Polacy wstrzymują się z kredytami

Liczba zapytań kredytowych spadła o ponad 30 proc. Banki miały jednak na głowie co innego niż akcja kredytowa - pisze w poniedziałek "Puls Biznesu".

(fot. 1000 Words Photos / Shutterstock)

Jak czytamy, "banki mają za sobą trzy chyba najbardziej pracowite tygodnie w ostatnich dekadach. "Zaczęło się od organizacji gigantycznego przedsięwzięcia logistycznego, jakim było przestawienie biznesu na pracę zdalną. Najtrudniejszym zadaniem było przeniesienie i ustawienia bezpiecznych łączy dla pracowników odpowiedzialnych za kluczowe obszary, głównie pionu IT, odpowiedzialnego za bezproblemowe funkcjonowanie systemów związanych z płatnościami elektronicznymi i gotówkowymi" - przypomina "BP".

Gazeta zwraca uwagę, że kolejnym wyzwaniem, z jakim mierzą się banki, jest akcja "wakacje kredytowe 2020". "Na razie brakuje informacji co do skali zainteresowania. ZBP podał kilka dni temu liczbę 30 tys. wniosków, ale z naszych informacji wynika, że dotyczy ona tylko jednego-dwóch banków. Banki potwierdziły, że po pierwszej dość wysokiej fali wniosków nastąpił spadek" - czytamy.

Jak dodano, "nie ma też nadzwyczajnego zainteresowania wakacjami wśród firm". "W jednym z trzech największych banków w piątek łączna wartość odroczonych kredytów (razem z leasingiem) wyniosła 15 proc. portfela klientów MŚP" - napisano.

Dziennik zauważa, że "na razie niewiele pracy mają pracownicy zajmujący się sprzedażą w bankach". "Mocno spadła sprzedaż kredytów hipotecznych, co jest o tyle zrozumiałe, że wymagają one działań, które, w związku z restrykcjami koronawirusowymi, są trudne do przeprowadzenia, jak np. sporządzenie operatu szacunkowego. Kredyty gotówkowe też sprzedają się znacznie słabiej, bo klienci nie zadłużają się na poczet remontów, komunii i świąt" - dodano.

Według "PB" "wyhamowanie akcji kredytowej widać po danych Biura Informacji Kredytowej". "W tygodniu 15-21 marca banki wysłały do BIK 250 tys. wniosków o weryfikację danych od wnioskujących o kredyt, czyli o 33 proc. mniej niż tydzień wcześniej, 8-14 marca, kiedy zapytań było 365 tys. W porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. spadek wyniósł 41 proc." - poinformowano.

dap/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 23 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
26 37 killgore

Będzie gorzej. CHF jest bardzo mocny i SNB szuka kolejnych narzędzi do jego osłabienia. Polska Drachma jest w innej sytuacji - tu konieczna będzie gigantyczna podwyżka stóp procentowych, żeby zatrzymać odpływ kapitału. Ale w tej kwestii powinien się najlepiej wypowiedzieć Eryk Łon, on zawsze mi jest w stanie poprawić humor:)

! Odpowiedz
42 16 greatmongo odpowiada killgore

Bez sensu gadasz. Co szkodzi odplyw kapitalu? Po prostu zloty spadnie i bedziemy ekstremalnie konkurencyjni w eksporcie. To zawsze jest nasza szansa...

Podwyzszenie stop to w tym momencie bylby dramat. Tylko niskie stopy pozwola nam wyjsc z impasu bo zmusza oszczedzajacych do inwestycji

! Odpowiedz
3 16 gronostaj odpowiada killgore

Odpływ jakiego kapitału? Skąd, dokąd?

Cały świat się zatrzymał.

! Odpowiedz
3 5 db009 odpowiada killgore

odplyw kapitalu? przecietny kowalski kupi usd i bedzie kupowal pokarm za usd? zatankuje samochod? nie wspominajac po tych wzrostach, czuc jak styczen 2018. powodzenia w kupowaniu za ta cene

! Odpowiedz
3 6 shaker12 odpowiada greatmongo

wiedza ekonomiczna w społeczeństwie jest naprawdę niska... a odpowiadając np. odpłynie kapitał na finansowanie gigantycznego deficytu który się szykuje i zabraknie na 500+ i 13stki dla babci. Ale najgorsze jest to że zniknie zaufanie do złotego i wkroczymy na ścieżkę takich potęg gospodarczych jak Wenezuela czy Zimbabwe.

! Odpowiedz
11 32 staryznajomy

Jak narazie to poszly w gore prowizje % za kredyty gotówkowe w bankach. Tym PiS przysluzyl sie bankom

! Odpowiedz
0 32 sammler

Jeżeli tak jest istotnie - to potwierdza się to, o czym pisałem. Banki "przejmą" obniżkę stóp w postaci wyższej marży, bo po prawdzie nie mają wyjścia - wakacje kredytowe ktoś sfinansować musi, a ryzyko (i to systemowe, nie indywidualne) mocno wzrosło. Kredytów będą udzielać mniej, ale wyżej oprocentowanych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 9 greatmongo odpowiada sammler

Wyzsze marze to ewentualnie moga byc dla nowych kredytow, nie dla obecnych

! Odpowiedz
1 10 sammler odpowiada greatmongo

No przecież to napisałem: BĘDĄ UDZIELAĆ mniej, ale wyżej oprocentowanych.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 0,2900%
2020-06-01
WIBOR 3M 0,0000 0,2800%
2020-06-01
LIBOR 3M CHF -0,0044 -0,6366%
2020-05-26
EURIBOR 3M -0,0180 -0,3250%
2020-06-01