REKLAMA

Czerwcowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Jarosław Ryba2009-07-06 06:00
publikacja
2009-07-06 06:00
W czerwcu na warszawskiej giełdzie na pierwszy rzut oka niewiele się działo. Mogłoby się tak wydawać, patrząc tylko na statystyki, które pokazują, że obroty na rynku nie różniły się od tych z maja, a sam WIG20 urósł w ciągu miesiąca tylko o 60 pkt. (3,33%). Ale to tylko pozory, bo czerwiec obfitował w ciekawe wydarzenia.

W odróżnieniu od maja, który był miesiącem marazmu, w czerwcu inwestorzy starali się kontynuować wzrostowy trend ostatnich miesięcy. Jednak wzrosty z pierwszych dwóch tygodni miesiąca i przebicie psychologicznej bariery 2 000 pkt. na WIG20 zostało zniwelowane przez spadki indeksu w drugiej połowie miesiąca.

Pobierz czerwcowy raport statystyczny Giełdy Papierów Wartościowych

Inwestorzy coraz wyraźniej mogą zobaczyć kształtującą się na wykresie formację głowy i ramion, która zgodnie z teorią analizy technicznej wróży spadki co najmniej do poziomu 1580 pkt. na WIG20. Jeżeli taki scenariusz się zrealizuje czerwiec będzie ostatnim miesiącem czteromiesięcznego trendu wzrostowego, nazywanego przez wielu małą hossą.

> > Czym jest ranking popularności? Dowiedz się więcej > >

Na samym początku minionego miesiąca oczy inwestorów zwrócone były w stronę spółki FON, która przeprowadzała pierwszy w historii naszej giełdy proces scalania akcji (resplit). Przez chwilę maleńki FON był najpopularniejszą spółką na GPW. Ponowny wzrost zainteresowania papierem miał miejsce na koniec miesiąca i wiązał się z odbywającym się walnym zgromadzeniem spółki oraz decyzją GPW, zgodnie z którą od dzisiaj FON wraca do systemu notowań ciągłych.


Drugim historycznym wydarzeniem, które miało miejsce w czerwcu, był debiut pierwszej kopalni węgla na GPW. Dodać trzeba, że debiut, który okazał się ze wszech miar sukcesem. PDA spółki Lubelski Węgiel Bogdanka podrożały w pierwszym dniu notowań aż o 16,9% na otwarciu i 20% na zamknięciu. Wszystko to przy spadkowej sesji oraz zaskakująco dużych obrotach Bogdanką, które wyniosły 382 mln zł. Również w rankingu popularności prawa do akcji Bogdanki w dniu debiutu wyprzedziły inne popularne na GPW spółki.


Ostatnie tygodnie to także wzrost zainteresowania pozostającymi z reguły w cieniu spółkami odzieżowymi. Ma to związek z problemami branży, która mocno odczuwa skutki światowej recesji. Upadek zależnej od Vistuli & Wólczanki, Galerii Centrum oraz poważne kłopoty innego dystrybutora odzieży, spółki Monnari Trade nie mogą pozostać niezauważone.

To zainteresowanie przełożyło się na wzrost popularności Monnari, która pokonała pod tym względem dotychczasowego lidera popularności wśród spółek odzieżowych Vistulę & Wólczankę. Widoczny na wykresie gwałtowny wzrots zainteresowania z 15 czerwca związany był z informacjami o możliwym pozyskaniu nowego inwestora w spółce, którego wsparcia mogłoby uratować tego projektanta i dystrybutora odzieży.


Kolejny wykres przedstawia trzy pozornie niezwiązane ze sobą spółki: PKO BP, TPSA i Duda. Jednak wszystkie trzy, choć z różnych względów, zanotowały w czerwcu rekordy swojej popularności.


W przypadku PKO BP emocje wokół spółki związane były z wypłatą dywidendy z tego największego w Polsce banku, kontrolowanego w 51% przez Skarb Państwa. Ostatecznie 6 czerwca bank poinformował o planach wypłaty dywidendy oraz przeprowadzeniu ogromnej emisji akcji, co wyraźnie zaskoczyło rynek.

16 czerwca z kolei oczy inwestorów zwróciły się w stronę największego polskiego operatora telekomunikacyjnego, który niedługo może zostać decyzją administracyjną podzielony na dwie części. Właśnie w połowie czerwca Urząd Komunikacji Elektronicznej negatywnie odniósł się do działań spółki, która stara się uniknąć podziału na część hurtową i detaliczną. Jak poinformowali przedstawiciele urzędu prace nad podziałem TPSA wciąż trwają.

Trzecim z czerwcowych liderów rankingu popularności okazał się Polski Koncern Mięsny Duda. Niezmiennie wysokie zainteresowanie tą spółką to wciąż pokłosie negatywnych informacji o kłopotach wynikających ze stratnych transakcji opcyjnych. W połowie czerwca miało miejsce WZA, na którym zarząd znalazł się pod gradobiciem pytań ze strony mniejszościowych akcjonariuszy. Rozwiązanie zagadki problemu opcji przyniosły dopiero ostatnie dni. Jak powiadomiono w komunikacie, być może uda się zamienić zobowiązania Dudy wobec banków na akcje.

Kontrowersje wokół Dudy przekładają się na jej popularność na forum Bankier.pl, gdzie zajmuje ona drugie miejsce, za bezkonkurencyjną pod tym względem spółką Monnari, na temat której w ciągu ostatniego miesiąca napisanych zostało ponad 5 tys. postów. Trzecią spółką na forumowym podium w czerwcu jest Centrozap, który również w poprzednich miesiącach znajdował się wysoko w klasyfikacji forumowych liderów.

Najpopularniejszą spółką z rynku NewConnect w czerwcu bez wątpienia była Veno. Ta firma działająca na rynku akcesoriów do tuningu, dla osób niezrażonych ostatnimi kłopotami branży motoryzacyjnej mogła okazać się inwestycyjnym strzałem w dziesiątkę. Przez cały pierwszy kwartał cena akcji Veno wahała się w przedziale 2 do 3 gr., gdy tymczasem dziś 1 akcja wyceniana jest przez rynek na 15 gr. Veno pod względem popularności w czerwcu pozostawiło w tyle takie spółki jak Virtual Vision, Viaguara, czy Blue Tax Group.Zobacz również:

Najlepsze okazje inwestycyjne czerwca 2009

Majowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Najlepsze okazje inwestycyjne w maju 2009

Kwietniowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych


F.A.Q.

1. Co to jest „popularność“ spółek giełdowych.

Jest to wskaźnik, który obliczamy na podstawie ilości wejść użytkowników serwisu Bankier.pl na profile spółek giełdowych. Na bieżąco aktualizowane wyniki prezentujemy w punktach oraz pod postacią rankingu.

2. Gdzie można zobaczyć jak to działa w praktyce?

Wszystkie dane zbierane w ramach tej funkcjonalności prezentowane są w tabeli na stronie Ranking popularności

3. Dlaczego wykresy z popularnością spółek wyświetlane są na dwa sposoby?

Sama jednostkowa „popularność“ spółki nie niesie ze sobą żadnej informacji. Wartość stanowi dopiero możliwość porównania zmian jej popularności do zmian popularności innych spółek lub do zmian jej kursu. Są to dwie możliwości prezentowania danych. Do tego istnieje możliwość zmiany zakresu wyświetlania danych na: ostatnie tygodnie i ostatnie miesiące.

4. Czy informacje o tym, które spółki są obecnie w centrum uwagi inwestorów, na podstawie odwiedzin ich profili na stronach Bankier.pl są reprezentatywne?

Badanie popularności spółek giełdowych nie jest narzędziem analitycznym. Nie prezentujemy danych na temat realnego zainteresowania poszczególnymi spółkami wszystkich inwestorów. Aczkolwiek z uwagi na to, że Bankier.pl jest najczęściej wybieranym internetowym źródłem informacji przez inwestorów indywidualnych (badanie SII) uważamy, że dane prawidłowo odzwierciedlają realne zainteresowanie poszczególnymi spółkami.

5. Gdzie można podyskutować o tym dziwnym pomyśle mierzenia popularności spółek?

Zapraszamy na forum Bankier.pl do specjalnie utworzonego w tym celu wątku.


Jarosław Ryba / Bankier.pl
Źródło:

Do pobrania

gpwsgpl2009.07.03pdfgpwsgpl2009.07.03pdfgpwsgpl2009.07.03pdfgpwsgpl2009.07.03pdfgpwsgpl2009.07.03pdfgpwsgpl2009.07.03pdf
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki