REKLAMA

Sasin: Wpływy z podatku od nadzwyczajnych zysków szacowane na 13,5 mld zł

2022-09-24 21:54
publikacja
2022-09-24 21:54

Wpływy do budżetu z proponowanego podatku od nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i firm prywatnych szacowane są na 13,5 mld zł - poinformował w sobotę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Sasin: Wpływy z podatku od nadzwyczajnych zysków szacowane na 13,5 mld zł
Sasin: Wpływy z podatku od nadzwyczajnych zysków szacowane na 13,5 mld zł
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

"Już wczoraj skierowałem do Premiera Mateusza Morawieckiego rozwiązanie dot. opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych. Szacowany wpływ do budżetu to 13,5 mld zł, które przeznaczymy na łagodzenie skutków wzrostu cen energii" - napisał wicepremier Jacek Sasin na Twitterze.

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało w piątek, że na najbliższym posiedzeniu rządu przedstawi rozwiązania chroniące samorządy i instytucje wrażliwe przed drastycznie rosnącymi cenami energii.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin proponuje wprowadzenie maksymalnej ceny energii na poziomie 618,24 zł/MWh dla odbiorców wrażliwych i jednostek samorządu terytorialnego.

Proponowana przez MAP ustawa zakłada również wprowadzenie daniny od nadzwyczajnych zysków spółek za 2022 roku, w tym spółek energetycznych, co pozwoli na zapewnienie środków na wsparcie odbiorców wrażliwych, jednostek samorządu terytorialnego, a także innych odbiorców energii.

Premier Morawiecki poinformował w sobotę, że również jego intencją jest wprowadzenie rozwiązań w celu ograniczenia nadzwyczajnych zysków przez spółki.

"Nie może być nadmiarowych, nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa, będziemy ograniczać maksymalnie, tak jak będziemy mogli koszty energii, nie tylko dla gospodarstw domowych, to już zrobiliśmy, ale także dla innych podmiotów, w szczególności dla szkół, szpitali, fundacji, dla innych podmiotów wrażliwych" - powiedział szef rządu.

"Będę domagał się od spółek Skarbu Państwa, ale przecież w ślad za nimi rynek kształtują również inne spółki, także spółki zagraniczne, aby ograniczały swoje nadzwyczajne, nadmiarowe zyski" - dodał Morawiecki.

W jego ocenie, przede wszystkim podmioty wrażliwe nie mogą cierpieć na tym, że te spółki realizują wysoki zysk. Jak mówił premier, spółki kształtują ceny w oparciu o wartość referencyjną, jaką jest dzisiaj cena węgla w portach holenderskich.

"Mogą to zrobić inaczej, wzywamy ich do tego, będę rozliczał z tego, ponieważ nie jest prawdą, że muszą one tylko i wyłącznie w ten sposób kształtować swoje ceny. Te ceny na pewno będą szły w dół" - powiedział Morawiecki.

Zapowiedział przy tym opodatkowanie tych spółek, by uzyskać środki na dalsze finansowanie pomocy i programów socjalnych z budżetu państwa.

"Nie będziemy tolerować takiego ustalania cen, które jest pięcio- czy dziesięciokrotnie wyższe – marży, która jest 700, 800 zł, 900 zł na jednej megawatogodzinie – a z tym obecnie mamy do czynienia" - zapewnił.

Przekazał, że najbliższe posiedzenia rządu planowane jest na poniedziałek i środę.

W ubiegłym tygodniu premier poinformował, że rząd pracuje nad "Tarczą Solidarnościową", która zamraża w 2023 r. ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. do zużycia 2000 kWh rocznie.

Koszt wszystkich instrumentów wsparcia w obszarze energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz dla przedsiębiorstw energochłonnych - jak wskazał premier - przekracza 30 mld zł. (PAP Biznes)

pr/ pel/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (27)

dodaj komentarz
qart
Żadnych nowych podatków!!! Zresztą konstytucja ZAKAZUJE opodatkowania wstecz.
lancealot
Zamiast obniżyć marże spółek Skarbu Państwa a przez to ceny to wolą wprowadzić kolejny podatek?
Czyli CENY DALEJ POZOSTANĄ WYSOKIE ale będą mieli 13,5 mld zł na kiełbasę wyborczą a wyceny giełdowe spółek polecą na łeb i stracą wszyscy, którzy inwestują w polskie spółki czyli również PPK i inne fundusze.
jacek303
Będzie się opłacało ogrzewać mieszkania prądem zamiast węgla czy gazu. Zobaczymy czy sieć energetyczna to wytrzyma.
bartoszw1973
Na końcu opodatkują tych którzy jak mają na dwie miski ryżu dziennie.
olmert
Rupinder Singh by się z tego uśmiał - taki klimat :)
olmert
Sasin to historyk, któremu uzyskanie dyplomu zajęło 10 lat, a Morawetzky to syn tzw. opozycjonisty - czy gdzieś jeszcze jest tak zabawnie?
trolley
W NBP, show Glapy zawsze najlepszy w tym pisowskim kabarecie...
pakamera
UWAGA!UWAGA! w UE i Polsce następuje powrót do gospodarki socjalistycznej.Marks i Lenin triumfują.
olmert
Paki, nawet Rupinder Singh by się z tego uśmiał :)

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki