REKLAMA

Kwietniowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Jarosław Ryba2009-05-07 06:00
publikacja
2009-05-07 06:00
Kwiecień wraz z ciepłymi dniami przyniósł inwestorom kontynuację giełdowych wzrostów. I tym razem, podobnie jak w marcu, w centrum zainteresowania graczy były spółki, które rosły w trakcie wiosennych sesji po kilkanaście procent dziennie. Taka okazja do zarobku nie mogła pozostać niezauważona. Rosły spółki, rosła też ich popularność. Oto kwietniowy przegląd najpopularniejszych i najciekawszych spółek.

Czym jest ranking popularności? Dowiedz się więcej...

Wśród największych niepodzielnie rządzą dwie spółki: miedziowy gigant KGHM oraz najbardziej kontrowersyjna spółka z W20 – Bioton. Tylko raz w ciągu ostatniego miesiąca udało się „Biotkowi“ wyraźnie wyprzedzić „Kagieh“ w rankingu popularności spółek. Było to pomiędzy 2 a 8 kwietnia.


Nagły wzrost zainteresowania biotechnologiczną spółką wiązał się z gwałtownym wzrostem jej ceny. Z 22 gr. spółka w ciągu dwóch dni doszła nawet do 33 gr., co mogło dać równo 50 proc. zysk. Na początku miesiąca to właśnie Bioton królował wśród polujących na okazję spekulantów, co potwierdziły najwyższe od połowy stycznia obroty na tym papierze.

Jednak reszta miesiąca to dominacja KGHM-u, który nota bene aż od lutego pozostaje w trendzie wzrostowym. Tym bardziej nie dziwi zainteresowanie inwestorów papierem, na którym odbywa się gros giełdowych obrotów. Z drugiej strony ostatnie dni pokazały, że aby zyskać popularność równą górniczej spółce z Lubina można nie tylko rosnąć, ale również tracić na wartości. Przykład dała „Tepsa“.


Szczyt zainteresowania francuskim operatorem przyniósł 29 kwietnia, kiedy to akcje spółki notowane były najniżej od połowy lutego. Widocznie inwestorzy uznali, że dawno niewidziane poziomy cenowe są atrakcyjną wyceną i masowo zaczęli skupować akcje z rynku. Poza naszym wskaźnikiem popularności, potwierdzają to również obroty, które były najwyższe od blisko półtorej roku. I faktycznie, wtedy nastąpił zwrot i telekomunikacyjna spółka odbiła się od dna.

Nasz subiektywny przegląd giełdowych „bestsellerów“ mógłby być ze zrozumiałych względów zdominowany przez uczestników elitarnego W20. Aby temu zapobiec, zwróćmy się w stronę mniejszych spółek, które w kwietniu pozytywnie wyróżniły się na tle rynku przyciągając tym samym uwagę inwestorów i awansując dzięki temu w naszym autorskim rankingu popularności.

Przykładem nakręcanej spirali wzrostów są w kwietniu spółki z sektora deweloperskiego. Branża ta obok banków i budowlanki dała najwięcej zarobić w trakcie giełdowej odwilży. Za przykład posłużyć mogą dwie wrocławskie spółki z tego sektora: LCCorp i Gant Development. Ostatni miesiąc to w obu przypadkach blisko 45 proc. wzrosty wartości i okupowanie czołówki rankingu popularności przez ostatnie tygodnie.


Inną spółką, która ostatnimi czasy mocno przypomniała się inwestorom jest Centrozap. Zasłużyła sobie na to rosnącym kursem, który w ciągu ostatniego miesiąca wzrósł o ponad 45 proc. Szczyt popularności Centrozapu w naszym rankingu przypada na 23 kwietnia, wtedy to spółka prawie zdetronizowała KGHM. Dzień wcześniej była w Rynkach dla Opornych, a ostatecznie 23 kwietnia wzrosła prawie aż o 22 proc. do poziomu 95 gr. za akcję.


Ta spółka bezsprzecznie wygrywa jednak w innej konkurencji – jest najczęściej dyskutowaną spółką na forum Bankiera. Ostatni miesiąc to aż ponad 2 600 postów tylko o Centrozapie. Co ciekawe drugą najpopularniejszą spółką na forum jest firma... notowana na NewConnect. Aby nie psuć elementu zaskoczenia, co to za spółka - tutaj publikujemy link do burzliwych dyskusji na jej temat.

Na koniec perełka. Każdy zapewne pamięta casus spółki AD.Drągowski, która za nieuzasadniony rajd została zawieszona w notowaniach. Spółka po miesięcznej banicji powraca do arkuszy zleceń, jej kurs, co zrozumiałe, nurkuje, ale nie to jest najciekawsze. W całej sprawie mówiło się o tym, że ogromne wzrosty Drągowskiego dlatego są nienaturalne, bo niepoparte żadnymi racjonalnymi powodami. Niektórzy sugerowali nawet istnienie spółdzielni, która to odpowiadać by miała za „pompowanie“ kursu w drugiej połowie marca.


Jednak rzut oka na wykres popularności do ceny Drągowskiego pokazuje, że zainteresowanie spółką gwałtownie wzrosło jeszcze przed wzrostem jej ceny. Więc być może „wystrzał“ mało płynnego papieru dało się przewidzieć obserwując wykres popularności?


F.A.Q.

1. Co to jest „popularność“ spółek giełdowych.

Jest to wskaźnik, który obliczamy na podstawie ilości wejść użytkowników serwisu Bankier.pl na profile spółek giełdowych. Na bieżąco aktualizowane wyniki prezentujemy w punktach oraz pod postacią rankingu.

2. Gdzie można zobaczyć jak to działa w praktyce?

Wszystkie dane zbierane w ramach tej funkcjonalności prezentowane są w tabeli na stronie Ranking popularności

3. Dlaczego wykresy z popularnością spółek wyświetlane są na dwa sposoby?

Sama jednostkowa „popularność“ spółki nie niesie ze sobą żadnej informacji. Wartość stanowi dopiero możliwość porównania zmian jej popularności do zmian popularności innych spółek lub do zmian jej kursu. Są to dwie możliwości prezentowania danych. Do tego istnieje możliwość zmiany zakresu wyświetlania danych na: ostatnie tygodnie i ostatnie miesiące.

4. Czy informacje o tym, które spółki są obecnie w centrum uwagi inwestorów, na podstawie odwiedzin ich profili na stronach Bankier.pl są reprezentatywne?

Badanie popularności spółek giełdowych nie jest narzędziem analitycznym. Nie prezentujemy danych na temat realnego zainteresowania poszczególnymi spółkami wszystkich inwestorów. Aczkolwiek z uwagi na to, że Bankier.pl jest najczęściej wybieranym internetowym źródłem informacji przez inwestorów indywidualnych (badanie SII) uważamy, że dane prawidłowo odzwierciedlają realne zainteresowanie poszczególnymi spółkami.

5. Gdzie można podyskutować o tym dziwnym pomyśle mierzenia popularności spółek?

Zapraszamy na forum Bankier.pl do specjalnie utworzonego w tym celu wątku.


Jarosław Ryba / Bankier.pl
Źródło:

Do pobrania

Obrazek5pngObrazek5pngObrazek5pngObrazek5pngObrazek5png
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki