REKLAMA

Premier zdradza, kiedy Polska złoży pierwszy wniosek o środki unijne

2022-08-10 14:35
publikacja
2022-08-10 14:35
Premier zdradza, kiedy Polska złoży pierwszy wniosek o środki unijne
Premier zdradza, kiedy Polska złoży pierwszy wniosek o środki unijne
/ Kancelaria Premiera RP

Na przełomie października i listopada złożymy pierwszy wniosek z naszej strony o środki unijne - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Jak zapewnił, "Polska żadnych pieniędzy nie straci" i dodał, że otrzymanie środków z KPO to kwestia czasu.

Podczas konferencji w Brwinowie premier został zapytany o dalszy los środków unijnych. Podkreślił, że on na pieniądze z UE patrzy jako całość, a interesują go przede wszystkim środki z funduszy strukturalnych, funduszy spójności i na wspólną politykę rolną, bo jest ich pięciokrotnie więcej niż pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. "Owszem, one są bardzo potrzebne Polsce w kolejnych latach, aby ten wzrost gospodarczy Polski nadal był oparty o zdrowe, dobre podstawy - tak jak do tej pory" - mówił szef rządu. "Jestem przekonany, że prędzej czy później te środki do Polski wpłyną" - stwierdził.

Dopytywany, czy Polskę stać na to, aby pieniądze z KPO stracić, premier zapewnił, że "Polska żadnych pieniędzy nie straci". "To jest kwestia czasu. Musimy wypracować odpowiednie mechanizmy razem z Unią Europejską i mam nadzieję, że Komisja Europejska także to rozumie" - dodał.

"Wszystkie środki unijne na nową perspektywę siedmioletnią to ponad 700 miliardów złotych" - podkreślał szef rządu. "Pewną część istotną, ale zdecydowanie nie najważniejszą, stanowi Krajowy Program Odbudowy - sto, sto kilkadziesiąt miliardów złotych" - dodał. "Patrzę na to jako na całość puli środków, które są na różnego rodzaju projekty infrastrukturalne, na projekty i programy potrzebne, aby Polska się unowocześniała i jestem przekonany, że Polska środki unijne otrzyma, nie ma we mnie tutaj poważniejszych obaw. Co najwyżej będziemy musieli się pewnie trochę pospierać jeszcze z Unią Europejską, jeżeli chodzi o czas otrzymania tych środków" - wskazał.

Premier zapewnił też uwagę, że projekty z KPO już ruszają. "My już rozpoczynamy projekty z KPO z prefinansowaniem z różnego rodzaju montażu linii finansowo-kredytowych, budżetowych, które przygotowaliśmy zawczasu. Byliśmy po prostu przewidujący. A więc projekty ruszają" - mówił premier.

Zadeklarował, że nie ma obawy o zastopowanie tych projektów. "Ponieważ będziemy je prefinansować ze źródeł, które wcześniej przygotowaliśmy" - dodał.

Szef rządu poinformował, że polski rząd złoży pierwszy wniosek o środki unijne na jesieni. "Myślę, że na przełomie października i listopada pójdzie pierwszy wniosek z naszej strony o środki unijne" - powiedział.

Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Szefowa KE Ursula von der Leyen w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" zaznaczyła, że aby otrzymać pieniądze z KPO, Polska musi wywiązać się z zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych wobec sędziów. Przyznała, że nowe prawo - nowelizacja ustawy o SN - jest ważnym krokiem, jednak nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Von der Leyen podkreśliła, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, co jeszcze nie nastąpiło - nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów. (PAP)

gb/ mm/ wnk/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ptokbentoniczny2
No to niedawno się srali, że Unia nie chce dać pieniędzy, a oni dopiero wniosek złoża? Eee niemożliwe.
jpelerj
A właściwie dlaczego dopiero tak późno będą składać wniosek?
itso_rozszczepici_umysl
Nie chcemy tego kredytu !
pisflacja
Na przełomie października i listopada Mateo może być już gdzieś daleko w ciepłych krajach. Żywy lub "martwy".

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki