Powell "zgołębiał" i wstrząsnął rynkami

18:00 była kluczowym momentem środowych notowań. Wystąpienie szefa Rezerwy Federalnej poważnie zaszkodziło dolarowi, wzmocniło złoto i katapultowało nowojorskie indeksy.

(fot. Joshua Roberts / Reuters)

Zmiana retoryki Jerome'a Powella na pierwszy rzut oka była kosmetyczna, ale rynek przyłożył do niej olbrzymią wagę. Stopy procentowe są "tuż poniżej" (ang. just below) poziomu postrzeganego za neutralny - powiedział Powell. Wcześniej mówił, że cena pieniądza w Rezerwie Federalnej ma jeszcze "długą drogę" (ang. long way) do poziomów neutralnych.

Trudno określić, ile punktów bazowych w praktyce dzieli obie wypowiedzi. Obecny przedział stopy funduszy federalnych wynosi 2,00-2,25% i w grudniu najprawdopodobniej wzrośnie o kolejne 25 punktów bazowych. Do niedawna sądzono, że w 2019 roku Fed dokona kolejnych trzech podwyżek po 25 pb. każda, wynosząc stopę funduszy federalnych powyżej 3%. Po dzisiejszej wypowiedzi Powella nie jest to już takie pewne - rynek wycenia tylko jedną (o 25 pb.) podwyżkę w 2019 roku.

Rynek reagował jednak bardzo jednoznacznie na mocno nieprecyzyjną zmianę retoryki szefa Fedu. Dolar momentalnie osłabił się, a kurs EUR/USD poszedł w górę o 0,66%. Słabszy "zielony" dał oddech złotu, którego notowania wzrosły o 0,5%, do 1 227 USD za uncję.

Lecz na przemówienie Powella najmocniej zareagował rynek akcji. Dow Jones poszedł w górę o 2,5%, S&P500 zyskał 2,3%, a Nasdaq zwyżkował aż o 2,95%. Była to klasyczna "panika kupna", gdy zaskoczeni początkową zwyżką inwestorzy zaczęli w panice kupować akcje, bojąc się zostać poza rynkiem. Nie wspominając już o nerwowych reakcjach tych graczy, których wystąpienie szefa Fedu zastało z krótkimi pozycjami...

Osobny rozdział pisały notowania ropy naftowej. Po kolejnym zaskakującym przyroście zapasów w Stanach Zjednoczonych kurs ropy WTI spadł o 3,5%, do nieco ponad 50 dolarów za baryłkę. Ropa Brent została przeceniona o 3,3%, do niespełna 59 USD za baryłkę.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 silvio_gesell

Tak, Powell „zgołębiał”, bo z powodu podwyżek zaczęła gwałtownie tanieć ropa, co przełoży się na niższą inflację.

! Odpowiedz
1 25 kimdzongtusk

No faktycznie był twardy powód do tego, żeby DJ wzrósł 00 pkt Oczywiście to, że zbliża się koniec roku a zarządzający chcą skasować preimie to czysty przypadek :-)

! Odpowiedz
0 5 kimdzongtusk

600 punktów

! Odpowiedz
3 21 sel

Nie musiał decydować hiperinflacja idzie sama, a król jest goły.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil