Pierwszy bank każe sobie płacić za trzymanie pieniędzy na kontach

analityk Bankier.pl

Niskie stopy procentowe są problemem dla oszczędzających nie tylko w Polsce. Niemiecki Deutsche Skatbank jest pierwszym bankiem w Unii Europejskiej, który wprowadził ujemne oprocentowanie depozytów – podaje „The Telegraph”. Oznacza to, że klienci muszą płacić za trzymanie pieniędzy na jego kontach.

Deutsche Skatbank to średniej wielkości bank z siedzibą w Altenburgu. Bank zdecydował się wprowadzić oprocentowanie rachunków na poziomie -0,25 proc. Powodem są rekordowo niskie stopy procentowe w strefie Euro. Stopa depozytowa Europejskiego Banku Centralnego spadła już do poziomu -0,2 proc. Oznacza to, że na takich warunkach banki komercyjne mogą trzymać pieniądze na rachunkach EBC. A jeśli oferują wyższe odsetki klientom detalicznym, to dopłacają do lokat.

Ujemne oprocentowanie nie dotyczy na razie wszystkich klientów Deutsche Skatbank. Na początek takie stawki zostały wprowadzone dla bardziej zamożnych osób. Stawką -0,25 proc. zostały objęte depozyty przekraczające 500 tys. euro i tylko wówczas, gdy saldo na rachunkach klientów w ciągu miesiąca przekroczy 3 mln euro. W praktyce oznacza to, że bank wypłaci mniej, niż zostało zdeponowane na koncie.

Deutsche Skatbank jest pierwszym bankiem w strefie euro, który zdecydował się wprowadzić ujemne oprocentowanie depozytów. Jeśli jednak EBC będzie kontynuował obniżki stóp procentowych, by pobudzić wzrost gospodarczy, w ślady niemieckiego banku mogą pójść kolejne instytucje. Z prostego powodu – w innym wypadku będą musiały dopłacać do depozytów klientów.

Niskie stopy procentowe są też problemem dla oszczędzających w Polsce. Oprocentowanie lokat systematycznie topnieje zbliżając się do granicy 2 proc. Niskie stopy mają też przełożenie na ofertę kredytową. Ze względu na to, że banki nie mogą pobierać od kredytów odsetek wyższych niż czterokrotność stopy lombardowej, oprocentowanie kredytów i kart kredytowych spadło do rekordowo niskiego poziomu 12 proc. Nie oznacza to jednak, że klienci mają dostęp do tańszych kredytów. W bankach zaczęto bowiem podnosić opłaty za wydanie kart i prowizje za udostępnienie kredytów.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Ziomex

No i to jest całe €urozone i €urokołchoz. Zdaje się, że ktoś z was chciał to w PL?

! Odpowiedz
0 2 ~Lisa

Marek, o tyle,że firmy muszą mieć konto bankowe, że UP zmusza do zakładania konta. Poczekaj jeszcze chwilę aż rząd zmusi nas do posiadania konta. Absurdalne lecz realne.

! Odpowiedz
1 8 ~marek

A co to za problem trzymać pieniądze w domu? Jak bank nie chce pieniędzy to trudno, sam sobie je przechowam. Btw, będzie kwitł czarny rynek i lichwa na czarno, bo każdy będzie chciał nimi obracać na ulicy :D

! Odpowiedz
0 7 ~as

Hitem w Niemczech będą więc sejfy. Jest okazja do zarobku. Skarpeta dość słabo zabezpiecza przy włamaniach i pożarach.

! Odpowiedz
11 0 ~pola

Dla mnei u nas numerem jeden jest getin up. Pakiet korzyści bardzo do mnei przemawia, bo każde dodatkowe pieniądze są na wagę złota

! Odpowiedz
0 26 ~misiu

To aby utrzymać żelazną logikę, rozumiem że klientom biorącym kredyt bank wypłaci odsetki?

! Odpowiedz
1 1 ~Joanna

Jeśli po uwzględnieniu marży Banku oprocentowanie będzie ujemne, nie będzie miał wyjścia. Chyba, że masz w swojej umowie kredytowej inny zapis, ale nie wydaje mi się :).

! Odpowiedz
1 10 ~Robert

Wielokrotnie pisałem na forach ,że lepsze są skarpetki i materace niż najlepsze banki

! Odpowiedz
0 11 ~hjgh

Skatbank = Scambank. Już do tego doszło, że jawnie i bezczelnie kradną

! Odpowiedz
4 8 ~GvF

Dlaczego kradną? Raczej wracają do swojej pierwotnej funkcji, czyli do przechowywania pieniędzy. Banki wzięły się stąd, że ktoś miał pieniądze i obawiał się przechowywać je w domu. Zanosił więc do bezpiecznego banku, ale za to płacił.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne