Polska gospodarka jest dzisiaj jedną z najbardziej odpornych na kryzys, dynamicznych i prężnych w Europie, a może i na świecie - mówi w najnowszym numerze tygodnika "Sieci" prezes NBP Adam Glapiński. "Polska jest bardzo mało zadłużona, wewnętrznie i zewnętrznie" - dodał.


W najnowszym numerze tygodnika "Sieci", który ukaże się w poniedziałek, będzie można przeczytać wywiad z prezesem NBP Adamem Glapińskim. Fragmenty rozmowy zostały opublikowane w niedzielę na stronie internetowej wPolityce.pl.
"Moim zadaniem jako prezesa NBP było uspokojenie ludzi, że każdy chętny będzie mógł wyjąć swoje pieniądze z banku, że oszczędności są bezpieczne i pewne. I to się udało (...). W żadnym momencie gotówki nie zabrakło, dostarczaliśmy ją na bieżąco, choć problem pojawił się z dnia na dzień. Byliśmy na każdy możliwy kryzys dobrze przygotowani. Choć oczywiście nie przewidzieliśmy pandemii" - powiedział Glapiński.
Zdaniem Glapińskiego obecny stan finansów Polski jest "najlepszy w historii".
"Polska jest bardzo mało zadłużona, wewnętrznie i zewnętrznie. W żadnym stopniu, wbrew temu, co się czasem wmawia, zadłużenie nie stanowi jakiegoś ryzyka (...). Polska prowadzi bardzo racjonalną, konserwatywną politykę finansową. Szybko rosną też nasze rezerwy walutowe, obecnie wynoszą prawie 135 mld euro (...). Wzrost zadłużenia w ubiegłym roku nastąpił na całym świecie, bo tego wymagały działania antykryzysowe. Przy rozwoju gospodarczym, jaki mamy, to zdarzenie bez większych konsekwencji" - mówi Glapiński.
W opinii szefa NBP "większość krajów rozwiniętych ma znacznie wyższe długi publiczne niż Polska".
"My mamy nadal relatywnie niski dług publiczny (...). Polska gospodarka jest dzisiaj jedną z najbardziej odpornych na kryzys, dynamicznych i prężnych w Europie, a może i na świecie. Z każdego kryzysu wychodzimy wzmocnieni, bez strat albo z małymi stratami, za każdym razem w efekcie zmniejszając dystans do często pokiereszowanych liderów" - podkreślił.
NBP pomoże w sfinansowaniu polskiej elektrowni jądrowej
Przy pomocy NBP Polska zapewni infrastrukturę finansową dla 51 proc. funduszy koniecznych do budowy pierwszej krajowej elektrowni atomowej - powiedział w wywiadzie dla tygodnika Sieci prezes NBP Adam Glapiński.
"Na początek niech Amerykanie zbudują u nas sześć elektrowni atomowych. (...) Strona polska zapewni infrastrukturę finansową, przy pomocy też NBP, dla 51 proc. koniecznych funduszy, Amerykanie dla 49 proc." - powiedział Glapiński, cytowany przez Sieci.
Glapiński: Zamierzam ubiegać się o kolejną kadencję prezesa NBP
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zapowiedział w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", że zamierza ubiegać się o kolejną kadencję szefa banku centralnego.
Pytany, czy możliwe są ujemne stopy procentowe, odparł, że "raczej nie dla klientów indywidualnych" "I na razie w ogóle nie jest to potrzebne" - dodał. Dopytywany, czy oznacza to, że nie będzie żadnych zmian stóp procentowych przyznał, że "szanse na taki ruch są obecnie bliskie zera. "Ale gdyby pojawiło się ryzyko nadmiernej inflacji bądź deflacji - zareagujemy" - podkreślił szef NBP.
W jego ocenie Polska z każdego kryzysu wychodzi wzmocniona, bez strat albo z małymi stratami, w efekcie za każdym razem "zmniejszając dystans do często pokiereszowanych liderów". "I przeskakujemy kolejne kraje, które w międzyczasie popadają w tarapaty, jak Portugalia, Grecja, niedługo Hiszpania" - przewiduje prezes Glapiński.
W ocenie prezesa NBP wszystkie źródła ekspansji Polski nie są jeszcze zużyte. "Nie ma żadnego powodu, żebyśmy się trwale nie rozwijali o 2-3 proc. szybciej niż państwa Zachodu" - powiedział.
W jego ocenie zagrożeniem może być nasza obecna siła militarna, która jest niewspółmiernie niska do potencjału gospodarczego. "I to jest dostrzegane. Potrzebny jest dużo większy wysiłek, skokowe zwiększenie zakupów najlepszego światowego sprzętu" - ocenił.
Według niego nie ma na to dużo czasu, bo sytuacja na świecie zaostrza się - widać wzrost napięć - narastający konflikt gospodarczy między USA a Chinami, czy agresywną politykę Rosji.
Wyjaśnił, że w związku z umową ze Stanami Zjednoczonymi na budowę sześciu reaktorów jądrowych w Polsce "strona polska zapewni infrastrukturę finansową, przy pomocy też NBP, dla 51 proc. koniecznych funduszy, Amerykanie dla 49 proc.".
Oznacza to obecność w Polsce tysięcy amerykańskich inżynierów, specjalistów, także amerykańskiego kontrwywiadu i wywiadu, co będzie miało istotne, pozytywne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa - ocenił Glapiński w wywiadzie dla "Sieci".
ago/ itm/aop/ mrr/