REKLAMA

mBank wprowadza opłaty za korzystanie z własnych bankomatów

Wojciech Boczoń2016-11-30 07:25analityk Bankier.pl
publikacja
2016-11-30 07:25

W lutym mBank zmieni opłaty za korzystanie z bankomatów. Za każdą wypłatę kartą debetową z bankomatu poniżej kwoty 100 zł będzie pobierał prowizję w wysokości 1,30 zł. Klienci będą mogli nadal wypłacać gotówkę bez opłat za pomocą Blika.

Od lutego przyszłego roku mBank wprowadzi zmiany w opłatach dotyczących wypłat kartą z bankomatów. Za darmo wciąż będą wypłaty gotówki w bankomatach mBanku, sieci Euronet, Planet Cash oraz Banku Zachodniego WBK, ale tylko od kwoty 100 zł wzwyż. Jeśli klient zdecyduje się wypłacić niższą sumę, zapłaci 1,30 zł prowizji. Także jeśli skorzysta z bankomatu własnego banku.

fot. mBank / / mBank

W przypadku kont eKonto m (konto dla klientów w wieku 21-24 lata) i eKonto dla Młodych minimalna kwota bezpłatnej wypłaty z bankomatów w Polsce została ustalona na poziomie 50 zł. Nowe warunki nie będą dotyczyły natomiast klientów korzystających z kart do kont:

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
  • mKonto Aquarius Intensive (konto dla osób z wpływami powyżej 10 tys. zł/mies. lub aktywami powyżej 200 tys. zł),
  • eKonto z Usługą Pakiet Intensive (konto dla osób z wpływami powyżej 12 tys. zł/mies. lub aktywami powyżej 200 tys. zł),
  • eKonto m (konto dla klientów w wieku 13-20 lat),
  • eKonto izzy,
  • eMAX i eMAX plus
Reklama

oraz posiadaczy karty MasterCard Gold PayPass.

Nie oznacza to jednak, że klienci nie będą mieli możliwości wypłaty niższych kwot za darmo. Wciąż będą mogli pobierać gotówkę bez prowizji, ale za pomocą usługi Blik. Ten system jest dostępny dla klientów korzystających z aplikacji mobilnej mBanku. Blik wykorzystuje kody jednorazowe, za pomocą których można wypłacać gotówkę w około 15 tys. bankomatów w Polsce.

Osoby nie korzystające z bankowości mobilnej będą mogły wypłacać bezpłatnie gotówkę podczas codziennych zakupów za pomocą usługi cash back. Taka opcja jest dostępna m.in. w sieci sklepów: Żabka, Carrefour, Saturn, Media Markt oraz na wybranych stacjach paliw Orlen.

Na korzyść zmienią się natomiast prowizje za wypłatę z bankomatów. Do tej pory były one ustalone procentowo, od lutego będzie to stała stawka. Klienci płacili 3 proc. (min. 5 zł, maks. 9 zł), a po zmianach będą płacić 7 zł (bez względu na to, jaką kwotę wypłacą). W przypadku wypłat za granicą będzie to stała opłata w wysokości 10 zł .

Bank uprości też warunek zwalniający z opłaty za kartę - zrezygnuje z warunku minimalnej wartości transakcji na rzecz limitu ilościowego. Żeby nie płacić za kartę, trzeba będzie wykonać 5 dowolnych transakcji bezgotówkowych.

mBank to kolejna już instytucja, która wprowadza niekorzystne z punktu widzenia klienta zmiany w opłatach za korzystanie z bankomatów. Wcześniej na taki krok zdecydowały się już m.in. ING Bank Śląski, Deutsche Bank, Bank Pekao, a ostatnio Bank Pocztowy. To efekt obniżek opłat interchange, które zmuszają banki do szukania oszczędności w obszarze kart płatniczych. Dlatego ograniczają dostęp do innych maszyn lub podnoszą prowizje za obsługę kart.

Konta osobiste - promocje w bankach

Konta osobiste - promocje w bankach

Rozważający zmianę rachunku nie powinni narzekać na brak wyboru ofert premiujących założenie konta. Wciąż można znaleźć promocje z wysoką premią, a w szranki o nowych klientów stają kolejne banki.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (220)

dodaj komentarz
~Magda
Ludzie czy jak idziecie do sklepu to oczekujecie ze bułki na śniadanie wam za darmo będą dawać? Wydanie karty, realizowanie przelewów, całe zaplecze informatyczne, utrzymanie pracownikow też kosztuje. Nie rozumiem takiego poruszenia, przecież to tylko 1,30 zł. A teraz zaczyna się oszukiwanie systemu co zrobić by tych 1,30zl nie zaplacic-Ludzie czy jak idziecie do sklepu to oczekujecie ze bułki na śniadanie wam za darmo będą dawać? Wydanie karty, realizowanie przelewów, całe zaplecze informatyczne, utrzymanie pracownikow też kosztuje. Nie rozumiem takiego poruszenia, przecież to tylko 1,30 zł. A teraz zaczyna się oszukiwanie systemu co zrobić by tych 1,30zl nie zaplacic-to wypłacę i wpłacę we wpłatomacie. Paranoja. I wstyd.
~Hubert
A pamiętam jeszcze jak wchodziły bankomaty :] ......... i mówiono teraz wszystko bedzie za darmo bo nie bedzie trzeba płacić ludziom w banku za twoja obsługe sam się obsłużysz hehehe............ i teraz i sam się obsługujesz i jeszcze za to płacisz i sie cieszysz ze tylko 1,3 zł
~Mirek odpowiada ~Hubert
dlatego ja przy wybieraniu banku zawsze patrze na to, czy bankomaty są darmowe. mBank juz odpada na starcie. Darmowe wypłaty zachował jeszcze z tego co wiem Plus Bank, BGŻ i Orange Finanse. Orange jeszcze najlepszy bo ma najwięcej rzeczy za darmo...
~el
ok juz dawno mialam kasowac konto ale ta informacja tylko przyspieszyla ta decyzje:)
~patryk
Najgorsze w tym jest to, że konkurencyjne banki wcale nie są lepsze
~zaciekawiony
kto jeszcze pobiera opłatę za korzystanie z własnego bankomatu?
~patryk odpowiada ~zaciekawiony
z bankomaty może nie, ale większość banków zaczyna pobierać dziwne opłaty. Trzeba się strasznie pilnować żeby mieć konto za 0 zł.
~janek82 odpowiada ~zaciekawiony
wypłacasz kartą min. 100zł i w mBanku masz to za 0zł, wypłacasz blikiem z bankomatu dowolną kwotę i masz to za 0zł, nie ma opłat, wystarczy umieć z usług korzystać
~Anonymous
Nie wiem, po co tu tyle lamentu? nic się nie zmieni, jak ktoś będzie chciał za darmo wypłacić mniejszą kwotę to blik i już, jak ktoś jest ciułaczem to i tak poszuka każdej możliwości, żeby nadal utrzymać się na fali darmowości.

Nie przesadzajcie, że mBank taki zły, wystarczy spojrzeć na artykuł obok, jak BZWBK bierze prowizje
Nie wiem, po co tu tyle lamentu? nic się nie zmieni, jak ktoś będzie chciał za darmo wypłacić mniejszą kwotę to blik i już, jak ktoś jest ciułaczem to i tak poszuka każdej możliwości, żeby nadal utrzymać się na fali darmowości.

Nie przesadzajcie, że mBank taki zły, wystarczy spojrzeć na artykuł obok, jak BZWBK bierze prowizje za smsy autoryzacyjne! czyt. wyraźnie smsy autoryzacyjne do przelewów!

To właśnie jest skandal a nie taki mBank.
~Sir
Czytanie całego tekstu niektórych przerasta.. W tej chwili w tym banku nie ma niczego, co mnie do niego przekonało. 7zl za wypłaty z bankomatu obcego w zł i in. Walutach, 10zl za granica (był czas kiedy w UE można było wypłacać bez prowizji!), oprocentowanie emax i lokaty to żałość, kiedyś było przyzwoicie. Teraz trzeba pilnować Czytanie całego tekstu niektórych przerasta.. W tej chwili w tym banku nie ma niczego, co mnie do niego przekonało. 7zl za wypłaty z bankomatu obcego w zł i in. Walutach, 10zl za granica (był czas kiedy w UE można było wypłacać bez prowizji!), oprocentowanie emax i lokaty to żałość, kiedyś było przyzwoicie. Teraz trzeba pilnować by od razu zakładać lokaty w in. bankach.
Często wypłacam np. 250zl. Te 50 zl to na usługi- 20zl na szewca, w kiosku... Karta nie zaplacisz. Zadowoleni z mbanku moga bye tylko minimalisci. Pensja-wyplata najlepiej wszystkiego od razu.

Powiązane: Podwyżki opłat bankowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki