć łagodny sposób, ponieważ wiek nabycia prawa do renty rodzinnej na poziomie 50 lat jest jednym z najniższych w Europie. W wielu krajach europejskich wiek ten jest zrównany z wiekiem emerytalnym.

Jeżeli chodzi o świadczenia inwalidzkie, one także wymagają całościowego przeanalizowania z punktu widzenia i konstrukcji, wysokości tych świadczeń, ale także lepszego scalenia z ochroną zagwarantowaną w systemie emerytalnym - zaznaczyła Uścińska

Pytając, czy i w jakim zakresie dzisiejsze ustawodawstwo dotyczące zabezpieczenia społecznego daje gwarancję zabezpieczenia socjalnego, w tym materialnego, należy odpowiedzieć, że w znacznym stopniu tak, ale w niektórych działach zabezpieczenia społecznego wymaga ono dalszych zmian - podsumowała wnioski z przeglądu prezes ZUS.

Autorzy przygotowanych po przeglądzie rekomendacji, do których w poniedziałek dotarła PAP, zaproponowali m.in., aby ZUS stał się jedyną instytucją odpowiedzialną za wszystkie rodzaje ubezpieczeń społecznych - również rolniczych, a także dla funkcjonariuszy, sędziów i prokuratorów. Pozostałe na kontach w OFE środki trafiłyby w 25 proc. na Fundusz Rezerwy Demograficznej, a w 75 proc. na Indywidualne Konta Emerytalne, prowadzone w ramach obecnego tzw. III filara ubezpieczeń społecznych.

Mateusz Babak (PAP)

mtb/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~ela
Jestem za wypłatami emerytury dla osób nie spełniających 15 i 20 lat składkowych proszę ustalić np. kwartalnymi ,półrocznymi , czy rocznymi wypłatami zmniejszy to koszt wypłat comiesięcznych .Jestem też za równym traktowaniem kobiet będących na urlopach wychowawczych tych sprzed reformy ,które często prowadziły Jestem za wypłatami emerytury dla osób nie spełniających 15 i 20 lat składkowych proszę ustalić np. kwartalnymi ,półrocznymi , czy rocznymi wypłatami zmniejszy to koszt wypłat comiesięcznych .Jestem też za równym traktowaniem kobiet będących na urlopach wychowawczych tych sprzed reformy ,które często prowadziły działalność gospodarczą będąc na wychowawczym były wyłączone z ZUS czyli pracując i wychowując dzieci nie liczy im się ten okres jako składkowy obecnie sam wychowawczy jest składkowy.
~polskidziad
..proponuje Czarną Księgę !...zlikwidować zus i ...pomodlić się za ich pracowników !.....
~Zbychstary
A kiedy ustawa o powrocie do poprzedniego wieku emerytalnego?. Wg życzenia Pana Prezydenta RP to miało byc od 1.10.2017. Konsultacje mogą trwac do następnych wyborów. Wprowadzenie podwyższonego wieku em. zajęło raptem kilka miesięcy.
~qwerty
Komisja sejmowa będzie obradować 18 października o 16.00. Potem głosowanie w Sejmie, Senat i podpis prezydenta
~szkoda
Zrobią Polakom obóz koncentracyjny w tym pięknym kraju.
~Robieni_w_Bambuko
Gorzej jak TVN i GW już zrobiły "obóż koncentracyjny" w wileu główkach pięknych Polek i Polaków.. Jednak większość Polaków kuma o co biega ko komu-chom i liberałom - pokazuje to reprywatyzacja i Amber Gold, a kiedyś Sowa i Przyjaciele. Bagna prymitywizmem swojej wypowiedzi nie Gorzej jak TVN i GW już zrobiły "obóż koncentracyjny" w wileu główkach pięknych Polek i Polaków.. Jednak większość Polaków kuma o co biega ko komu-chom i liberałom - pokazuje to reprywatyzacja i Amber Gold, a kiedyś Sowa i Przyjaciele. Bagna prymitywizmem swojej wypowiedzi nie zastąpisz.

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki