REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Pracownicy fizyczni pewniejsi na rynku pracy. Oczekują podwyżek zamiast pochwał

Alan Bartman2021-11-12 06:00Redaktor
publikacja
2021-11-12 06:00
Pracownicy fizyczni pewniejsi na rynku pracy. Oczekują podwyżek zamiast pochwał
Pracownicy fizyczni pewniejsi na rynku pracy. Oczekują podwyżek zamiast pochwał
fot. Sergei Fadeichev / / FORUM

Pracownicy fizyczni czują się dużo pewniej na rynku pracy, niż przed zniesieniem wszystkich obostrzeń. Znacznie mniej boją się zmiany i poszukiwań nowej pracy – wynika z raportu serwisu Pracuj.pl. Niezmiennie najważniejsze dla pracowników jest wynagrodzenie, ale także jego terminowe wypłacanie.

Zniesienie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa przełożyło się na wzrost pewności siebie pracowników fizycznych. Porównując dwa badania serwisu Pracuj.pl, które objęły przedstawicieli kierowców zawodowych, kurierów, magazynierów oraz pracowników branży produkcyjnej i budowlanej, zauważymy, że na przełomie ostatnich pięciu miesięcy wzrosło poczucie co do łatwości zmiany pracy. W maju 2021 r. taką pewność miało 41 proc. badanych, w październiku 2021 r. odsetek wzrósł do 55 proc.

Poza rosnącą pewnością swojej pozycji na rynku pracownikom fizycznym przybyło również pracy, a zapotrzebowanie na kolejnych specjalistów w ciągu ostatnich miesięcy zwiększyło się. W październiku ten problem za istotny uznało 41 proc. badanych, podczas gdy w maju było ich o 9 p.p. mniej.

Poczucie bezpieczeństwa zamienili na pewność siebie

Autorzy raportu zapytali ankietowanych o najważniejsze kwestie w przypadku przeglądania ogłoszeń z pracą. Jeszcze w maju widać było większą zachowawczość i nacisk na poczucie bezpieczeństwa. Choć wciąż najważniejszą korzyścią płynącą z pracy jest wynagrodzenie, to względem wiosny znacząco wzrósł odsetek pracowników podzielających ten pogląd. W maju takiego zdania było 64 proc. badanych, podczas gdy w październiku już 82 proc.

Poczucie bezpieczeństwa i stabilności zatrudnienia, które kilka miesięcy temu było drugą, najważniejszą kwestią, spadło teraz na trzecie miejsce. Jeszcze w czasie trwania ostatnich obostrzeń co druga osoba (50 proc.) wskazywała tę odpowiedź, jako ważny dla nich czynnik podczas szukania pracy. W październiku ten odsetek wyniósł 45 proc.

Dla pracowników fizycznych, inaczej niż np. osób wykonujących prace biurowe, ważna jest również lokalizacja miejsca pracy. W badaniu przeprowadzonym w październiku bliskość i szybkość dojazdu do pracy zostało wskazane jako ważne przez ponad połowę pracowników fizycznych (53 proc.), podczas gdy jeszcze pięć miesięcy temu na lokalizację zwracało uwagę 38 proc. badanych.

Wabik na nowych pracowników? Pieniądze

Zwiększenie świadomości swojej pozycji na rynku pracy widać również na przykładzie oczekiwań względem nowego pracodawcy. Niezmiennie najbardziej interesujące jest wynagrodzenie. Odsetek pracowników zwracających uwagę przede wszystkim na wysokość pensji wzrósł względem maja z 49 do 72 proc.

Ponadto pracownicy czują większą potrzebę rozwoju zawodowego. Z najnowszego raportu wynika, że dla 33 proc. osób brak możliwości awansu jest uciążliwy (w maju taką odpowiedź zaznaczyło 27 proc. badanych). Brak docenienia ze strony pracodawcy w obu przypadkach wskazała co czwarta osoba (25 proc.). Warty odnotowania jest też fakt, że pracodawcy częściej nagradzają pracowników jedynie pochwałami (51 proc.) niż podwyżkami (44 proc.).

fot. Pracuj.pl / Pracuj.pl

Satysfakcjonujące wynagrodzenie jest też powodem, dla którego pracownicy nie poszukają nowej pracy. Zdaniem autorów raportu dla 47 proc. ankietowanych zadowolenie z otrzymywanej pensji powoduję, że nie chcą zmieniać pracodawcy. Tutaj, podobnie jak w pytaniu o powód zmiany pracy, ważna jest lokalizacja (30 proc. głosów) oraz dobra atmosfera w pracy (29 proc.).

Zaufanie zbuduj płacąc na czas

Ankietowani zapytani o cechy zaufanego pracodawcy, wskazali że najważniejsze jest dla nich terminowe rozliczanie i otrzymywanie pensji. Odpowiedź tę wskazało 69 proc. pracowników, co może wskazywać na obawy wynikające z wcześniejszej sytuacji finansowej firm podczas lockdownów. W ankiecie, na odpowiedź jak ważna jest stabilizacja finansowa pracodawcy, oddało głos 44 proc. osób. Trzecią najważniejszą cechą jest transparentność w przypadku rekrutacji i podawanie dokładnych warunków zatrudnienia, która otrzymała 37 proc.

fot. Pracuj.pl / Pracuj.pl

Z raportu serwisu pracuj.pl wynika również, że szukający pracy większym zaufaniem darzą polskie firmy, w szczególności takie, o których można uzyskać wiele informacji (71 proc.) Podczas decydowania się na udział w rekrutacji ważna jest także stabilność przedsiębiorstwa (61 proc.).

Źródło:

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy.

Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (11)

dodaj komentarz
rekin1986
Jest zbyt małe zaawansowanie technologiczne pozwalające zwiększyć wydajność pracy tu jest cały ból uściski prezesa to osobna para butów

Wypłaty to jedna sprawa ale drua to klin podatkowy im więcej zarabiasz tym więcej koszą

W mniejszych firmach jeszcze jest podział na konto i kopertę pod stołem
Jest zbyt małe zaawansowanie technologiczne pozwalające zwiększyć wydajność pracy tu jest cały ból uściski prezesa to osobna para butów

Wypłaty to jedna sprawa ale drua to klin podatkowy im więcej zarabiasz tym więcej koszą

W mniejszych firmach jeszcze jest podział na konto i kopertę pod stołem w większych czy korpo już nici z lewizny

Najgorzej w Polsce jeżeli idzie o prace fizyczne to niestety budowlanka króluje od lat widzę to nie raz jak 10 robotników robi przy przygotowaniu gruntu pod kostkę brukową wszyscy z łopatami zamiast 1 operatora koparki i ewentualnie ze 3 robotników przy łopacie ale koparki nie kupi bo trzeba kupę kasy wydać lepszy robotnik z łopatą i tak to idzie nie lepiej jest w handlu zamiast kas samoobsługowych to stare manualne 6 stoi w sklepie a tylko przy 1 kasjerka bo do obsługi innych nie ma ludzi a gdzie jeszcze wykładanie towaru na półki to najlepiej paleta z towarem na środek i niech każdy bierze po co na półkę

System wynagradzania w Polsce jest źle zrobiony i to psuje całą chęć do roboty najgorzej płatna robota jest najwyżej opodatkowana i oskładkowana

Kwota wolna od podatku dzisiaj powinna wynosić nie 30 a chociaż 50 tys czyli mniej więcej średnia krajowa a nie na zasadzie minimum socjalne 70 procent średniej

Państwo zawsze żyje głównie z VAT-u i akcyzy PIT i CIT są tylko po to by władza wiedziała ile obywatel ma dochodu po nic więcej gdy ludzie więcej kasy mają wolnej tym więcej wydają wtedy są nowe miejsca pracy i inwestycje a jak się dostaje miskę ryżu to niestety lipa
bha
Cóż....Przy panującej, dominującej mentalności od dawna na elastycznym do bólu czasowym zleceniowym i coraz częściej niestety toksycznym szaro-czarnym rynku pracy i zatrudniania nie rzadko również żerowania, wyzysku najtaniej jak się tylko da i uda na pracy innych osób - to ,,na pewno wszyscy dostaną" podwyżki Cóż....Przy panującej, dominującej mentalności od dawna na elastycznym do bólu czasowym zleceniowym i coraz częściej niestety toksycznym szaro-czarnym rynku pracy i zatrudniania nie rzadko również żerowania, wyzysku najtaniej jak się tylko da i uda na pracy innych osób - to ,,na pewno wszyscy dostaną" podwyżki pensji, stawek i w końcu będą w pełni zadowoleni zmotywowani, chętni, docenieni i będą wszyscy ,,godnie zarabiać" za swoją sumienną ,rzetelną ,fachową i wydajną pracę !!!. Brak słów !.
po_co
Ten medal ma zawsze dwie strony, jeżeli ludzie oczekują podwyżek to musza liczyć się z tym, że to znajdzie swoje odzwierciedlenie w cenach produktów.
To taka mało przyjemna pętla która może być przerwana gdy uda nam się jako ludzkości ponownie usprawnić proces produkcji.

Generalnie nie za bardzo wychodzi
Ten medal ma zawsze dwie strony, jeżeli ludzie oczekują podwyżek to musza liczyć się z tym, że to znajdzie swoje odzwierciedlenie w cenach produktów.
To taka mało przyjemna pętla która może być przerwana gdy uda nam się jako ludzkości ponownie usprawnić proces produkcji.

Generalnie nie za bardzo wychodzi taki stan, że wszyscy mają dobrze i mają dostęp do wszystkiego. Życzę każdemu pracownikowi jak najwyższej wypłaty bo wszyscy są tak samo potrzebni, bez pracy fizycznej nie powstałby żaden produkt.
bha odpowiada po_co
Co za dyrdymały czyli jakby pracownikom zamrożone na lata pensje to by ceny opłaty nie rosły totalna bzdura!!!. Zachłanność wielkiego monopolu, korporacji, sieci i nie tylko jest ta ogromna zę ceny opłaty i tak by nadal rosły. Chore i nienormalne wyzyskując na Maxa by było jakby latami pensje i stawki stały by w miejscu Co za dyrdymały czyli jakby pracownikom zamrożone na lata pensje to by ceny opłaty nie rosły totalna bzdura!!!. Zachłanność wielkiego monopolu, korporacji, sieci i nie tylko jest ta ogromna zę ceny opłaty i tak by nadal rosły. Chore i nienormalne wyzyskując na Maxa by było jakby latami pensje i stawki stały by w miejscu lub spadały jest to tylko mały trybik w Ogromnej maszynie notorycznego i systematycznego podnoszenia cen co roku. Niestety. Zachłanność ludzka bez względu na wszystko nie zna już granic umiaru!!!.
marekpoznan
Uścisk dłoni łaskawego Prezesa zamiast podwyżki już nie działa..? A to ciekawe...
3456
Polska gospodarka wymaga całkowitej i totalnej reformy w każdym segmencie , od systemu wyborczego ,ustroju pośredniego między kapitalizmem a komunizmem zmiany prawa administracyjnego , karnego , systemu podatkowego ,emerytalnego zdrowotnego , idzie wymieniać bez liku -uwolnić gospodarkę z pęt administracyjnych ,obniżyć Polska gospodarka wymaga całkowitej i totalnej reformy w każdym segmencie , od systemu wyborczego ,ustroju pośredniego między kapitalizmem a komunizmem zmiany prawa administracyjnego , karnego , systemu podatkowego ,emerytalnego zdrowotnego , idzie wymieniać bez liku -uwolnić gospodarkę z pęt administracyjnych ,obniżyć podatki ,ciąć wydatki budżetowe a nie drukować pieniądze , zmierzamy cały czas w kierunku przepaści . są kraje bogate niech pomagają Ameryce ale nie Polska sami potrzebujemy pomocy . Boże daj mądry rząd choć raz temu krajowi .
tomkooo
a kto ma to wszystko zrobic ? wyborcy polglowki + coraz wieksza ilosc emerytow, co beda glosowac na tych co "im dadza", czy ci "mlodzi" co na niczym sie nie znaja ?
druga sprawa to "na kogo" ? same "rozdajace z cudzej kieszeni" lewusy od lewa to srod-lewa, czy kato prawica co kazdemu do
a kto ma to wszystko zrobic ? wyborcy polglowki + coraz wieksza ilosc emerytow, co beda glosowac na tych co "im dadza", czy ci "mlodzi" co na niczym sie nie znaja ?
druga sprawa to "na kogo" ? same "rozdajace z cudzej kieszeni" lewusy od lewa to srod-lewa, czy kato prawica co kazdemu do lozka by chcieli zagladac ?
dodac do tego 0 odpowiedzialnosci od prezydenta przez oslow do urzednika... tu sie nic na lepsze nie zmieni, kazdy tylko patrzy jak najwiecej ukrasc dla siebie, a potem to niech "sie dzieje co chce"
marekpoznan
Za późno, taką reformę mógł zrobić Rudy w 2007r ale nie chciało mu się.
tomaszektoma
Naprawdę ludzie oczekiwali pochwał zamiast wyższej pensji?
tomkooo
uscisk reki prezesa - najwyzszy zaszczyt i nobilitacja ;)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki