Pozornie znakomite dane z Chin

analityk Bankier.pl

Wskaźniki PMI wskazują, że w marcu zarówno chiński sektor przemysłowy, jak i usługowy znalazł się w ekspansji. Tyle że punktem odniesienia był fatalny poprzedni miesiąc - luty, gdy aktywność gospodarcza za Murem załamała się, a odczyty PMI były najniższe w historii.

W marcu przemysłowy PMI raportowany przez Pekin sięgnął 52 punktów, odbijając z 35,7 pkt. przed miesiącem. Z niewiadomych powodów analitycy ankietowani przez agencję Reutera spodziewali się odczytu na poziomie 45 pkt. Byłby to niezwykle niepokojący wynik - PMI jest bowiem konstruowany na podstawie odpowiedzi menedżerów, którzy oceniają bieżącą sytuację względem poprzedniego miesiąca. A w lutym miało przecież miejsce bezprecedensowe załamanie chińskiej gospodarki - wiele fabryk pozostawało całkowicie zamkniętych, inne działały na pół gwizdka, brakowało pracowników (którzy nie zdołali wrócić z rodzinnych stron po świętach), transport był ograniczony oraz rosły obawy o płynność. Odczyty PMI powyżej 50 punktów sygnalizują wzrost aktywności w badanym sektorze, a poniżej - spadek. "The Wall Street Journal" podaje, że mediana odpowiedzi ekspertów przepytanych przez redakcję wynosiła 51,5 pkt.

(Bankier.pl)

Powyżej 50 pkt. odnotowały subindeksy produkcji, nowych zamówień i zatrudnienia, poniżej - zapasów i czasu dostaw. W tym ostatnim przypadku jest to obecnie jednak odczyt mylący - niższa wartość (choć wyższa niż w lutym) wskazuje, że sytuacja poprawia się. Zazwyczaj im czas dostaw jest dłuższy, tym zdaniem konstruktorów badania lepiej, bo oznacza, że aktywność gospodarcza kwitnie. 

Odczyt PMI rzędu 52 pkt. sygnalizuje ożywienie po fatalnym lutym, ale oznacza równocześnie, że aktywność gospodarcza pozostaje dużo słabsza niż przed rokiem - czyli względem punktu odniesienia typowego dla głównych wskaźników makroekonomicznych, np. wzrostu PKB. Eksperci (m.in. z Trivium czy "Financial Times") konstruują własne wskaźniki, by mierzyć bieżącą koniunkturę, na podstawie innych publikacji chińskich władz. Szacunki te wskazują, że firmy wyrabiają obecnie ok. 75 proc. normy z okresu przed wdrożeniem drastycznych kroków przeciw koronawirusowi. Część biznesów pozostaje zamknięta. Litera V wyrysowana przez PMI nie powinna zaburzyć oglądu tej sytuacji.

Bardzo ciekawe będą odczyty za kolejne miesiące. Zwracają na to uwagę sami chińscy statystycy, podkreślając, że w normalnych okolicznościach o zmianie trendu świadczą dopiero trzy podobne odczyty z rzędu. Na razie marcowy wynik świadczy o głębokości lutowego dołka i szybkości, z jaką Pekin zdecydował się wznowić działalność części przedsiębiorstw (czy na pewno uporano się już z koronawirusem?), zdając sobie sprawę z ogromnych kosztów gospodarczych dłuższego przestoju.

Warto również pamiętać, że dane publikowane przez Pekin są często używane w propagandowych ofensywach. Opowieść o niespodziewanie szybkim i silnym odbiciu niewątpliwie poprawia wizerunek władz Chin. W badanu CFLP biorą udział głównie przedstawiciele większych i państwowych firm. Własny PMI konstruuje Caixin, bazujący silniej na odpowiedziach udzielonych przez mniejszy i prywatny biznes. Te dane ujrzą światło dzienne jutro.

(Bankier.pl)

Analitycy spodziewają się, że w I kwartale realny produkt krajowy brutto Chin skurczy się o ponad 5 proc. Byłby to pierwszy od ponad 40 lat oficjalny spadek. Część analityków prognozuje nawet, że PKB Państwa Środka zmniejszy się również w całym 2020 r. względem poprzedniego roku. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w 1976 r. - w czasach Rewolucji Kulturalnej.

Zdecydowana poprawa sytuacji gospodarczej nie będzie łatwa. Działania podjęte przez władze i mieszkańców Chin oraz innych państw w obliczu epidemii wywołały szok podażowy i popytowy za Murem (i nie tylko). Spadek popytu (w kraju i za granicą) nakręca spadek podaży i vice versa: skoro nie ma kupca na produkt czy usługę, nie ma po co go produkować. A skoro ogranicza się produkcję, spada zapotrzebowanie na pracowników. W efekcie mają oni mniej pieniędzy, by wydawać, więc spada popyt. I tak w koło Macieju. Z marcowego badania PMI wynika, że w kategorii nowe zamówienia eksportowe odnotowano wynik 46,4 pkt., wskazujący na dalszy spadek popytu za granicą.

Jeszcze silniejsze odbicie zanotował PMI dla sektora nieprzemysłowego - do 52,3 pkt. z 29,6 pkt. w lutym. Szczególnie pozytywne były odczyty dot. oczekiwań (57,3) oraz w sektorze budownictwa (51,8). Niepokoi wynik poniżej 50 pkt. odnotowany w subindeksie zatrudnienie. Zła pozostaje sytuacja m.in. w sektorach: gastronomicznym, turystycznym i rozrywkowym.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 11 takeda83

wywołać wirusa wyeksportować na cały świat a motem leczyć objawy genialne! laboratorium broni biologicznej w wuhan gdzie "pojawił się" ten wirus to czysty przypadek wiadomo że to wina nietoperzy i braku higieny . te wirus to idealna broń na detronizacje usa i zdobycie pozycji swiatowego lidera. mało tego nikt nie obali komuchów chińskich bo opozycjoniści lądują w obozach pracy a ludzie są punktowani gorzej niż bydło jak w grze komputerowej. dla chin człowiek to bydło do wydojenia które można w każdej chwili zamknąć w obozie albo sprzedać na organy w czym chiny są słynne na cały świat z handlu nielegalnymi organami taki to jest kraj bez boga bez wartości. ta ideoligia totalnej kontroli chinskiej bedzie eksportowana do krajów socjalistycznych jak polska i inne kraje u.e u nas bedzie to samo totalna kontrola parti....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 11 ajwaj

Genialne. OPATENTOWANY Koronavirus w USA 22.05.2007
wyplywa 13 lat pózniej w WuHan :)
Zanim oskarzasz - nabadz wiedzy np. tu, bylo

Tu nie teoria spiskowa, a PATENT USA na korona-virusa 22.05.2007 (Jankes portal) (przed prez. Trumpem) > deep-state=devil state
__________________
""Niepokojące jest odkrycie, że wszystkie najważniejsze badania nad bronią bakteriologiczną finansowane i koordynowane przez Pentagon rozwinęły się przede wszystkim w dwóch krajach, w Gruzji i na Ukrainie , które stały się kolonią USA dzięki kolorowym rewolucjom finansowanym przez Open Society George Soros wziął całą zasługę .

Stało się to dokładnie w latach, w których „królowa” inteligencji Demsów, Avril Haines, pracowała na szczycie Centralnej Agencji Wywiadowczej i Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, zanim przewidziała, z wyjątkowymi talentami proroczymi, że pandemia zakaźnych czynników chorobotwórczych podczas konferencji w 2018 r., a następnie podczas podejrzanego ćwiczenia na symulowanym nagłym wypadku wirusa CoronaVirus w październiku 2019 r. w Nowym Jorku.

Poszukiwania te zostały przeprowadzone (ale kontynuowane, ponieważ niektóre mechanizmy Pentagonu, które raz uruchomiono, działają prawie autonomicznie) w republice Kijowa, szczególnie po zamachu stanu otwarcie wspieranym i finansowanym przez Waszyngton podczas rządu byłego demokratycznego prezydenta Baracka Obamy i jego zastępcy Joe Biden znalazł się w celowniku podejrzanych spraw jego syna Huntera, w powiązaniu z „uczniem” sekretarza stanu Johna Kerry'ego w najważniejszej ukraińskiej firmie energetycznej Burisma z koncesjami na wydobycie gazu i ropy w rosyjskim Donbasie - region mówiący od 2014 r. odcięty od prawie zapomnianej wojny domowej. ""

https://beforeitsnews.com/health/2020/03/covid-19-bioweapon-deep-state-cia-nwo-top-secret-military-missions-in-ukraine-fort-detrick-sigonella-wuhan-modena-videos-3016425.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 5 ajwaj odpowiada ajwaj

Patent korona-wirusa
oryginal j.w. 2007

! Odpowiedz
7 26 piotr76

Tak po komentarzach widać, że wciąż Chiny postrzegane są stereotypami z lat dziewięćdziesiątych i wcześniejszych..

! Odpowiedz
12 17 remo87

Czy poza rozwojem gospodarczym coś się tam zmieniło od tego czasu? Czy istnieje w końcu jakaś transparentność danych? Nie ma już tam cenzury?

! Odpowiedz
6 7 piotr76 odpowiada remo87

Miałem na myśli to, że ich gospodarka jest na tyle silna i elastyczna, że rzeczywiście byli w stanie tak szybko ją reaktywować.

! Odpowiedz
4 22 ajwaj

A wlasnie bo jedzie pociag z Chin.
_______________
""Do Niemiec wyruszył pociąg towarowy z Wuhan – pierwszy od wybuchu epidemii

W sobotę rano z chińskiej prowincji Hubei wyruszył do Europy pierwszy pociąg towarowy od chwili wybuchu epidemii koronawirusa. Pociąg przewozi sprzęt medyczny, części do samochodów oraz elementy elektroniczne – łącznie 166 ton towarów. Skład zakończy swoja trasę w niemieckim Duisburgu.""

KRESY.PL

https://kresy.pl/wydarzenia/do-niemiec-wyruszyl-pociag-towarowy-z-wuhan-pierwszy-od-wybuchu-epidemii/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 ajwaj

TAMZE - KRESY.PL:

„Wznowienie takich połączeń zwiększy siłę przemysłową kraju, szczególnie dla ogromnego potencjału Hubei w zakresie infrastruktury zdrowotnej, co stanowi duże wsparcie dla walki krajów europejskich z COVID-19” – oświadczył, cytowany przez portal „Na Kolei”, Zhao Ming, zastępca dyrektora Departamentu Frachtu w China Railway. „Koleje również zbliżą ludzi i pomogą w ożywieniu gospodarczym” – dodał.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 tristans

nie będzie miał go kto rozładować, więc niech się nie spieszą

! Odpowiedz
2 7 ajwaj odpowiada tristans

Nie trza ludzi, znam DUISPORT,
jedna-jeden lapie kontener na pociagu > hop na TIRa czy inny pociag, barke i pojechalo

https://www.duisport.de/

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil