REKLAMA

Wrześniowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Jarosław Ryba2009-10-07 06:00
publikacja
2009-10-07 06:00
Wrzesień na giełdzie papierów wartościowych był kolejnym miesiącem stabilizacji. Optymizm kupujących zapoczątkowany w lutym, który miał być tylko odreagowaniem po miesiącach dotkliwych spadków, przerodził się w hossę, której fundamentalne podstawy są wciąż dyskontowane. Wzrosty napędzane przez pozytywne nastroje na światowych rynkach wydają się prowadzić do nieuchronnej korekty, jednak mimo wysokich wycen giełdowych spółek, kupujący wciąż bronią poziomów, na które wywindowali indeksy.

> > Czym jest ranking popularności? Dowiedz się więcej > >

Wrzesień przyniósł zmiany w rankingu popularności spółek giełdowych. Na sam szczyt na początku miesiąca niespodziewanie wspięła się spółka Anti, która stała się przez chwilę liderem przed tradycyjnie najpopularniejszymi Biotonem, KGHM i PKO BP.


Niewielka Anti, budowlana spółka zajmująca się małą architekturą, pielęgnacją zieleni, obsługą nieruchomości i usługami porządkowymi 4 września odbiła się od dna po czterodniowej serii dotkliwych spadków, które przeceniły jej walory z poziomu 8,39 zł do 4,71 zł. Tego i poprzedniego dnia spółka odnotowała również historyczny wzrost wolumenu obrotu, który łącznie był wyższy niż cały pozostały skumulowany wolumen obrotów od czasu debiutu w grudniu 2008 r.

Drugą spółką, która już od początku miesiąca pozostawała w centrum uwagi inwestorów był Boryszew. Dobre rekomendacje, które otrzymał w sierpniu, magia nazwiska Romana Karkosika oraz silny trend wzrostowy sprawiły, że spółka rosła nieprzerwanie aż do szczytu 22 września, gdzie za jedną akcję płacono na zamknięciu 6,83 zł. O tym, że trend wzrostowy może niebawem ulec odwróceniu sugerowało zmniejszające się zainteresowanie inwestorów widoczne na wykresie popularności, gdzie każdy tygodniowy szczyt plasował się niżej od poprzedniego.


Ciekawie prezentuje się przypadek Zakładów Mięsnych Herman, które we wrześniu na chwilę przebiły się do czołówki rankingu popularności. Stało się to za sprawą gwałtownych wzrostów cen akcji przy wysokich, jak na tę spółkę, obrotach. Takie wahania cen wśród spółek o niskim free floacie i małej płynności nie są niczym niezwykłym i mają często spekulacyjny charakter. Tak było również w tym przypadku, gdyż zarówno cena jak i wskaźnik popularności na następnych sesjach wróciły szybko do wcześniejszych wartości. Na wykresie można zaobserwować wspomniany wzrost zainteresowania spółką Herman na tle bezsprzecznie najpopularniejszej spółki z branży mięsnej na GPW - PKM Duda.


Podsumowania września na rynku nie można by zakończyć bez wspomnienia o dwóch popularnych spółkach, które w tym miesiącu wróciły do czołówki rankingu. Mimo całkowicie różnego charakteru obu przedsiębiorstw łączy je to, że są to spółki, które są bardzo dobrze znane większości inwestorów, jednak ostatnio pozostawały w cieniu. Dziś dużo skuteczniej zwracają na siebie uwagę handlujących o czym świadczą wzrosty zarówno popularności jak i obrotów.

Skotan, którego większościowym akcjonariuszem podobnie jak wspomnianego wcześniej Boryszewa, jest Roman Karkosik, wzrósł w ciągu ostatniego miesiąca o ponad 150%. Ta niewielka firma była swego czasu uważana za ulubieńca kapitału spekulacyjnego. Ostatni miesiąc był dla niej wyjątkowo pomyślny. Silne wzrosty cen akcji zostały potwierdzone przez znaczący wzrost wolumenu.


Dużo bardziej stabilnie na jej tle wygląda Petrolinvest, który we wrześniu powrócił do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych spółek na GPW. Tutaj co prawda nie odnotowano aż tak gwałtownych wahań cen, za to inwestorzy nie mogli narzekać na brak świeżych informacji ze spółki, która nota bene jest jedną z lepiej prowadzących relacje inwestorskie spółek na rynku.


Krótki przegląd najpopularniejszych spółek z rynku NewConnect wyraźnie pokazuje, że wrzesień w stosunku do sierpnia był słabszym miesiącem pod względem zainteresowania najmniejszymi firmami. Wszystkie najpopularniejsze wcześniej spółki: WDMSA, Urlopy.pl, Doradcy24 i Virtual Vision, straciły na zainteresowaniu. Wynika to z faktu, obecnie stosunkowo wysokich wycen w stosunku do ryzyka, spółek z tego rynku.

Jarosław Ryba / Bankier.pl

Zobacz również:

Sierpniowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Lipcowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Czerwcowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Majowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Kwietniowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

F.A.Q.
Źródło:

Do pobrania

załącznikpngzałącznikpngzałącznikpngzałącznikpngzałącznikpngzałącznikpngzałącznikpng
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki