WEBINAR

PODCASTPolski atom i co dalej? Budowa elektrowni to dopiero początek długiej drogi

Bartek Mayer2022-11-19 08:00dziennikarz "Pulsu Biznesu"
publikacja
2022-11-19 08:00

Rząd ogłosił, że w Polsce staną trzy elektrownia atomowe. To jednak sam początek długiej i skomplikowanej drogi, jaka nas czeka.

Polski atom i co dalej? Budowa elektrowni to dopiero początek długiej drogi
Polski atom i co dalej? Budowa elektrowni to dopiero początek długiej drogi
fot. ktsdesign / / Shutterstock

Pierwszy blok jądrowy – przy najkorzystniejszym scenariuszu – zacznie działać w Polsce w 2033 r. Jednak nawet najbardziej optymistycznie nastawieni eksperci zakładają, że może dojść do mniejszego lub większego opóźnienia. Takiego zdania jest m.in. Paweł Gajda z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który dodatkowo zwraca uwagę, że już teraz wokół programu jądrowego jest sporo zamieszania także za sprawą wyboru potencjalnych partnerów.

Decydując się na atomową inwestycję, podejmujemy się zadania zupełnie dla nas nowego, dlatego ważne jest to, z kim będziemy współpracować przy tych projektach. Każdy z potencjalnych kooperantów ma swoje plusy i minusy. Zestawia je i porównuje Maciej Lipka z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Aby z sukcesem rozpocząć i zakończyć budowę, a potem eksploatować atomowe siłownie, musimy mieć odpowiednią wiedzę i umiejętności. O tym, że już teraz powinniśmy uruchomić kształcenie zarówno na poziomie zawodowym, jak i uniwersyteckim mówi Piotr Szewczyk, prezes firmy APS Energia. A gdy kolejne bloki będą już działać, z czasem powstanie atomowy odpad. Co z nim zrobić? Na to pytanie odpowiedz zna Tomasz Nowacki z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Goście:

1'55" Paweł Gajda – o amerykańskim pozwie przeciwko Koreańczykom

15'15" Maciej Lipka - o wadach i zaletach różnych atomowych partnerów

25'55" Tomasz Nowacki – o jądrowych odpadach i ich losie

35'25" Piotr Szewczyk – o konieczności uczenia się

44'50" Zakończenie

Źródło:
Bartek Mayer
Bartek Mayer
dziennikarz "Pulsu Biznesu"

Dziennikarz ekonomiczny od 1995 roku, w „Pulsie Biznesu” jednak dopiero od lutego 2017 roku. Pisze o szeroko rozumianym przemyśle, a także o gospodarce Europy Środkowej, w czym bardzo pomocna jest znajomość kilku języków słowiańskich. Z urodzenia krakowianin, z wykształcenia psycholog. Oprócz tego miłośnik rodzinnych gier planszowych i dobrego polskiego kina.

Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
eunuchy_z_ue
idę o zakład że Niemcy zablokują powstanie tej elektrowni.

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki