REKLAMA

RAPORTPodatek katastralny w Polsce. "Nie nastapi to szybko"

2023-03-21 14:00
publikacja
2023-03-21 14:00

Podatek katastralny nie zawita do Polski jeszcze przez długi czas - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Instytutu Finansów "Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle systemów europejskich. Wybrane problemy i propozycje zmian". Wskazano główne przeszkody wprowadzenia nowej daniny.

Podatek katastralny w Polsce. "Nie nastapi to szybko"
Podatek katastralny w Polsce. "Nie nastapi to szybko"

"Od pewnego czasu, z różnym natężeniem, powraca (...) w Polsce dyskusja na temat wprowadzenia podatku katastralnego, który jest jedną z opcji zmian w zakresie tego podatku. Powiedzmy jednak wprost, jeszcze przez długi czas realizacja opodatkowania wartości wszystkich nieruchomości nie będzie możliwa" - wskazano w raporcie.

Dodano, że przeprowadzenie takiej reformy podatków od nieruchomości w Polsce należy obiektywnie uznać za zadanie niezmiernie złożone i trudne do zrealizowania. Kluczowe jest stworzenie jednolitej, pełnej i aktualnej bazy informacji o nieruchomościach, a także dokonanie ich wyceny - stwierdzono. Jak podkreślono, stan zaawansowania prac w zakresie ewidencji nieruchomości (w tym tworzenia informatycznej bazy danych) pozostawia wiele do życzenia.

"Do wprowadzenia w Polsce podatku ad valorem (od wartości - PAP) nie wystarczałoby jednak spełnienie określonych wymogów formalnych. Konieczne byłoby przyzwolenie społeczne, a tego brakuje z prostej przyczyny. Podatki od nieruchomości są bardzo niepopularne wśród podatników. Od lat brakuje woli politycznej wprowadzenia reformy opodatkowania nieruchomości. A powodzenie takiej reformy zależy w istotnej mierze od jej zrozumienia przez podatników" - zaznaczono w opracowaniu Instytutu Finansów.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zdaniem autorów raportu wprowadzenie podatku od wartości nieruchomości wymaga przygotowania podatników do nowej formuły (rzetelnie przygotowane i przeprowadzone akcje edukacyjne i promocyjne; publiczne debaty, w których zwraca się uwagę na jej zalety i wady; informacje, w jaki sposób wpłynie ona na obciążenia podatkowe).

Instytut Finansów to jednostka powołana przez Ministerstwo Finansów w celu realizacji działalności edukacyjnej i analitycznej. Celem statutowym IF jest budowa świadomości finansowej w społeczeństwie w ramach współpracy z ośrodkami naukowymi. (PAP)

pif/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
bt5
Podatek katastralny wejdzie w Polsce jak nagonią ludzi do termomodernizacji i remontów co pieknie podniesie wartośc nieruchomosci. Są generalnie jednak niemozliwe do prszeskoczenia przeszkody w zaprowadzeniu podatku katastralnego w P{olsce polegajace na tym iz strukura zabudowy w PL nie ma kompletnie podobieństwa do krajów zachodnich Podatek katastralny wejdzie w Polsce jak nagonią ludzi do termomodernizacji i remontów co pieknie podniesie wartośc nieruchomosci. Są generalnie jednak niemozliwe do prszeskoczenia przeszkody w zaprowadzeniu podatku katastralnego w P{olsce polegajace na tym iz strukura zabudowy w PL nie ma kompletnie podobieństwa do krajów zachodnich gdzie podatek katastralny jest. Ano na Zachodzie jest podział na dzielnice luksusowe, lepsze, gorsze m i penerskie z przyczepami kemongowymi. Natomiast w Polsce przejdę 300 m do skrzynek pocztowych to po drodze sa 2- irozpadające się nory poniemieckie, 2 nowe domki, , luksusowa willa przedsiebiorcy od budowy dróg, 1- szopaka z pustaków z płaskim dachem zamieszkana przez rodzine z dziecmi, 1 facet z przyczepie socjalnej takiej jak na budowach co dostał od gminy. No i weż tu człowieku nalicz podatek katatralny skoro grunt u kazdego tak samo dośc drogo , ale bieda nie ma dokad pójść a nie nie jest w stanie nic kmpletnie zpłacic. W krajach zachopdnich bieda idzie na przyczepy i zyje z socjalu. Natomiasdt w Polsdce bieda jak tak biedna że przyczepa kempingowa jest dal nich nieosiagalnym luksusem. Natomiastv socjal w Polsce istnieje w zasadzie trylko w mitologi internetowej bo jak ktos nie ma od 6 dziecie wzywyż to na pomidorowej z ryżem z tego "socjalu" nie przewbieduje.
crank
nastąpi wtedy kiedy trzeba czyli przed kryzysem nieruchomoścjvvza 15 lat
szprotkafinansjery
Czekam na komentarze peroniarzy :)
jpelerj
A po cichu nie dało się czekać? No, napisz, że będzie drożej. Brakuje nam już tych wpisów...
velazquez
Przecież sam jesteś peroniarzem, któremu pociąg o nazwie POPYT dawno już odjechał XD
konik_garbusek
Podajcie mie jeden przyklad, zeby Polacy MASOWO wyszli na ulicę protestować w sprawach podatkowych, finansów, całej tej hecy z dojeniem nas? Wyszła grupka głosnych krzykaczek w sprawie aborcji, trochę górnicy zadyma czy rolnicy, tak w sumie jak zawsze. Poza tym - co? Czy Polakom w ogóle zalezy jak stoją ich finanse (czy raczej, leżą)?
mkx
Na tle Francuzów, nasze protesty to przebieżki przedszkolaków.
tomcio-paluch
"Nie ma przyzwolenia społecznego". Tym cały czas karmią nas elyty. Szczególnie te w dużych miastach, gdzie zainwestowali w mieszkania w dużych ilościach i wcale nie mają zamiaru ich wykańczać i wynajmować. Kto ich tam na górze finansuje, przecież nie pospólstwo.
Podatek od nieruchomości dziś to śmiech na sali. Najbardziej
"Nie ma przyzwolenia społecznego". Tym cały czas karmią nas elyty. Szczególnie te w dużych miastach, gdzie zainwestowali w mieszkania w dużych ilościach i wcale nie mają zamiaru ich wykańczać i wynajmować. Kto ich tam na górze finansuje, przecież nie pospólstwo.
Podatek od nieruchomości dziś to śmiech na sali. Najbardziej obciążeni są właściciele garażu podziemnego, którzy płacą za niego często więcej niż za mieszkanie. A nie mają wyjścia, bo na terenie wolnych miejsc nie.
Publika nie wie, że za m2 gruntu pod duży hotel w centrum miasta płaci się taki sam podatek, jak na peryferiach pod blaszak.
Nie ma, niestety, odważnego polityka, który powie prawdę, bo natychmiast przestanie istnieć na scenie publicznej.
Tłumaczenie się też brakiem wycen jest czystą ściemą. Wartość jest rynkowa, określana transakcją, a tych przeprowadza się coraz więcej. Czy Burmistrz nie wie za ile sprzedał miejską działkę?
A czy np. mieszkaniec Białołęki powinien płacić taki sam podatek od gruntu jak mieszkaniec Centrum Warszawy?
Rzetelne argumenty zyskają przyzwolenie społeczne.
maniek_as
Podatek nie zostanie wprowadzony, ponieważ Obajtek siedzi w nieruchomościach. Przecież nie będzie teraz płacił za to podatku co rok. No chyba, że wygra opozycja, to wówczas może się to szybko zmienić.
qwertas
Naiwniaku, wszyscy politycy od prawa do lewa są umoczeni w mieszkania inwestycyjne.

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki