REKLAMA

Prezes NBP: Polska gospodarka jest dzisiaj jedną z najbardziej odpornych na kryzys

2021-03-14 13:32, akt.2021-03-15 11:05
publikacja
2021-03-14 13:32
aktualizacja
2021-03-15 11:05

Polska gospodarka jest dzisiaj jedną z najbardziej odpornych na kryzys, dynamicznych i prężnych w Europie, a może i na świecie - mówi w najnowszym numerze tygodnika "Sieci" prezes NBP Adam Glapiński. "Polska jest bardzo mało zadłużona, wewnętrznie i zewnętrznie" - dodał.

Prezes NBP: Polska gospodarka jest dzisiaj jedną z najbardziej odpornych na kryzys
Prezes NBP: Polska gospodarka jest dzisiaj jedną z najbardziej odpornych na kryzys
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

W najnowszym numerze tygodnika "Sieci", który ukaże się w poniedziałek, będzie można przeczytać wywiad z prezesem NBP Adamem Glapińskim. Fragmenty rozmowy zostały opublikowane w niedzielę na stronie internetowej wPolityce.pl.

"Moim zadaniem jako prezesa NBP było uspokojenie ludzi, że każdy chętny będzie mógł wyjąć swoje pieniądze z banku, że oszczędności są bezpieczne i pewne. I to się udało (...). W żadnym momencie gotówki nie zabrakło, dostarczaliśmy ją na bieżąco, choć problem pojawił się z dnia na dzień. Byliśmy na każdy możliwy kryzys dobrze przygotowani. Choć oczywiście nie przewidzieliśmy pandemii" - powiedział Glapiński.

Zdaniem Glapińskiego obecny stan finansów Polski jest "najlepszy w historii".

"Polska jest bardzo mało zadłużona, wewnętrznie i zewnętrznie. W żadnym stopniu, wbrew temu, co się czasem wmawia, zadłużenie nie stanowi jakiegoś ryzyka (...). Polska prowadzi bardzo racjonalną, konserwatywną politykę finansową. Szybko rosną też nasze rezerwy walutowe, obecnie wynoszą prawie 135 mld euro (...). Wzrost zadłużenia w ubiegłym roku nastąpił na całym świecie, bo tego wymagały działania antykryzysowe. Przy rozwoju gospodarczym, jaki mamy, to zdarzenie bez większych konsekwencji" - mówi Glapiński.

W opinii szefa NBP "większość krajów rozwiniętych ma znacznie wyższe długi publiczne niż Polska".

"My mamy nadal relatywnie niski dług publiczny (...). Polska gospodarka jest dzisiaj jedną z najbardziej odpornych na kryzys, dynamicznych i prężnych w Europie, a może i na świecie. Z każdego kryzysu wychodzimy wzmocnieni, bez strat albo z małymi stratami, za każdym razem w efekcie zmniejszając dystans do często pokiereszowanych liderów" - podkreślił.

NBP pomoże w sfinansowaniu polskiej elektrowni jądrowej

Przy pomocy NBP Polska zapewni infrastrukturę finansową dla 51 proc. funduszy koniecznych do budowy pierwszej krajowej elektrowni atomowej - powiedział w wywiadzie dla tygodnika Sieci prezes NBP Adam Glapiński.

"Na początek niech Amerykanie zbudują u nas sześć elektrowni atomowych. (...) Strona polska zapewni infrastrukturę finansową, przy pomocy też NBP, dla 51 proc. koniecznych funduszy, Amerykanie dla 49 proc." - powiedział Glapiński, cytowany przez Sieci.

Glapiński: Zamierzam ubiegać się o kolejną kadencję prezesa NBP

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zapowiedział w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", że zamierza ubiegać się o kolejną kadencję szefa banku centralnego.

Pytany, czy możliwe są ujemne stopy procentowe, odparł, że "raczej nie dla klientów indywidualnych" "I na razie w ogóle nie jest to potrzebne" - dodał. Dopytywany, czy oznacza to, że nie będzie żadnych zmian stóp procentowych przyznał, że "szanse na taki ruch są obecnie bliskie zera. "Ale gdyby pojawiło się ryzyko nadmiernej inflacji bądź deflacji - zareagujemy" - podkreślił szef NBP.

W jego ocenie Polska z każdego kryzysu wychodzi wzmocniona, bez strat albo z małymi stratami, w efekcie za każdym razem "zmniejszając dystans do często pokiereszowanych liderów". "I przeskakujemy kolejne kraje, które w międzyczasie popadają w tarapaty, jak Portugalia, Grecja, niedługo Hiszpania" - przewiduje prezes Glapiński.

W ocenie prezesa NBP wszystkie źródła ekspansji Polski nie są jeszcze zużyte. "Nie ma żadnego powodu, żebyśmy się trwale nie rozwijali o 2-3 proc. szybciej niż państwa Zachodu" - powiedział.

W jego ocenie zagrożeniem może być nasza obecna siła militarna, która jest niewspółmiernie niska do potencjału gospodarczego. "I to jest dostrzegane. Potrzebny jest dużo większy wysiłek, skokowe zwiększenie zakupów najlepszego światowego sprzętu" - ocenił.

Według niego nie ma na to dużo czasu, bo sytuacja na świecie zaostrza się - widać wzrost napięć - narastający konflikt gospodarczy między USA a Chinami, czy agresywną politykę Rosji.

Wyjaśnił, że w związku z umową ze Stanami Zjednoczonymi na budowę sześciu reaktorów jądrowych w Polsce "strona polska zapewni infrastrukturę finansową, przy pomocy też NBP, dla 51 proc. koniecznych funduszy, Amerykanie dla 49 proc.".

Oznacza to obecność w Polsce tysięcy amerykańskich inżynierów, specjalistów, także amerykańskiego kontrwywiadu i wywiadu, co będzie miało istotne, pozytywne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa - ocenił Glapiński w wywiadzie dla "Sieci".

ago/ itm/aop/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (66)

dodaj komentarz
jelonek1
pierwszy raz widzę, aby Prezes banku centralnego tak otwarcie uskarżał się na niski potencjał militarny kraju. Być może widział artykuł na onecie https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/jak-pgz-utopila-marynarke-wojenna-i-polskie-stocznie/0g1ty8y,79cfc278
znawca_inwestor
jeżeli jest tak dobrze, to po co było wprowadzać zerowe stopy i dodrukowywać tyle kasy? Nawiasem mówiąc spójrz pan na dane o pkb - Polska na szóstym piejscu od końca w UE. Taka ta odporność.
lilly
Ten to ma dobrego psychiatrę :-) !!!
marxs
raczej beznadziejnego doi glapę z kasy i opowiada mu jaki to jest mądry,przystojny,dowcipny itp.bzdety a jest zupełnie przeciwnie
darius19
Jezu!!! znowu prymusem Europy
rekin1986
Nie ma co narzekać to , że w zeszłym roku deficyt podskoczył przez pandemię to nie jego wina i nie to , że go bronię wcale mu się nie dziwię , że nie podnosi stóp procentowych by nie pogrązyć gospodarki całkowicie w porównaniu do tego co zrobił Balcerowicz na początku lat 90 zajeżadzając gospodarkę gdzie ponad 3 mln ludzi straciło Nie ma co narzekać to , że w zeszłym roku deficyt podskoczył przez pandemię to nie jego wina i nie to , że go bronię wcale mu się nie dziwię , że nie podnosi stóp procentowych by nie pogrązyć gospodarki całkowicie w porównaniu do tego co zrobił Balcerowicz na początku lat 90 zajeżadzając gospodarkę gdzie ponad 3 mln ludzi straciło pracę

Lepiej najniższe bezrobocie za miskę ryżu niż rekordowe bezrobocie i kolejki do mopsów po zasiłki

co do wypłat dzisiejsza wypłata Polaka jest niewiele niższa niż Hiszpana Greka czy Portugalczyka tyle , że na południu Europy mamy rekordowwe bezrobocie i długi pobliczne na ponad 130 procent PKB

Nie zapominałbym też o rynku nieruchomości 3 mln hipotek plus kredyty firm na inwestycje plus dług publiczny samorządów to liczenie na podwyżki stóp procentowych to odległa pieśń przyszłości

Chyba , że kapitał zagraniczny zacznie uciekać jak z Turcji i wtedy skok na 15 procent minimum ale póki co nam to nie grozi

Niemieckie obligacje są oprocentowane ujemnie nasze 10 letnie są poniżej inflaci nasz NBP będzie drukował złotówki bo nie ma wyjścia bo gdyby MF miało ściągać kasę z rynku na pokrycie deficytu budżetowego to rentowność obligacji dwu i trzyletnich musiała by znacznie pójść do góry

volksempfanger
Polacy potrzebują tylko tego, aby ktoś nieustannie wmawiał im że są narodem wybranym i zapewniał :dobry byt". Poza tym zgadzają się a być ... w ....
cieszynmiasto
A co z konstytucyjnym limitem zadłużenia i manipulacjami przy deficycie ?

Glapa i świta okrada oszczędnych i przedsiębiorczych polaków to jak jego polityka ma być oszczędna i rozwojowa.

Skandal i cynizm, że ten koleś chce dalej być prezesem.
marxs
Powiem to wprost: zamierzam się ubiegać o kolejną kadencję na stanowisku prezesa NBP. Nie wypada nam się chwalić, chociaż uważam, że czasu nie zmarnowaliśmy, że Polacy mogli na NBP w tym czasie liczyć - powiedział Glapiński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".Glapiński został powołany na prezesa NBP 10 czerwca 2016 roku. Powiem to wprost: zamierzam się ubiegać o kolejną kadencję na stanowisku prezesa NBP. Nie wypada nam się chwalić, chociaż uważam, że czasu nie zmarnowaliśmy, że Polacy mogli na NBP w tym czasie liczyć - powiedział Glapiński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".Glapiński został powołany na prezesa NBP 10 czerwca 2016 roku. Prezes NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta na 6-letnią kadencję. Ta sama osoba nie może być prezesem NBP dłużej niż dwie kadencje.

Nie daj Panie Boże tego załganego PISowskiego bufona i starego ramola gościa który zielonego pojęcia nie ma o gospodarce i finansach na następne lata na stanowisko Prezesa NBP on okradł pracowitych,oszczędnych i rozsądnych ludzi na setki jesli nie na tysiące mld zł dla niego i jego Pixi i Dixi wylącznie program PIERDEL+
buguggiate
Może i bzdury opowiada i zadłużenie rośnie, "ale przynajmniej" nie zadłuża nas Tusk

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki