REKLAMA
Tour de spółki

Pompeo: Szef Huawei nie mówi prawdy

2019-05-23 16:53
publikacja
2019-05-23 16:53

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo powiedział w czwartek, że założyciel chińskiego koncernu Huawei Ren Zhengfei nie mówi prawdy o powiązaniach jego koncernu z rządem i Komunistyczną Partią Chin. Dodał, że liczy na to, iż więcej firm w USA zerwie współpracę z Huawei.

/ fot. Pavel Golovkin/Pool / Reuters

"Ta firma jest ściśle powiązana nie tylko z rządem, ale też z Komunistyczną Partią Chin. Te związki (...) zagrażają amerykańskim sieciom informacyjnym" - podkreślił Pompeo w wywiadzie dla telewizji CNBC.

Sekretarz stanu powiedział, że zapewnienia Huawei o tym, że koncern nie jest kontrolowany przez rząd, siły zbrojne i wywiad Chin, "są po prostu fałszywe".

Zarząd Huawei konsekwentnie zaprzecza zarzutom Waszyngtonu.

Dodał, że jest przekonany, iż prawdziwe są informacje zawarte w artykule, który opublikował w środę "New York Times", na temat wykorzystywania przez chińskie władze zaawansowanych technologicznie środków inwigilacji do kontroli i podporządkowywania sobie mniejszości etnicznych.

Ministerstwo handlu USA wpisało niedawno Huawei na listę podmiotów, które muszą uzyskać pozwolenie rządu w Waszyngtonie, by kupować amerykańskie komponenty i oprogramowanie. Huawei może zatem zostać odcięty m.in. od systemu Windows, aplikacji Google i układów scalonych takich firm, jak Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom.

Zawieszenie współpracy z Huawei ogłosiła również firma projektująca czipy ARM z siedzibą w Wielkiej Brytanii, co według części ekspertów może znacznie utrudnić chińskiemu koncernowi wytwarzanie procesorów do jego nowych smartfonów, serwerów i urządzeń do sieci 5G. ARM wyjaśnił w oświadczeniu, że jego projekty zawierają technologię pochodzącą z USA.

Wstrzymanie części dostaw ogłosił też japoński Panasonic, ale później zaprzeczył temu na swojej chińskiej stronie internetowej - podała agencja Reutera. Japońska Toshiba oświadczyła, że wznowiła dostawy dla Huawei, które wstrzymała wcześniej tymczasowo, by sprawdzić, czy dostarczane produkty zawierają części produkowane w USA.

Ostatnia runda rozmów handlowych wysokiego szczebla między USA a Chinami zakończyła się 10 maja. Tego samego dnia Waszyngton podwyższył karne cła na chiński eksport do USA wart 200 mld dolarów rocznie z 10 do 25 proc. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump polecił również przygotowanie listy kolejnych chińskich towarów do oclenia.

Według komentatorów decyzja Waszyngtonu o wpisaniu Huawei na czarną listę przeniosła wojnę handlową w nowy etap, podsycając obawy o globalny wzrost gospodarczy.

Amerykańskie ministerstwo handlu zarzuca chińskiemu koncernowi, że angażuje się w działania mogące zagrozić bezpieczeństwu narodowemu USA. Huawei zaprzecza.

Po wpisaniu na czarną listę resort handlu USA przyznał Huawei licencję na zakup niektórych amerykańskich produktów do 19 sierpnia, by dać operatorom korzystającym z jego urządzeń więcej czasu na przygotowanie się do zmian. Licencja dotyczy technologii potrzebnej do serwisowania istniejących sieci telekomunikacyjnych i aktualizacji oprogramowania w istniejących smartfonach. 

fit/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
tindala
Możesz kłamać wszystkim obywatelom
możesz ich poniżać i okazywać pogardę
a oni i tak będą cię kochać,
z głupoty lub ze strachu

Józef Stalin i jego następcy
a29
a czy szefowie amerykańskich koncernów mówią prawdą w sprawie współpracy z rządem usa. tu nie chodzi o to, że chiczycy będą nas szpiegowali tylko o to, że kiedy kupimy ich technologie to amerykanie nie będą mogli szpiegować nas
ajwaj
Dokladnie,
jesli Pan Ping-Pong cós mnie podslucha to nie gra roli.
Ale jesli kal-boje mnie NIE podpatrza, to ich kompradorzy jak POPISy nie skumaja co jest grane.
A lubia pozbawic wolnosci bez oskarzenia np. na 3 lata jak Mateusza Piskorskiego (z jakiej opcji by nie byl), albo wyslac anonimowego
Dokladnie,
jesli Pan Ping-Pong cós mnie podslucha to nie gra roli.
Ale jesli kal-boje mnie NIE podpatrza, to ich kompradorzy jak POPISy nie skumaja co jest grane.
A lubia pozbawic wolnosci bez oskarzenia np. na 3 lata jak Mateusza Piskorskiego (z jakiej opcji by nie byl), albo wyslac anonimowego samobójce.
ajwaj odpowiada ajwaj
„Możesz kłamać wszystkim ludziom przez jakiś czas.
Niektórzy ludzie mogą cię okłamywać
Ale nie możesz wiecznie okłamywać wszystkich ludzi ”

Abraham Lincoln
ajwaj
Wszyscy szpiedzy szpieguja > taka robota. Nie beda szpiegowac to straca prace.
Kal-bojskie sprzety i apps, robia to perfekcyjnie. Google zapisuje lokalizacje, nawet jesli sie to wylaczy w Androidzie. Nawet Angel Merkel podsluchuja pól-oficjalnie.

A prawdomównoisc ? Maly przyklad. Venezuela to krwawy rezim, nikomu na
Wszyscy szpiedzy szpieguja > taka robota. Nie beda szpiegowac to straca prace.
Kal-bojskie sprzety i apps, robia to perfekcyjnie. Google zapisuje lokalizacje, nawet jesli sie to wylaczy w Androidzie. Nawet Angel Merkel podsluchuja pól-oficjalnie.

A prawdomównoisc ? Maly przyklad. Venezuela to krwawy rezim, nikomu na swiecie nie wolno z nimi handlowac, obslugiwac, prez. Maduro to wampir itd. itp.
I co ? Od 2 tygodni kupuja od nich rope. Inni wasale jak jelenie stracili klienta
False flag. Z powodu fejków Jankesi rozpoczynali krwawe wojny z milonami ofiar. Vietnam, Iran itd.
abcx
Skoro modna jest prawdomówność to jakie powiązania z wywiadem ma Facebook, Google, Amazon, Microsoft?
jendreka
A czy rząd USA nie wykorzystujenajnowsze technologie do szpiegostwa, do inwiligowania wszystkich i wszystkiego? A dla kogo pracują i do jakich celów są tworzone technologie wykorzystywane w świecie. Tylko dla stanów i rządu jednego i jedynego strażnika świata?

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki