REKLAMA

Państwo wesprze kredytobiorców w trudnej sytuacji

2015-09-25 10:33
publikacja
2015-09-25 10:33
Państwo wesprze kredytobiorców w trudnej sytuacji
Państwo wesprze kredytobiorców w trudnej sytuacji
/ EastNews

Kredytobiorcy pozbawieni pracy i znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej będą mogli przez 18 miesięcy otrzymywać pomoc do 1,5 tys. zł - zakłada ustawa o funduszu wsparcia dla kredytobiorców mieszkaniowych, którą w piątek uchwalił Sejm.

Za ustawą głosowało 425 posłów, sześciu wstrzymało się od głosu.

Rozwiązania zawarte w ustawie skierowane są do wszystkich kredytobiorców zarówno złotowych, jak i walutowych. W myśl ustawy - której projekt przygotowało Ministerstwo Finansów, ale zgłoszony został w Sejmie przez posłów Platformy Obywatelskie - pomoc do 1,5 tys. zł - maksymalnie przez 18 miesięcy - otrzymywać mają kredytobiorcy znajdujący się w tarapatach finansowych.

Chodzi o osoby, które straciły pracę, są zadłużone, a także osoby, w przypadku których wysokość raty przekracza 60 proc. dochodów ich gospodarstwa domowego. Dofinansowanie udzielane byłoby na korzystnych warunkach: pomoc nie byłaby oprocentowana, zwrot następowałby po dwóch latach od jej udzielenia i mógłby zostać rozłożony na osiem lat. Zgodnie z ustawą, o wsparcie będzie można występować do 31 grudnia 2018 r.

Wsparcie, a nie darowizna. To ma sens

Idea pomagania kredytobiorcom znajdującym się w tarapatach jest szczytna, ale zawsze budzi sporo kontrowersji. Za przykład może posłużyć ostatnie zamieszanie wokół kredytobiorców spłacających kredyty walutowe.

Wówczas toczyły się dyskusje na temat tego, jak umorzyć część długów i odciążyć osoby spłacające kredyty w CHF. Larum podnieśli kredytobiorcy spłacający kredyty w PLN, którzy od początku musieli płacić wyższe raty i czuli się poszkodowani.

W przypadku funduszu wsparcia sytuacja wygląda jednak inaczej. Pomoc kierowana będzie do kredytobiorców mających problemy ze spłatą, ale nie będzie to forma darowizny. Pieniądze trzeba będzie później oddać.

Czytaj więcej
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Decyzje w sprawie udzielania wsparcia dla kredytobiorców podejmowałby Bank Gospodarstwa Krajowego. W BGK utworzony ma zostać specjalny Fundusz Wsparcia Kredytobiorców o wartości 600 mln zł. Jego powstanie sfinansować mają banki, proporcjonalnie do wielkości portfela kredytów mieszkaniowych.

Gdyby potrzeby były większe, banki mogłyby dołożyć do funduszu jeszcze 300 mln zł, ale już proporcjonalnie do liczby ich klientów, którzy skorzystali z ustawy. Przy BGK utworzona byłaby Rada Funduszu Wsparcia, która szczegółowo rozpatrywałaby wnioski kredytobiorców. Mogłaby ona podejmować też decyzje o umorzeniu zobowiązania.

Ustawa ma wejść w życie 90 dni od dnia ogłoszenia. Teraz trafi do Senatu. Ponieważ nie wzbudza większych kontrowersji, ma szanse na wejście w życie, w przeciwieństwie do analogicznej ustawy o pomocy dla frankowców.

Podczas kończącego się w piątek posiedzenia Sejm nie głosował nad poprawkami Senatu do tamtej ustawy, choć senatorowie zmienili najbardziej kontrowersyjny artykuł i przywrócili pierwotny zapis o podziale kosztów przewalutowania kredytów frankowych w połowie między banki i kredytobiorców.

Politycy PO obawiają się jednak, że poprawka zostanie odrzucona przez PSL i opozycję - czyli tę samą większość, która na początku sierpnia w Sejmie przegłosowała zapis, że koszty przewalutowania w 90 proc. będą pokrywać banki (autorstwa posła Wincentego Elsnera z SLD).

Sam Elsner zapytał w piątek z trybuny szefową komisji finansów Krystynę Skowrońską (PO), co się stało z ustawą o frankowcach. Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oświadczyła jednak, że "to nie jest pytanie do tego punktu".

Wcześniej Skowrońska mówiła PAP, że cały czas czeka na ekspertyzy w sprawie konstytucyjności ustawy o frankowcach. (PAP)

pś/mok/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (160)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~awqeqwe
Powiem to do 70% spoleczenstwa, jestescie tepi ...
~rambo888
Kiedy państwo polskie wesprze tych,którzy kredytów nie biorą?
~Polak
W tytule artykułu napisano kłamstwo. To nie państwo ma wspierać kredytobiorców tylko same banki. Tytuł artykułu to czysta bzdura i nonsens.
~myślący
jacy państwo ? Kowalscy, Wiśniewscy ????

jak mawiał Bastiat - Państwo to mityczny twór dzieki ktoremu ludzie próbują żyć kosztem innych
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~ANTY_ryży_kutong
koniec z socjalizmem, czemu glosujecie na ludzi którym wydaje się że wiedzą lepiej od Was jak wydawać Wasze pieniądze np. na przystanki w Kielcach 400tys za jeden.
~ulica_pyta
Nie zadręcząć BANKÓW - STOP przemocy frankońsko-frankiewiczowskiej !!!

Czy moje 500-t PLN/miesięcznie niezagrożone ???!!!

Mnie nie wyrolujecie, jak nie dostanę to wezmę sobie sam, a rachunek wam podeślę


W listopadzie mogę odebrać moje 500 zł tzw. dodatku odbankowego.

W marketach co poniedziałek, środę
Nie zadręcząć BANKÓW - STOP przemocy frankońsko-frankiewiczowskiej !!!

Czy moje 500-t PLN/miesięcznie niezagrożone ???!!!

Mnie nie wyrolujecie, jak nie dostanę to wezmę sobie sam, a rachunek wam podeślę


W listopadzie mogę odebrać moje 500 zł tzw. dodatku odbankowego.

W marketach co poniedziałek, środę i piątek napiję i najem się do woli.

A na odchodne wziąć ze sobą "małpeczkę".

Oczywiście wszystko opłacę tym podatkiem odbankowym.


Głosuję na PIS

Czy ja dobrze rozumiem wypowiedź premier z PIS:

W listopadzie mogę odebrać moje 500 zł tzw. dodatku odbankowego,

Mnie to wystarczy:

na śniadanie:2-ie kajzerki obłożone szyneczką, plus "małpeczka"

na obiad coś na ciepło np, pół kurczaka z grilla, plus "małpeczka"

na kolację: dwie kajzerki z serkiem żółtym, plus "małpeczka"

Uwaga: "małpeczki po koszcie własnym tzn. bez akcyzy i podatków 1 zł za "małpkę",
bo inaczej nie zmieszczę się w limicie podatku odbankowego.

pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego
~ty-trollu
ty jesteś upośledzony umsyłowo dosłownie
~ulica_pyta odpowiada ~ty-trollu
nic dodać nic ująć. Tak odpowiadają na forum osoby o gładkich mózgach lub chcący załapać się na dofinansowania kosztem SPOŁECZEŃSTWA

prostactwo i żenada

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki