REKLAMA

Skarb Państwa ma umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG ws. przejęć

2021-05-12 09:10, akt.2021-05-12 10:39
publikacja
2021-05-12 09:10
aktualizacja
2021-05-12 10:39
Skarb Państwa ma umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG ws. przejęć
Skarb Państwa ma umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG ws. przejęć
fot. ANGHI / / Shutterstock

Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG - podały spółki w komunikatach. Majątek Lotosu oraz PGNiG zostałby przeniesiony na PKN Orlen za akcje, które Orlen przyznałby akcjonariuszom obu spółek.

Umowa dotyczy rekomendowanego scenariusza konsolidacji, zgodnie z którym akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG w zamian za akcje posiadane w kapitałach zakładowych tych spółek obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i z dniem połączenia staną się akcjonariuszami Orlenu.

"W ramach umowy Skarb Państwa i PKN Orlen będą współpracować przy opracowaniu analiz, których celem będzie ostateczne potwierdzenie tego scenariusza jako optymalnego z punktu widzenia Skarbu Państwa" - napisano w komunikacie.

Dodano też, że połączenie Grupy Lotos z PKN Orlen może dojść do skutku pod warunkiem wykonania określonych w treści decyzji Komisji Europejskiej środków zaradczych, które mają na celu zapobieżenie wystąpieniu negatywnych skutków planowanej koncentracji dla konkurencji na właściwych rynkach.

"W efekcie transakcji dojdzie do podniesienia udziału Skarbu Państwa w nowym Orlenie do poziomu 50 proc. To zagwarantuje Skarbowi Państwa decydujący wpływ na tę firmę" - powiedział Sasin na środowym briefingu. Dodał, że zabezpieczy to przed ryzykiem ewentualnego wrogiego przejęcia.

Jak tłumaczył, zmieniające się otoczenie wymaga, aby Polska dysponowała silnym podmiotem gospodarczym. „Borykamy się ogromnymi wyzwaniami i ogromną konkurencją na rynku polskim i europejskim. Musimy szybko budować duży polski podmiot” - mówił Sasin.

Minister poinformował też, że we wtorek rząd podjął uchwałę, wskazującą kierunek konsolidacji - połączenie poprzez przejęcie. Umowę ze spółkami określił jako „bardzo poważny” krok na drodze dokończenia procesu.

W ocenie Sasina nowy podmiot będzie dysponował wielkimi możliwościami inwestycyjnymi i w krótkim czasie zacznie zarabiać duże pieniądze dla udziałowców, w tym i dla budżetu państwa.

Prezes PKN Orlen: Nie myślimy o żadnych grupowych zwolnieniach w przejmowanych firmach

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oświadczył na konferencji prasowej, że na transformację energetyczną potrzebne sią miliardy, a „można je wziąć tylko poprzez połączenie”. Na tym przejęciu zyskają wszyscy, Polska, region i firmy które będą przejmowane - dodał.

Jak stwierdził również Obajtek, podmiot, powstały po przejęciu Lotosu i PGNiG będzie na tyle silny, że będzie się liczył gospodarczo ale i geopolitycznie w regionie.

Wskazał, że bardzo ważną decyzją rządu jest bezgotówkowy charakter tych przejęć, ponieważ gotówkowy charakter powodowałby zmniejszenie siły inwestycyjnej. Jak dodał, decyzja o tym, że Skarb Państwa będzie miał do 50 proc. udziałów w nowym podmiocie likwiduje potencjalne niebezpieczeństwa związane z tym, ze państwo jest mniejszościowym udziałowcem Orlenu.

Obajtek zapewnił, że nie ma żadnych planów zwolnień grupowych w przejmowanych spółkach.

Prezes PKN Orlen poinformował także, że jeśli chodzi o PGNiG, model połączenia powinien zostać opracowany do września, na przełomie października i listopada planowane jest walne zgromadzenie akcjonariuszy, a proces powinien zostać zamknięty do końca roku.

"Polityka dywidendowa będzie stabilna. To ważne dla akcjonariuszy. (...) Gwarantujemy to, co mówiliśmy w strategii, czyli podejście do stałej polityki dywidendowej" - powiedział Obajtek podczas briefingu.

Jak poinformowało MAP i spółki, określenie parytetu wymiany akcji i finalnych, szczegółowych założeń połączenia będzie przedmiotem analiz m.in. międzynarodowych firm doradczych i dodatkowych ustaleń pomiędzy Ministerstwem Aktywów Państwowych i PKN Orlen. Zaznaczono, że połączenie jest najprostszym i najszybszym prawnym rozwiązaniem możliwym do zastosowania w tej transakcji, który umożliwi szybką i pełną integrację aktywów i biznesów oraz maksymalizację efektów synergii z połączenia.

W ocenie ministerstwa i Orlenu, w wyniku połączenia, powstanie grupa o łącznych rocznych przychodach na poziomie ok. 200 mld zł i łącznym, zróżnicowanym zysku operacyjnym EBITDA na poziomie ok. 20 mld zł.

Połączony koncern wzmocni pozycję w negocjacjach cenowych z kontrahentami z USA, krajów Bliskiego Wschodu czy Rosji w zakresie dostaw surowców. Z kolei wymiana doświadczeń w handlu ropą naftową, gazem ziemnym i energią elektryczną, zarówno na poziomie hurtowym, jak i detalicznym, umożliwi wypracowanie najlepszych praktyk i wzrost zysków w perspektywie długoterminowej - zaznaczył w komunikacie PKN Orlen.

Według Orlenu, nowy koncern będzie inwestować w zieloną energetykę, petrochemię, wodór, rozwój obszaru detalicznego, a także będzie oparty o w pełni zintegrowany łańcuch wartości, od poszukiwań i wydobycia, przez rafinerię, petrochemię oraz nowoczesną energetykę i ciepłownictwo, aż po sprzedaż detaliczną.

pel/ sar/ osz/ aop/ wkr/ je/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
klepsiska
Nowy ład energetyczny to i nowe dzialania i inwestycje, stały rozwój to podstawa
mrbeast
Nie rozumiem. To niech państwo "wrogo" przejmie udziały od inwestorów, a nie nacjonalizuje i niszczy dywersyfikację na rynku paliw i energii w Polsce. Lotos i PGNIG też produkują paliwa!

Panie Sasin co Pan bredzisz?!
dawidzia
Czyli to tylko pokazuje, że Orlenem zarządza właściwa osoba na właściwym miejscu. Ma pomysły, wie jak inwestować żeby spółka się rozwijała
lukaszslask
To Prosze wyplacic z lotosu dywidende i pokazac wiarygodnosc,a nie przejmowac ja do nastepnej Spolki......
arzab
Jak to dobrze, że mamy niezależny UOKiK. Ten na pewno się nie zgodzi na fuzję i nie pozwoli na powstanie "nowego" monopolisty, przecież ma to wpisane w zakres obowiązków ! Ech, naoglądałem oraz nasłuchałem się rządzących i tak mi się porobiło
marszalek2020
... czyli historia o tym jak jeden człowiek z Power Pointem a drugi z budką z kebabami zaorali Platformę.
:)))))
marszalek2020
200 mld rocznie :)

A platformersi ciągle swoim wciskają kit, że ten człowiek nawet z budką z kebebami sobie nie poradzi :))))))) Ci ludzie to muszą chyba z 300 lat rozwoju jeszcze nadrobić :)))))
grab
Komuna poprzez centralizację gospodarki wraca, było to do przewidzenia, bo jakie wzorce ma prezes PiS?
antek10
Do pełni szczęścia brakuje mu holdingu z Remizami Strażackimi. Człowiek spełniony - połączył wszystkie firmy w jedną. Kim z korei północnej przeciera oczy ze zdziwienia.
anty12
Mnie najbardziej interesuje jaki procent z potencjalnyuch zyskow pojdzie na inwestycje R&D ? Czy wszystko na przezarcie. Jezeli w ogole jakies zyski beda przy zaradzaniu Sasina.

Powiązane: Fuzja Orlenu i Lotosu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki