REKLAMA

Podwyżki w bankach. Zaczęło się noworoczne strzyżenie klientów

Wojciech Boczoń2017-01-05 13:36analityk Bankier.pl
publikacja
2017-01-05 13:36

Już pięć banków poinformowało o zmianach w tabelach opłat. Większość z nich jest niekorzystna dla klientów. W nowym roku podrożeją konta, karty, wypłaty z bankomatów i obsługa w placówkach. A to dopiero początek lawiny podwyżek.

Po pamiętnej ubiegłorocznej awanturze o podwyżki opłat w PKO BP, większość banków wolała przeczekać rok 2016 i nie dokonywać gwałtownych zmian w cennikach. Przypomnijmy, w lutym ubiegłego roku posłowie wezwali prezesów banków na dywanik i kazali wytłumaczyć się z niekorzystnych zmian w tabelach opłat. Chcieli sprawdzić, czy nie jest to przypadkiem efekt wprowadzenia podatku bankowego. Rok 2016 okazał się więc względnie spokojny, choć nie obyło się bez kilku modyfikacji taryf.

Najgłośniejszą podwyżką była sierpniowa zmiana cennika w BZ WBK. Bank wprowadził opłatę za niektóre przelewy internetowe, kody z hasłami jednorazowymi przesyłanymi SMS-em czy obsługę konta oszczędnościowego. Podniósł też opłaty za wybrane operacje dokonywane kartami, np. wypłatę za granicą. Nie bez echa przeszła też zmiana cennika w ING Banku Śląskim, który ograniczył sieć bezpłatnych bankomatów do maszyn własnych i PlanetCash oraz wprowadzenie przez Pekao 5-złotowej opłaty za korzystanie z urządzeń Euronetu. W listopadzie na podwyżki zdecydował się jeszcze Deutsche Bank. Bank wprowadził opłatę w wysokości 5 zł za prowadzenie bezpłatnego dotychczas rachunku db Open oraz prowizję w wysokości 3 zł za korzystanie z bankomatów.

To co się odwlekło jednak nie uciekło. Początek nowego roku nie przynosi dobrych wiadomości dla klientów banków. Wszystko wskazuje na to, że ruszyła właśnie lawina podwyżek. O zmianach w cennikach poinformowało już pięć banków. Większość zmian jest niestety niekorzystna dla konsumenta.

fot. / / YAY Foto

Które banki podniosą opłaty w 2017 roku?

16 stycznia zacznie obowiązywać nowy cennik dla klientów firmowych Deutsche Banku. Bank podniesie opłatę za prowadzenie rachunków dodatkowych z 5 do 20 zł. Opłata ta będzie dotyczyła posiadaczy pakietów db S, db M, db L i db XL. Klienci korzystający z konta dbNET Biznes za prowadzenie kont dodatkowych zapłacą 10 zł, a nie jak dotychczas 4,99 zł.  Bank podniesie opłaty za przelewy elektroniczne. W zależności od pakietu konta przelew wykonywany przez bankowość internetową będzie kosztował od 0,80 zł do 2,50 zł. Darmowe przelewy pozostaną tylko w pakiecie dbNET. Posiadacze rachunku dbNET Biznes zaczną jednak płacić prowizję za wpłatę gotówki w oddziale banku na konto. Za darmo będą mieli tylko pięć pierwszych wpłat i wypłat. Wzrosną też opłaty warunkowe za karty z 3,5 do 5 zł. Szczegółowo o zmianach piszemy w artykule pt.: „Deutsche Bank dokręci śrubę przedsiębiorcom. Spore podwyżki opłat”.

1 lutego Bank Pocztowy ograniczy sieć darmowych bankomatów. Klienci nie będą już mogli za darmo wypłacać gotówki z maszyn PKO Banku Polskiego i automatów Banku Zachodniego WBK. To duża sieć, bo oba banki mają łącznie ponad 4,6 tys. urządzeń. Od lutego prowizja za pobranie gotówki wyniesie 5 zł. Bank proponuje klientom w zamian możliwość dokonywania darmowych wypłat z POS-ów zainstalowanych w placówkach pocztowych. Takich terminali jest około 8 tys., ale żeby dokonać wypłaty nierzadko trzeba odczekać dłuższą chwilę w kolejce. Alternatywą jest wykupienie 5-złotowego abonamentu pozwalającego dokonywać wypłat ze wszystkich bankomatów w kraju. Szczegółowo o zmianach piszemy w artykule pt.: „Klienci Pocztowego będą musieli płacić za korzystanie z bankomatów PKO BP i BZ WBK”.

1 lutego zmiany w opłatach za korzystanie z bankomatów wprowadzi mBank. Klienci będą musieli płacić 1,30 zł za każdą wypłatę z bankomatu poniżej kwoty 100 zł. Będzie to dotyczyło także bankomatów do tej pory uznawanych za „własne” – na przykład Euronetu. W przypadku kont eKonto m (konto dla klientów w wieku 21-24 lata) i eKonto dla Młodych minimalna kwota bezpłatnej wypłaty z bankomatów w Polsce została ustalona na poziomie 50 zł. Za darmo pozostaną wypłaty dokonywane za pomocą aplikacji mobilnej Blik oraz wypłaty za pomocą cash backu w sieciach handlowych Żabka, Carrefour, Saturn, Media Markt. Szczegółowo o zmianach piszemy w artykule pt.: „mBank wprowadza opłaty za korzystanie z własnych bankomatów”.  

1 marca opłaty podniesie Citi Handlowy. Posiadacze pakietu CitiKonto zapłacą więcej za użytkowanie karty debetowej – opłata rośnie z 6 do 8 zł miesięcznie. Przelewy zlecane przez telefon lub w oddziale banku będą kosztowały 20 zł, a nie jak do tej pory 10 zł. Opłata za pobranie gotówki z bankomatu obcego wzrośnie z 5 do 7 zł. Bank podniesie opłaty warunkowe dla klientów korzystających z pakietu Citi Priority. Opłata miesięczna za prowadzenie konta osobistego lub rachunku oszczędnościowego wzrośnie do 30 zł. Obecnie wynosi ona od 18 do 25 zł w zależności o daty otwarcia rachunku. Opłata za kartę wzrośnie z 5 do 8 zł, za przelew wewnętrzny zlecany przez infolinię z 4 zł do 12 zł,  a za zewnętrzny z 8 do 16 zł. Na podwyżki powinni nastawić się też zamożniejsi klienci. Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku Citigold wzrośnie ze 150 zł do 220 zł. Szczegółowo o zmianach piszemy w artykule pt.: „Citi Handlowy podnosi opłaty – drożeją karty i wypłaty z bankomatów”.

1 marca ING Bank Śląski wprowadzi zmiany cenniku operacji wykonywanych w placówkach. Tylko pierwsza w miesiącu wpłata i wypłata dokonywana w oddziale na rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe (ROR) w walutach obcych oraz konta oszczędnościowe w złotówkach i walutach obcych będzie za darmo. Każda kolejna będzie kosztować 9 zł. Zmianie ulegną zasady wykonywania przelewów z Konta Komfort. Obecnie posiadacze tego rachunku mogą dokonywać przelewów w placówkach bez opłat. Od marca 2017 roku darmowy będzie tylko pierwszy przelew, a za każdy kolejny trzeba będzie zapłacic 9 zł. Szczegółowo o zmianach w ING Banku piszemy w artykule pt.: „Nowy cennik ING. Zmiany w opłatach za przelewy, wpłaty i karty”.

PKO BP wprowadzi podwyżki w 2017 roku?

Możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładać, że to dopiero początek większych zmian w cennikach banków. Nie jest wykluczone, że na taki krok zdecyduje się wkrótce największy bank w Polsce. PKO BP zmiany do cennika wprowadza regularnie co roku. W roku 2011 zmieniał cennik w listopadzie, w 2012 – we wrześniu, w 2013 – w sierpniu, w 2014 – w październiku, a w 2015 i 2016 w maju. Zmiana opłat w największym banku będzie dla mniejszych graczy sygnałem do korekty cenników. Wzrost opłat w sektorze bankowym to m.in. efekt niższych prowizji z tytułu interchange, pojawienia się podatku bankowego, funduszu wsparcia kredytobiorców czy wyższych składek do BFG na ratowanie depozytów klientów upadających SKOK-ów. 

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (155)

dodaj komentarz
~kol
Banki niczym lombardy-same sobie ustalają ,za co płacimy i ile dajemy do kasy a oni pomniejszają zyski o lewe koszty.
KTO NA TO POZWALA I PRZYMYKA OKO>
~janko85
zawsze można zmienić bank na taki, który nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku, kartę itp. teraz na rynku jest w czym wybierać! sam szukam takiej oferty i wiem, że jest tak np. w Nest Banku, Idea Banku czy w Orange Finanse. Jak dla mnie ten ostatni najlepszy bo oferują fajne zniżki do sklepów, ale każdy z nich ma fajną ofertę.zawsze można zmienić bank na taki, który nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku, kartę itp. teraz na rynku jest w czym wybierać! sam szukam takiej oferty i wiem, że jest tak np. w Nest Banku, Idea Banku czy w Orange Finanse. Jak dla mnie ten ostatni najlepszy bo oferują fajne zniżki do sklepów, ale każdy z nich ma fajną ofertę. Naprawdę można znaleźć coś dla siebie :)
~Perszing
Orange opierało się na mBanku, lecz teraz się usamodzielnia, więc prawdopodobnie jeszcze długo długo nie zmieni ofertę na gorszą, jak to niestety dzieję się w przypadku konkurentów. Także kierowałbym się ku OF. Tym bardziej, że dają gwarancję darmowego konta na 2 lata.

Ogólnie banki mamiły ludzi darmowymi kontami. Wielu się
Orange opierało się na mBanku, lecz teraz się usamodzielnia, więc prawdopodobnie jeszcze długo długo nie zmieni ofertę na gorszą, jak to niestety dzieję się w przypadku konkurentów. Także kierowałbym się ku OF. Tym bardziej, że dają gwarancję darmowego konta na 2 lata.

Ogólnie banki mamiły ludzi darmowymi kontami. Wielu się dało złapać. Teraz pstryk i podnosimy opłaty, bo mamy już pełen haczyk... Cwaniaki czy oszuści?
:P
~zygfry-d
Teraz mam tylko jedno konto i zmieniam banki. To wystarczy by unikać opłat.
~PISOUT
PIS doi wszystkich równo, ciekawe kiedy dogoni PO w kradzieży stulecia 150 mld zł z OFE...
~Klamka667
Rekord padł za 2016 rok. Rekord stulecia. Powiem, Ci, że już niedługo a każdy odczuje efekt "dobrej zmiany" Poczta Polska juz podniosła rekordowo ceny listów.
~komarwar
zalecam ucieczkę z banków,które pobierają opłaty za samo prowadzenie konta.Oszuści nie dość,że obracają naszymi pieniędzmi to każą sobie jeszcze za to płacić.A gdzie sensowne odsetki?
~dawcadossania
Masz rację wydoją nas do cna-tak to naprawdę dojna zmiana!
~Fabian
Mam nadzieję, że Konto Wyższej Jakości w Aliorze, oferujące 5 lat niezmiennych warunków (braku opłat) dalej pozostanie takie jak do tej pory.
Przede mną jeszcze 4 lata spokoju, potem się zobaczy...

Powiązane: Podwyżki opłat bankowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki