REKLAMA
WEBINAR

Portugalia: turystyka straci ponad 12 mld euro

2020-07-14 15:42
publikacja
2020-07-14 15:42

Organizacje turystyczne i przedsiębiorcy tego sektora w Portugalii z powodu epidemii koronawirusa odnotowują podczas wakacji spadek wpływów. Do grudnia tego roku straty mogą przekroczyć 12 mld euro.

Portugalia: turystyka straci ponad 12 mld euro
Portugalia: turystyka straci ponad 12 mld euro
fot. Benny Marty / / Shutterstock

Jak powiedział PAP Antonio Fonsceca, przedsiębiorca z sektora wynajmu nieruchomości dla turystów, jednym z najbardziej dotkniętych kryzysem obszarów jest region Algarve, na południu kraju.

„Z powodu epidemii liczba turystów spadła tam znacząco zarówno w sieciach hotelowych, jak i w przypadku domów indywidualnych wynajmowanych urlopowiczom. Krajowi turyści nie są w stanie pokryć strat powstałych w efekcie braku zagranicznych wczasowiczów” - oświadczył Fonsceca.

Tymczasem od poniedziałku rząd Portugalii apeluje do władz Belgii o wycofanie z listy niebezpiecznych kierunków, opracowanej przez służby sanitarne w Brukseli, turystycznego regionu Algarve oraz rolniczego Alentejo.

Jak odnotował we wtorek dziennik „Observador”, oba te regiony są już niemal całkowicie pozbawione nowych przypadków infekcji. Gazeta wskazuje, że szczególnie boleśnie brak turystów może odczuć w tym roku Algarve.

„Observador” cytuje też szacunki oenzetowskiej agencji ds. handlu i rozwoju (UNCTAD), według której do grudnia 2020 roku z powodu Covid-19 obroty portugalskiej turystyki mogą spaść o prawie 12,4 mld euro.

O poważnych problemach sektora pisze też we wtorek lizboński dziennik „Publico”, wskazując, że na popularnym wśród zagranicznych turystów archipelagu Madery już ponad połowa pracowników straciła zatrudnienie z powodu epidemii koronawirusa.

Gazeta, opierając się o statystyki regionalnego rządu Madery, którego budżet bazuje głównie na wpływach z turystyki, podaje, że zwolnionych tymczasowo lub trwale jest obecnie na tym archipelagu ponad 65 tys. osób spośród 135 tys. ludzi aktywnych zawodowo przed marcem.

W czwartek premier Antonio Costa poinformował, że od połowy marca do drugiej połowy maja w Portugalii na skutek epidemii koronawirusa zniknęło 100 tys. miejsc pracy. Jednym z najciężej doświadczonych sektorów jest turystyka.

Costa przypomniał, że w ciągu ostatnich pięciu lat, do marca 2020 roku, w Portugalii powstało 350 tys. nowych etatów, a poziom bezrobocia spadł z 12 do 6 proc.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ fit/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Portugalia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki