REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Koniec darmowych wypłat w każdym bankomacie – ING zmienia taryfę

Michał Kisiel2015-11-16 10:36analityk Bankier.pl
publikacja
2015-11-16 10:36

Od 29 stycznia przyszłego roku w ING Banku Śląskim będzie obowiązywać nowa taryfa opłat i prowizji. Klienci będą musieli zwrócić baczniejszą uwagę na to, gdzie wypłacają pieniądze – bez ograniczeń bezpłatnie będzie można korzystać tylko z maszyn własnych banku oraz sieci Planet Cash.

Nielimitowane bezpłatne wypłaty z bankomatów wszystkich sieci będą dostępne dla klientów ING Banku Śląskiego tylko do 28 stycznia 2016 r. Po tym dniu darmowe pozostaną operacje wykonywane w maszynach banku oraz Planet Cash. W przypadku pozostałych urządzeń darmowa będzie tylko pierwsza wypłata rozliczona w danym miesiącu (liczonego przez bank jako okres od 29. dnia do 28. dnia). Każda kolejna operacja kosztować będzie 2,50 zł. Ta zasada obejmie również system płatności mobilnych Blik (limit bezpłatnych operacji będzie oddzielny).

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Niekorzystne zmiany w opłatach za korzystanie z bankomatów nie są w ostatnich miesiącach rzadkością. Na wiosnę na taki ruch zdecydował się Bank Pekao, rezygnując z darmowego udostępnienia klientom sieci maszyn Euronet. Liczbę bezpłatnych operacji zmniejszył też ostatnio BGŻ BNP Paribas, gdzie posiadacze Konta Dobrze Dobranego od grudnia będą mogli dwukrotnie w ciągu miesiąca skorzystać z dowolnej maszyny bez finansowych konsekwencji.

Bank ogłosił przy okazji wprowadzenie nowej usługi – możliwości sprawdzenia salda w bankomatach innych instytucji. Taką opcję będą mieli posiadacze Visy Zbliżeniowej oraz MasterCard Debit Zbliżeniowej. Operacja będzie darmowa we własnej sieci ING oraz maszynach Planet Cash. W pozostałych urządzeniach naliczona zostanie opłata w wysokości 1,50 zł za operację, która obciąży konto na koniec okresu rozliczeniowego.

Podwyżka także przy zagranicznych wypłatach

ING Bank Śląski zdecydował się także na zmianę zasad rozliczania zagranicznych bezgotówkowych transakcji kartami Visa. Dołączył tym samym do grupy instytucji, które stosują wydzieloną opłatę za przewalutowanie operacji. W przypadku Visy Zbliżeniowej i Visy NFC wynosić ona będzie 3 procent kwoty transakcji bezgotówkowej. Do tej pory opłata ta nie była prezentowana oddzielnie na wyciągu, a koszt przewalutowania doliczano do kwoty wyrażonej w złotych. Bank informuje również, że 9 listopada nastąpiła zmiana waluty rozliczeniowej kart Visa. Dziś są nią złote polskie.

Wiele banków zdecydowało się na wprowadzenie opłat za przewalutowanie transakcji jeszcze przed tegorocznymi wakacjami. Było to wynikiem wcześniejszych zmian w polityce organizacji Visa. Stowarzyszenie rozlicza transakcje z bankami-wydawcami w walucie, w której prowadzony jest rachunek. W ten sposób banki pozbawione zostały źródła przychodów związanego z wymianą walut operacji kartowych.

To nie koniec zmian w cenniku dotykających podróżujących klientów ING. Dwukrotnie wzrośnie także prowizja pobierana za wypłatę gotówki za granicą. Do tej pory taka operacja wykonana w bankomacie lub kasie banku (w walucie innej niż złote) obciążana była opłatą w wysokości 3 proc. Od końca stycznia przyszłego roku stawka wyniesie 6 procent.

Skąd te podwyżki?

Jako ciekawostkę można potraktować fakt, że podwyżki opłat bank uzasadnia… wzrostem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jest to jeden z zawartych w regulaminie usług warunków pozwalających na wprowadzenie korekt w cenniku. Można jednak podejrzewać, że za zmianami stoją w rzeczywistości czynniki dotykające wszystkie instytucje zaangażowane w wydawanie kart płatniczych – spadek rentowności biznesu wynikający z obniżenia przychodów z interchange. Banki poszukują różnych rozwiązań, a jednym z nich jest ograniczenie (bezpłatnego) dostępu do bankomatów kontrolowanych przez konkurentów i niezależne od banków sieci.

Czy rachunki bankowe są warte swojej ceny? Ile rzeczywiście kosztuje utrzymanie konta? Jak zareagowaliby Państwo na zmiany opłat? Jakie podwyżki byłyby nie do przyjęcia? Zapraszamy do podzielenia się opiniami w badaniu Bankier.pl.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (396)

dodaj komentarz
~Raku
Mi zajumali hajs za wypłatę już 2ego stycznia.szydera
~max
Bezczelne i chamskie zachowanie banku , najpierw pieknie prowadzona akcja i wszystko za 0 złotych , naciąganie żeby otworzyć konto, a teraz płać za wszystko, zmienie bank na pewno - choćby dla zasady . Szkoda tylko że usunałem stare konto w PKO
~Anna
Ja też zlikwidowałam konto w PKO, ale chyba wrócę ING zmienia reguły.
~zawiedziony-kleint
w dwa dni ING bank zarobił na mnie 15 zł więc nic tylko szukać bardziej przyjaznych ofert
~arczi
ja wypłaciłem 400 zł pierwszy raz z innego bankomatu i tak mi zabrali 2,50zl
~Jedri231
tak naciągneli młodych klientów (studentów) na zakładanie kąt za 0 zł a teraz musimy płacić dobrze ze mamy 21 wiek teraz można z łatwością przenieść nr kąta do innego banku i to przy jednej wizycie ja przeniosłem do banku spółdzielczego w mojej miejscowości są dwa bankomaty na 6000 mieszkańców (a najbliższy ING miałem 40 km) większość tak naciągneli młodych klientów (studentów) na zakładanie kąt za 0 zł a teraz musimy płacić dobrze ze mamy 21 wiek teraz można z łatwością przenieść nr kąta do innego banku i to przy jednej wizycie ja przeniosłem do banku spółdzielczego w mojej miejscowości są dwa bankomaty na 6000 mieszkańców (a najbliższy ING miałem 40 km) większość operacji wykonuje kartą .
~macmak
i co? "durzo zyskałeś na pżeniesieniu kątą do innego bankó"?

Powiązane: Podwyżki opłat bankowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki