REKLAMA

Play - największy giełdowy debiut od czasu JSW

Krzysztof Kolany2017-07-05 06:45główny analityk Bankier.pl
publikacja
2017-07-05 06:45

Od wtorku można składać zapisy na akcje Play Communications – właściciela sieci komórkowej Play. Inwestorzy muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, czy papiery te warte są więcej niż 44 złote. Przy tej cenie oferta telekomunikacyjnej spółki warta jest 5,35 mld złotych, co czyni ją największą od czasu debiutu JSW w czerwcu 2011 roku.

Play - największy giełdowy debiut od czasu JSW
Play - największy giełdowy debiut od czasu JSW
fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Dekadę temu Play z impetem wbił się w polski rynek telekomunikacyjny kontrolowany przez oligopol trzech firm. Przez 10 lat „fioletowa fala” zalała prawie 28% rynku telefonii komórkowej, wywołując wojnę cenową, wściekłość konkurentów i ukontentowanie konsumentów. Właściciele postanowili zainkasować zyski z rynkowego sukcesu, sprzedając od 38% do 44% udziałów w spółce. Oferta może się zwiększyć do 48,6%, jeśli zrealizowana zostanie opcja dodatkowego przydziału stabilizacyjnego.

(Jeżeli nie widzisz poniżej wykresu interaktywnego, przejdź do jego innej wersji)

Cena maksymalna została ustalona na 44 złote. Zatem wartość rynkowa  Play Communications może sięgnąć 11 mld złotych, co stawiałoby ją w roli murowanego kandydata do indeksu WIG20. Obecnie najmniejsza pod względem kapitalizacji spółka z WIG20 (Asseco Poland) wyceniana jest na niespełna cztery miliardy złotych.44 złote to cena maksymalna. Ostateczna cena emisyjna zostanie ogłoszona 13 lipca i będzie zależała od popytu na akcje Play Communications.

W transzy dla inwestorów indywidualnych dostępnych jest tylko 5% oferowanych akcji Play Communications. Kto się zapisze jeszcze w tym tygodniu, może liczyć na preferencyjny przydział akcji (czyli ewentualnie mniejszą redukcję). Zapisy dla inwestorów instytucjonalnych ruszą 14 lipca. Sześć dni później nastąpi przydział akcji, a na 27 lipca przewidziany jest pierwszy dzień notowań na GPW.

A cena jego czterdzieści i cztery

Z 14,3 milionów klientów (stan na 31 marca 2017 r.) w 2016 roku Play wycisnął prawie 6,12 mld złotych przychodów, czyli o 13% więcej niż rok wcześniej. Spółka może pochwalić się imponującą, 33-procentową marżą EBITDA. Sam EBITDA – czyli zysk operacyjny pomniejszony o podatki i amortyzację – wzrósł w zeszłym roku o prawie 14%.

fot. / / Play

Jednakże etap szybkiej ekspansji spółka ma już definitywnie za sobą. „W perspektywie średnioterminowej zarząd Play oczekuje dalszego jednocyfrowego rocznego wzrostu przychodów operacyjnych, przy jednoczesnej poprawie marży skorygowanej EBITDA” – pisze spółka w informacji dla inwestorów.

Drugą stroną tego finansowego medalu jest wysokie zadłużenie. Spółka pożyczyła 7,21 mld złotych (przy 10,15 mld zł aktywów), z czego prawie 6,25 mld zł to zobowiązania z tytułu długoterminowego zadłużenia bankowego. Nawet w panującej obecnie erze ultrataniego kredytu odsetki od tego długu istotnie ciążą na wynikach. W 2016 roku koszty finansowe pochłonęły niemal pół miliarda złotych, a w pierwszym kwartale 2017 roku już 353 mln zł. W efekcie zeszłoroczny zysk netto wyniósł 712 mln zł wobec 550 zł w roku 2015.

Kupić dla dywidendy?

O tym, że Play osiągnął dojrzałość jako duża firma telekomunikacyjna, świadczą plany podzielenia się tegorocznym zyskiem z akcjonariuszami. Spółka zapowiada wypłatę dywidendy w wysokości 650 mln złotych. W kolejnych latach polityka dywidendowa zakłada wypłaty w wysokości 65-75% skonsolidowanych wolnych przepływów pieniężnych za rok poprzedni.Według analityków PKO BP w 2019 roku Play może wypłacić 674 mln zł dywidendy, a w 2020 r. - 750 mln zł.

Przy 250 mln istniejących akcji Playa to 2,60 zł dywidendy na akcję. Zakładając że spółce uda się uplasować ofertę po cenie maksymalnej, otrzymujemy stopę dywidendy w wysokości 5,9%. Czyli całkiem nieźle jak na obecne warunki, ale bez rewelacji. Dla porównania, Orange Polska (dawna TP SA) w tym roku nie zapłaci ani grosza, a Netia 6 lipca wypłaci 38 groszy na akcję, co przy kursie w dniu ogłoszenia tej informacji (4,59 zł) implikowało stopę dywidendy rzędu 8,3%. Cyfrowy Polsat – właściciel sieci Plus – z zysku za 2016 rok wypłaci blisko 205 mln zł, czyli 32 groszy na akcję, co daje zaledwie 1,3%.

Wśród spółek z WIG20 wyższą stopą dywidendy może się pochwalić jedynie Asseco Poland i Pekao SA. Wśród średnich spółek (mWIG40) podobnie płacą jeszcze Bank Handlowy, Budimex czy Robyg. Zatem z tej perspektywy oferta Play Communications prezentuje się całkiem przyzwoicie.

Analitycy PKO BP metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych wyceniają Playa na 9,8-13,2 mld zł, czyli na 39,2-52,8 zł za akcję. Bardziej ostrożny jest BZ WBK, który metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych wycenia spółkę na 9,4 mld zł, czyli na 37,6 zł za akcję. Natomiast wycena metodą porównawczą wskazuje na 11,5 mld zł, a więc równe 46 złotych.

Kto na tym zarobi?

„Sprzedający akcjonariusz ocenia, że po okresie znaczącego wzrostu, nadszedł odpowiedni czas na spieniężenie udziałów i wsparcie firmy za pośrednictwem oferty, która sprawi, że Play uzyska większą elastyczność finansowania i realizacji strategii korporacyjnej” – napisali oferenci w oficjalnym komunikacie.

No właśnie. Greccy i islandzcy właściciele Playa zainkasują sowitą nagrodę za poniesione ryzyko i rynkowy sukces. Pozostaje pytanie, czy nowi akcjonariusze spółki nie przepłacą za biznes już bez perspektywy tak spektakularnego rozwoju za to z perspektywą sporych nakładów inwestycyjnych i nieprzewidywalnego „otoczenia regulacyjnego” (jak np. nagłe zniesienie opłat roamingowych). Pewien niepokój budzi też fakt, że ceny oferowanej inwestorom indywidualnym i finansowym nie chciał zapłacić żaden inwestor branżowy, z którymi wcześniej rozmawiali właściciele Playa.

Istotnym czynnikiem ryzyka pozostaje także bardzo wysokie zadłużenie spółki, przeszło 3,5-krotnie przekraczające zeszłoroczną EBITDA. W perspektywie wzrostu stóp procentowych na świecie dług ten może w następnych latach ciążyć spółce i łącznie z niemałymi nakładami inwestycyjnymi ograniczać możliwości wypłaty dywidendy. A to ta ostatnia jest najsilniejszym magnesem przyciągającym inwestorów do oferty Playa.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~Zas
Dziękuję, nie dla mnie, na dlugach wchodzą, to trzeba być frajerem żeby w to wchodzić.
~Jerry
Widac po komentarzach ze wszystkie na nie. Czyli trzeba brac....jakiez to proste
1as
To jest rzeczywiście doskonały moment...dla sprzedającego. Cwane misie chcą nam ożenić talię zgranych kart. Żeby płacić dywidendę, to trzeba najpierw zarobić, a tego nie gwarantuje żadne oświadczenie, zwłaszcza Greka :) W dodatku to jest jedynie sugestia, a nie nawet obietnica bez pokrycia. Nie kupuje i nie radzę innym. Oczywiście To jest rzeczywiście doskonały moment...dla sprzedającego. Cwane misie chcą nam ożenić talię zgranych kart. Żeby płacić dywidendę, to trzeba najpierw zarobić, a tego nie gwarantuje żadne oświadczenie, zwłaszcza Greka :) W dodatku to jest jedynie sugestia, a nie nawet obietnica bez pokrycia. Nie kupuje i nie radzę innym. Oczywiście to tylko moja subiektywna ocena, nie reko.
pstrzezek
A ja dalej się zastanawiam, czemu spółka od momentu założenia w 2014 pokazuje 6 mld PLN straty?

http://www.playcommunications.com/wp-content/uploads/2017/06/Play_FY2014_Annual_Report.pdf

Zadłużenie długoterminowe do kapitałów własnych na poziomie 6 (średnia dla sektora 1,4)
~Ann
PZU i ALIOR BANK lepsze! Ale PLAY też warto na 1-6 miesięcy Kupić Sprzedać Gra Warta Świeczki=Na Tym To Polega!:-)
~Mi_
Idą na giełdę bo nie mają kasy
~Jeleń
Będą przez pierwsze pół roku cukrować same super infa żeby ubrać jeleni jak najwyżej a później jak JSW spadek na 9zł , tak tylko przypuszczam a najrozsadniej trzymać się od P4 z daleka bo tylko gruby wie co ją czeka .
~Joker
Za 44 zł to juz wole PZU , duże ryzyko kurs zawyzony według mnie, tym bardziej ze spółka tonie w długach

Powiązane: Play w drodze na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki