REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Pomoc dla właścicieli budynków z "wielkiej płyty" - projekt trafił do konsultacji

2019-05-28 17:42
publikacja
2019-05-28 17:42

Pomoc dla właścicieli budynków z "wielkiej płyty", wsparcie dla samorządów w remontach budynków komunalnych oraz zachęty do instalacji OZE podczas prowadzenia termomodernizacji – to główne zmiany noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji, który trafił we wtorek do konsultacji.

fot. / / YAY Foto

"Nie ma żadnego zagrożenia jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo budynków z wielkiej płyty. Jestem przekonany, że przy dobrym wykorzystaniu przygotowanego przez Instytut Techniki Budowlanej raportu, ci którzy dzisiaj zarządzają budynkami z wielkiej płyty, będą mogli nimi zarządzać w taki sposób aby można w nich mieszkać przez kolejne lata, przez pokolenia" - wskazał cytowany w komunikacie wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Resort inwestycji i rozwoju wyjaśnił, że projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, który we wtorek trafił do konsultacji i uzgodnień, zakłada wsparcie dla "bloków z wielkiej płyty". Będzie ono przeznaczone na wzmocnienie połączeń między warstwą fakturową a warstwą konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych za pomocą metalowych kotew. Dodatkowa premia będzie przyznawana w przypadku prowadzenia przez inwestora prac termomodernizacyjnych, a jej wartość będzie stanowiła 50 proc. kosztów zakupu i montażu kotew. "Przeprowadzenie takich robót zwiększa bezpieczeństwo użytkowania budynków z płyt prefabrykowanych, zwłaszcza w sytuacji gdy montowane są nowe warstwy ocieplenia stanowiące dodatkowe obciążenie dla łączników będących elementami płyty wielowarstwowej" - wyjaśniono.

Resort dodał, że pomoc w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych otrzymają samorządy. "Gminy będą mogły ubiegać się o premie remontowe w wysokości 50 proc. wartości przedsięwzięć remontowych. W przypadku, gdy budynki komunalne, które będą poddawane remontom są wpisane do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia będzie wynosić 60 proc. kosztów przedsięwzięcia" - poinformowano.

Nowe przepisy zakładają ponadto dodatkowe wsparcie dla inwestorów, którzy przy okazji prowadzenia termomodernizacji, zainstalują w budynkach odnawialne źródła energii. W takich przypadkach premia termomodernizacyjna wyniesie nie 16 proc., ale 21 proc. wartości przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Nowela przewiduje ponadto, że o wsparcie/premie na remonty będą mogły ubiegać się wspólnoty mieszkaniowe, w których większościowe udziały ma także gmina. Obecnie nie jest to możliwe.

"Projekt (ustawy - PAP) premiuje inwestycje prowadzące do gruntownej poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Ich celem jest zwiększenie liczby inwestycji w poprawę efektywności energetycznej w budownictwie mieszkaniowym. Efektem ma być ograniczenie ubóstwa energetycznego oraz zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych systemów ogrzewania w budynkach" - dodano.

Resort inwestycji i rozwoju szacuje, że wartość inwestycji w budynkach z wielkiej płyty wyniesie to 25,8 mld zł w tym: termomodernizacja – 17,2 mld zł i montaż kotew – 8,6 mld zł. Wartość dofinansowania publicznego w formie premii ma wynieść 7 mld zł. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki