REKLAMA

Październikowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Jarosław Ryba2009-11-06 16:00
publikacja
2009-11-06 16:00
Październik był kolejnym miesiącem, w którym nie zostało rozstrzygnięte w którą stronę podążać powinien rynek. Aby się o tym przekonać wystarczy zajrzeć do statystyk. Gdy WIG20 zyskał w ciągu miesiąca 3,76%, mWIG40 i sWIG80 straciły odpowiednio 0,98% i 2,5%. Jednak w skali roku to mniejsze indeksy wciąż znacząco wyprzedzają blue chipy. Od stycznia WIG20 zyskał "dopiero" 27,1%. Dopiero, ponieważ jest to relatywnie słaby wynik na tle "misiów", zyskujących 48,02% (mWIG40) i aż 60,75% (sWIG80).

Pobierz październikowy raport statystyczny Giełdy Papierów Wartościowych

Przyglądając się rynkowi pod kątem branżowym można zauważyć, że w minionym miesiącu największymi wzrostami cen mogą pochwalić się spółki z segmentów spożywczego, telekomunikacyjnego i bankowego (wzrosty subindeksów od 5,59% do 7,28%). Największe spadki zanotowały spółki z sektora informatycznego i mediowego (po blisko 5%).

> > Czym jest ranking popularności? Dowiedz się więcej > >

Wśród największych spółek w październiku najpopularniejszą okazał się PKO BP. Szczególną dominację banku widać w pierwszych tygodniach miesiąca. Zainteresowanie inwestorów związane było z wartą 5 mld 125 mln zł emisją akcji, którą przeprowadzał bank. Na giełdzie notowane są już jego prawa do akcji, jednak zainteresowanie bankiem nie słabnie i wciąż utrzymuje się on w ścisłej czołówce najpopularniejszych spółek na GPW.


Wśród mniejszych i mniej znanych szerokiej publiczności spółek w zeszłym miesiącu wyróżniły się: Techmex, Swarzędz, Izolacja i Atlantis. W przypadku Techmexu było to raczej zainteresowanie negatywne, ponieważ spółka podała do wiadomości, że składa wniosek o upadłość. Obecnie notowana jest na absolutnie historycznych minimach, kosztując na giełdzie zaledwie 15% wartości zapisanej w księgach. Inną, kończącą biznes meblarski, spółką która przypomniała o sobie był Swarzędz. Jego kurs wzrósł po tym jak ofertę ratunkową dla firmy złożył fundusz Sovereign Capital.


Kolejną ciekawą spółką jest Izolacja-Jarocin. Po tym jak firma przeprowadziła pod koniec września split akcji jej kurs i obroty mocno wzrosły. Szczyt zainteresowania poprzedzał dzień opublikowania wyników i był związany z doniesieniami o tym, że spółka jednak nie połączy się z bratnią TES Niwki. Z kolei jednorazowy wzrost zainteresowania spółką Atlantis wynikał z nagłego wzrostu cen akcji, popartego niewidzianym od dwóch lat wolumenem obrotów. Tego dnia kurs wzrósł o ponad 20% zatrzymując się dopiero na oporze wyznaczonym przez szczyt z kwietnia tego roku.

Jednak to nie wymienione wyżej, mimo że ciekawe, spółki były gwiazdami minionego miesiąca. Dużo więcej zamieszania wywołała spółka ERG, której kurs wystrzelił pod koniec miesiąca. Za kursem podążyło zainteresowanie inwestorów, co zaobserwować można na wykresie. Więcej o możliwych przyczynach i dalszych scenariuszach można przeczytać w analizie Krzysztofa Kolany. W przypadku spółki Oponeo.pl z kolei wystarczyły dwie silne wzrostowe sesje pod rząd oraz udział w programie Rynki Dla Opornych, aby wzbudzić zainteresowanie inwestorów, co oczywiście wywarło swoje piętno na naszym rankingu.


W przypadku Sfinksa o udziale w miesięcznym zestawieniu najpopularniejszych spółek zadecydowała informacja o transakcji, w której gastronomiczna firma chce przejąć największą sieć pizzerii w Polsce - Da Grasso. Ostatnią ciekawą spółką o której trzeba wspomnieć jest producent słodyczy Jutrzenka. Po tym jak Erste Bank podwyższył cenę docelową dla Jutrzenki do 4,2 zł, inwestorzy przypomnieli sobie o tej spółce i szybko spełnili prognozy analityków. W ciągu ostatniego miesiąca spóła podrożała o 21 proc. oraz gościła również w programie Rynki Dla Opornych. Dzięki temu wydaje się, że już na stałe dołączyła do liderów rankingu popularności i do dziś utrzymuje się blisko pierwszej dziesiątki.

Zmiany zaszły również w rankingu najpopularniejszych spółek na forum. Obecnie dominuje tam Petrolinvest, o którym w kontekście jego wzrostu popularności pisaliśmy w zeszłym miesiącu. Na temat tej spółki w ciągu ostatnich 30 dni napisano 5,3 tys. postów. Drugie miejsce wśród liderów forumowych dyskusji zajmuje dobrze znany forumowiczom Centrozap, a trzecie Skotan ze stajni Romana Karkosika.

Nie można również nie wspomnieć o bardzo ciekawej spółce Chemoservis-Dwory, która na forum zajmuje czwartą pozycję, ale pojawia się też w czołówce najpopularniejszych spółek w rankingu popularności. Wszystko w związku z dynamicznymi zmianami cen, którym podlega walor oraz spekulacyjnym charakterze notowań, który dostarcza inwestorom wielu emocji.


Więcej na temat rankingu popularności profili spółek giełdowych dowiedzieć się można w zestawieniu najczęściej zadawanych pytań.

Jarosław Ryba / Bankier.pl

Zobacz również:

Wrześniowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Sierpniowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Lipcowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Czerwcowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Majowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Kwietniowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Źródło:

Do pobrania

gpwsgpl2009.11.04pdfgpwsgpl2009.11.04pdfgpwsgpl2009.11.04pdfgpwsgpl2009.11.04pdfgpwsgpl2009.11.04pdfgpwsgpl2009.11.04pdf
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~inwestor
W tej chwili na giełdzie obserwujemy pewną korektę wyceny spółek , ale jestem przekonany, że jest to tendencja krótkotrwała. Prawdopodobnie najszybciej nastąpi poprawa w branży spożywczej, co podniesie wycenę akcji tych spółek.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki