Chiny: USA powinny naprawić swoje błędy, by dalej negocjować

USA powinny naprawić swoje „błędne działania”, jeśli chcą dalej prowadzić z Chinami negocjacje handlowe – oświadczył w czwartek rzecznik ministerstwa handlu ChRL Gao Feng. Amerykańskie władze nałożyły niedawno poważne restrykcje na chiński koncern Huawei.

(fot. Thomas Peter / Reuters)

„Jeśli Stany Zjednoczone chcą kontynuować rozmowy handlowe, powinny okazać szczery stosunek i poprawić swoje błędne działania. Negocjacje mogą się toczyć tylko w oparciu o równość i wzajemny szacunek” - powiedział Gao na cotygodniowej konferencji prasowej w Pekinie.

„Będziemy uważnie śledzić rozwój sytuacji i przygotowywać się do koniecznych odpowiedzi” - dodał, nie rozwijając tematu.

Ministerstwo handlu USA wpisało niedawno Huawei na listę podmiotów, które muszą uzyskać pozwolenie rządu w Waszyngtonie, by kupować amerykańskie komponenty i oprogramowanie. W efekcie Huawei może zostać odcięty m.in. od systemu Windows, aplikacji Google i układów scalonych takich firm, jak Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom.

Zawieszenie współpracy z Huawei ogłosiła również firma projektująca czipy ARM z siedzibą w Wielkiej Brytanii, co według części ekspertów może znacznie utrudnić chińskiemu koncernowi wytwarzanie procesorów do jego nowych smartfonów, serwerów i urządzeń do sieci 5G. ARM wyjaśnił w oświadczeniu, że jego projekty zawierają technologię pochodzącą z USA.

Wstrzymanie części dostaw ogłosił też japoński Panasonic, ale później zaprzeczył temu na swojej chińskiej stronie internetowej - podała agencja Reutera. Japońska Toshiba oświadczyła, że wznowiła dostawy dla Huawei, które wstrzymała wcześniej tymczasowo, by sprawdzić, czy dostarczane produkty zawierają części produkowane w USA.

Założyciel Huawei Ren Zhengfei powiedział w czwartek chińskiemu magazynowi „Caixin”, że nie sądzi, aby decyzja ARM mogła wywrzeć wpływ na jego firmę.

Japoński tygodnik „Nikkei Asian Review” ocenił, że Huawei i należący do niego projektant czipów HiSilicon Technologies potrzebują technologii ARM do wytwarzania mobilnych procesorów Kirin i procesorów serwerowych Kunpeng 920. Wydaje się jednak, że Huawei przygotował się na decyzję ARM i nabył od niego kody obecnych oraz projekty nowych czipów – podała japońska gazeta, powołując się na anonimowe źródło w branży.

Według "Nikkei Asian Review" zakaz sprzedaży Huawei produktów wytworzonych w USA, a także wyrobów zagranicznych, jeśli zawierają one co najmniej 25 proc. amerykańskiego wkładu pod względem wartości rynkowej.

Ostatnia runda rozmów handlowych wysokiego szczebla między USA a Chinami zakończyła się 10 maja. Tego samego dnia Waszyngton podwyższył karne cła na chiński eksport do USA wart 200 mld dolarów rocznie z 10 do 25 proc. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump polecił również przygotowanie listy kolejnych chińskich towarów do oclenia.

Od tamtej pory nie ogłoszono informacji o planach kolejnych negocjacji.

Chiny odpowiedziały taryfami odwetowymi, ale według komentatorów to późniejsza decyzja Waszyngtonu o wpisaniu Huawei na czarną listę przeniosła wojnę handlową w nowy etap, podsycając obawy o globalny wzrost gospodarczy.

Amerykańskie ministerstwo handlu zarzuca chińskiemu koncernowi, że angażuje się w działania mogące zagrozić bezpieczeństwu narodowemu USA. Huawei zaprzecza.

Po wpisaniu na czarną listę resort handlu USA przyznał Huawei licencję na zakup niektórych amerykańskich produktów do 19 sierpnia, by dać operatorom korzystającym z jego urządzeń więcej czasu na przygotowanie się do zmian. Licencja dotyczy technologii potrzebnej do serwisowania istniejących sieci telekomunikacyjnych i aktualizacji oprogramowania w istniejących smartfonach.

Z Kantonu Andrzej Borowiak 

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 po_co

Nie rozumiem waszego zachwytu na Chinami.
USA jest największą terrorystyczną organizacją na świecie ale bliżej im do Europy niż Chinom. Z tego powodu mamy względny święty spokój.

Jakoś nie mam ochoty żyć w świecie gdzie standardy dyktują Chiny z ich ołowiem w szminkach dla dzieci albo radem w Arbuzach.

Nie twierdzę, że nasza cywilizacja jest ach i och ale Chiny jeszcze mniej dbają o jednostkę niż inni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 22 talmud

teraz to chinczycy ustalaja jakie sa zasady tej zabawy ktora dla usrahella skonczy sie tragicznie.....

! Odpowiedz
8 27 najmadrzejszy

Chiny wygraja bo leniwe grubasy z US nie zastapia chudego pracowitego chinczyka

! Odpowiedz
9 26 ajwaj

"Dopóki dzban wode nosi,
póki uszu nie obcieli" :) :

""Oświadczenie wysokiej rangi przedstawiciela Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wywołało prawdziwy szok w Stanach Zjednoczonych ....
Przypomnijmy, kontradmirał ChRL, Lu Yuan, powiedział , że Stany Zjednoczone zachowują się zbyt prowokacyjnie na Morzu Południowochińskim, opierając się na niezniszczalności swoich sił uderzeniowych
Według Lu Yuan takie zachowanie Amerykanów jest zbyt aroganckie, ponieważ na dzień dzisiejszy Chiny mają niezbędną broń rakietową (np. HYPERSONIC-SUPERSONIC > brak obrony)) do wysłania jednego lub dwóch lotniskowców na dno morza wraz z tysiącami marynarzy, pomimo dużej liczby statków eskortujących.
..................porównując taką stratę dla US Navy z Pearl Harbor.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 21 ajwaj

Z kolei eksperci z The National Interest potwierdzili, że oświadczenie chińskiego admirała to nie przechwalki, ale prawdziwe, realne zagrożenie,

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 14 abcx

Taka piękna i fajna globalizacja była a Trump to wszystko zepsuł, wystarczyło wdrukować nowe funty,euro,dolary a z chin za darmo przypływały nowe fajne towary.

! Odpowiedz
13 29 jendreka

To nie Chiny są winne tej sytuacji. Już od dawna wszystkie koncerny amerykańskie i europejskie przenosimy produkcję do chin, przez swoją pazerność. Teraz wielki brat się obudził. Zamiast nakładać cła trzeba było nakazać rodzimym producentom wrócić na swoje podwórko, zamiast mscic się na przedsiębiorczych chinczykach. To właśnie Trump niezdolny konkurent zaczyna stosowacchwyty poniżej pasa, jak kowboj na indianach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 13 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil