REKLAMA

W Polsce brakuje mieszkań, a miliony stoją puste. Dane z Narodowego Spisu Powszechnego 2021

2022-10-19 09:55, akt.2022-10-19 12:36
publikacja
2022-10-19 09:55
aktualizacja
2022-10-19 12:36

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego 2021 rzadko kiedy pobudzają tak, jak dane o liczbie pustostanów w Polsce. Niestety we wcześniejszych edycjach nie zbierano informacji o lokalach niezamieszkałych.

W Polsce brakuje mieszkań, a miliony stoją puste. Dane z Narodowego Spisu Powszechnego 2021
W Polsce brakuje mieszkań, a miliony stoją puste. Dane z Narodowego Spisu Powszechnego 2021
fot. Andrzej Sidor / / FORUM

Z jednej strony mówi się o braku mieszkań w Polsce, z drugiej zaś GUS informuje, że na koniec marca 2021 r. w kraju było 1,8 mln niezamieszkałych lokali (11,7 proc.), z czego 207 tys. tylko w Warszawie (20 proc. wszystkich mieszkań). Pustostany znajdowały się również w mniejszych miejscowościach, a w tych do 20 tys. mieszkańców naliczono ich 639 tys. Jak to z tymi pustostanami jest?

Powody, dla których właściciele nieruchomości nie zamieszkują lub nie wynajmują swoich lokali, mogą być bardzo różne. Do kategorii „mieszkań niezamieszkałych” zaliczają się zarówno opuszczone domy wiejskie, zaniedbane mieszkania komunalne, jak i apartamenty traktowane przez właścicieli jako lokata kapitału. Mieszkaniem niezamieszkałym pod koniec marca mogło być też mieszkanie sezonowe – przeznaczone do użytku tylko w okresie letnim (albo przez właściciela, albo przez turystów). Równie ważnym czynnikiem wpływającym na wykorzystanie mieszkań w marcu 2021 r. była pandemia COVID-19 i związane z nią istotne ograniczenia aktywności gospodarczej i przemieszczaniu się. Niezamieszkałe wówczas były więc zarówno mieszkania wynajmowane zwykle przez studentów (edukacja zdalna), jak i te przeznaczone pod krótkoterminowy najem dla turystów zagranicznych — tłumaczą ekonomiści PIE.

W 15 polskich gminach (przedstawionych w tabeli) odsetek pustostanów wyniósł powyżej 30 proc. W tym gronie znalazło się 8 gmin nadmorskich, 2 położone na terenach górskich, 3 w okolicach Puszczy Białowieskiej, a 2 na północ od Warszawy w atrakcyjnych rekreacyjnie obszarach. Wynika to z sezonowości — ruch turystyczny nad morzem zaczyna się przeważnie później niż koniec marca. Szokować może skala zjawiska w gminach: Dziwnów, Mielno i Międzyzdroje, gdzie blisko co druga nieruchomość została uznana za pustostan.

Polski Instytut Ekonomiczny

Interesująco przedstawia się sytuacja w wybranych największych miastach Polski. Liderem pod względem pustostanów była wspomniana już Warszawa - z blisko 207 tys. niezamieszkanych nieruchomości zostawiła daleko w tyle inne miasta. W Krakowie liczba pustostanów była o ponad 2/3 mniejsza niż w stolicy - odnotowano ich prawie 64 tys. W Łodzi niezamieszkanych pozostaje blisko 50 tys. nieruchomości. Poznań, Gdańsk i Wrocław idą niemal "łeb w łeb" - odpowiednio po 39 tys., 40 tys. i 42,5 tys. W stolicy Górnego Śląska - Katowicach doliczono się blisko 20,5 tys. pustostanów, to kilka tysięcy więcej niż w np. Lublinie - nieco ponad 17 tys.

Opracowanie własne na podstawie danych GUS (Bankier.pl)

Ciekawostką może być natomiast fakt, że 11,7 proc. mieszkań niezamieszkałych to niemal identyczny wynik jak w USA, gdzie pustostanami jest aż 16 mln domów i mieszkań. Mniej pustostanów znajdziemy za to w Niemczech i Francji - 8,2 proc. w 2018 r., a w Wielkiej Brytanii jest to zjawisko marginalne — jedynie 2,6 proc. nieruchomości. Pewne różnice w rzędach wielkości wynikają jednak z różnych metodologii pomiaru zagadnienia i jego definicji.

Niektóre kraje jak Kanada lub Irlandia wprowadziły w ostatnim czasie opodatkowanie niezamieszkałych nieruchomości. Jednak zdaniem ekonomistów z PIE, "żeby dyskutować o podatku od pustostanów w Polsce, należałoby pozyskać więcej szczegółowych danych niż obecnie dostępne".

JM

Źródło:
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (73)

dodaj komentarz
moimskromnymzdaniem
Nie mam samochodu, a sąsiad ma trzy. Czy komunista z Żoliborza może mu jeden zabrać i mi oddać?
jerzy64
Popieram, jakiś cwaniaczek nie wiadomo jak zdobył na to kasę, a pozatym te dwa dodatkowe samochody to takie samochodowe pustostany.
krezus666
Pokażcie dane źródłowe albo spadajcie na szczaw.
lebero654
Mamy taki sam problem, jak cała reszta świata. Mieszkanie jest lokatą kapitału i są całe rzesze inwestorów, którzy nie chcą użerać się z najemcami, z remontami po najemcach, wyrzucaniem ich w przypadku nie płacenia, bo wartość lokalu w rozsądnej lokalizacji rośnie. W dziadowskiej lokalizacji spada i nie ma chętnego na zakup nawet Mamy taki sam problem, jak cała reszta świata. Mieszkanie jest lokatą kapitału i są całe rzesze inwestorów, którzy nie chcą użerać się z najemcami, z remontami po najemcach, wyrzucaniem ich w przypadku nie płacenia, bo wartość lokalu w rozsądnej lokalizacji rośnie. W dziadowskiej lokalizacji spada i nie ma chętnego na zakup nawet za mizerne pieniądze. I takich pustostanów na prowincji jest multum, ale nie 30%. Ktoś tu popłynął albo fałszuje statystykę. Na mojej wsi jest 5-6 budynków na ok. 90 gospodarstw.
jsunday
Źródło: Puls Biznesu
Treść chroniona prawem autorskim. Całość przeczytasz tu: https://www.pb.pl/mieszkaniowka-stanela-na-rozdrozu-1167179

Według respondentów brak zdolności kredytowej nie jest jednak najważniejszym czynnikiem zniechęcającym do kupna mieszkania - wymieniło go 41 proc., podczas gdy 50 proc. jako powód wskazało
Źródło: Puls Biznesu
Treść chroniona prawem autorskim. Całość przeczytasz tu: https://www.pb.pl/mieszkaniowka-stanela-na-rozdrozu-1167179

Według respondentów brak zdolności kredytowej nie jest jednak najważniejszym czynnikiem zniechęcającym do kupna mieszkania - wymieniło go 41 proc., podczas gdy 50 proc. jako powód wskazało zbyt wysokie ceny. 30 proc. natomiast obawia się, że nie da rady spłacić kredytu.


Katarzyna Unold, dyrektor zarządzająca w firmie deweloperskiej Acciona, twierdzi, że „progiem bólu”, powyżej którego transakcje nie dochodzą do skutku, jest dla klientów cena 500 tys. zł za mieszkanie.


https://www.pb.pl/mieszkaniowka-stanela-na-rozdrozu-1167179
kazikwaw
Pewnie w ministerstwach (różnych) trwają już analizy jak to opodatkować i ile wpływów budżetowych z tego będzie… i na co to wydać. Chociaż to ostatnie jest już pewnie ustalone…
eglantyna
Co ich obchodzi, co człowiek robi z prywatną własnością? Może ktoś trzyma puste mieskanie, żeby popisiacka mafia nie ukradła 33% oszczędności w ciągu roku?

Ale już się pojawił posiasiacki zakrystian, który by kułaków, co po 100 mieszkań mają, najchętniej rozkułaczał, bo mu ceny urosły! Drogi posisiacki zachrystianie! Ceny
Co ich obchodzi, co człowiek robi z prywatną własnością? Może ktoś trzyma puste mieskanie, żeby popisiacka mafia nie ukradła 33% oszczędności w ciągu roku?

Ale już się pojawił posiasiacki zakrystian, który by kułaków, co po 100 mieszkań mają, najchętniej rozkułaczał, bo mu ceny urosły! Drogi posisiacki zachrystianie! Ceny rosną, bo popsisiory pienidze drukują z prędkością 33% na rok! A jak chcesz rozkułaczać, to napierw trzeba urządzić państwo, który uwłaszczonych pipsiackich polityków za kradzież pozamyka!
ptokbentoniczny2
Spokojnie. Zrobi się wojenkę i zobaczymy ile warte będą te majątki. Jak ktoś nie ma co robić z kasą, to jest multum możliwości: metale szlachetne, diamenty, dzieła sztuki (obrazy, rzeźby, figurki), antyki, stare samochody, giełda, numizmatyka, można otworzyć własny biznes albo kupić posiadłość za granicą. Dlaczego bogaci ludzie oraz Spokojnie. Zrobi się wojenkę i zobaczymy ile warte będą te majątki. Jak ktoś nie ma co robić z kasą, to jest multum możliwości: metale szlachetne, diamenty, dzieła sztuki (obrazy, rzeźby, figurki), antyki, stare samochody, giełda, numizmatyka, można otworzyć własny biznes albo kupić posiadłość za granicą. Dlaczego bogaci ludzie oraz fundusze wszelkiej maści muszą generować sztuczny popyt i podbijać zwykłym obywatelom to co jest najtrudniej zdobyć? Kiedyś też podchodziłem do tego bardziej liberalnie, ale jest to złe myślenie. Potem ci ludzie biorą kredyty i na 30 lat stają się zakładnikami banków. O to chodzi w tym wszystkim? Ciekawe, że jak ludzie wykupili cukier że sklepów i podbili ceny to na tym forum ludzie się na nich wyżywali w komentarzach. Ale jak taki bogaty dupek nakupi 5 czy 10 mieszkań podbijając cenę to nagle odzywają się obrońcy wolności. Pilnujcie się w głowę najlepiej czymś ciężkim.
eglantyna odpowiada ptokbentoniczny2
Tych kupujących cukier gonili ci sami, co teraz właścicieli nieruchomości chcą rozkułaczać. Napędzani mediami i politykami, bo jak każdy ciemny lud wie, ceny rosną przez a) złych spekulantów, b) złych kułaków, c) złego Putina, d) złych oszczędzających, e) inne cichociemne krasnoludki. Nikt nie powie w mediach o milardach wylanych Tych kupujących cukier gonili ci sami, co teraz właścicieli nieruchomości chcą rozkułaczać. Napędzani mediami i politykami, bo jak każdy ciemny lud wie, ceny rosną przez a) złych spekulantów, b) złych kułaków, c) złego Putina, d) złych oszczędzających, e) inne cichociemne krasnoludki. Nikt nie powie w mediach o milardach wylanych na vUkraińców, setkach wydrukowanych miliardach złotych, pińcetplusach i innych rozdwanych benefitach, milionie nierobów-urzędników, i ciemnym ludzie, który wszystko przejada!
Dla inżyniera mechanika, wymagany biegły chiński, niemiecki B2 i Angielski B2, plus wykształcenie - 3100 burtto. Dal pomocnika montera, wykształcenie bez znacenia, może być do przyuczenia, może być vUkrainiec, też 3100 butto!. Ciemny lud lubi to! Po co się uczyć, po co oszczędzać, po co mieć? Lud i tak zabierze, rękami polityków-złodziei!
jerzy64 odpowiada ptokbentoniczny2
Ty, golodoopiec, chcesz dyktować ludziom w co mogą inwestować swoje pieniądze?

Powiązane: Narodowy Spis Powszechny 2021

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki