REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Prezes PKO BP: Będziemy się przyglądać ofercie sprzedaży mBanku

2019-10-21 13:40, akt.2019-10-21 14:43
publikacja
2019-10-21 13:40
aktualizacja
2019-10-21 14:43

PKO BP jest zainteresowane przejmowaniem na krajowym rynku dużych aktywów, co roku dokonuje jednak mniejszych lub większych transakcji i spodziewa się, że w 2020 roku też do takich dojdzie - poinformował Zbigniew Jagiełło, prezes banku.

fot. eastnews.pl /Katarzyna Waś-Smarczewska / / eastnews.pl/ Bankier.pl

„Od dłuższego czasu co roku dokonujemy jakiejś transakcji, mniejszej lub większej. (...) Spodziewam się, że w 2020 roku również jakieś aktywa finansowe zostaną przejęte przez nasz bank, chyba że nie będzie nam odpowiadało, czy to ze względów cenowych, czy to jakościowych” – powiedział dziennikarzom Jagiełło.

Prezes podtrzymał, że PKO BP jest zainteresowany aktywami o wielkości ponad 100 mld zł i mBank warunek ten spełnia.

"Jeżeli formalnie mBank zostanie zaprezentowany jako wystawiony na sprzedaż, to naszym obowiązkiem jest analiza tych aktywów - to bank, który jest bankiem dużym, spełnia nasze wcześniejsze oczekiwania dotyczące rozmiarów, jest instytucją z aktywami ponad 100 mld zł. Naturalnie będziemy się temu przyglądali. Przyglądanie nie oznacza od razu chęci +konsumpcji+. PKO BP jest zainteresowane przejęciem atrakcyjnych z punktu widzenia banku aktywów na polskim rynku (...)" - dodał.

Zdaniem Jagiełły koncentracja banków na rynku polskim będzie kontynuowana.

"Obecna fala, która nas czeka, dotyczy także innych banków europejskich. Proces ten w Europie nazywa się Bazylea III, albo Bazylea IV i będzie zmuszał banki europejskie do prób podwyższenia kapitałów. Mogą to robić na dwa sposoby - albo poprzez bardzo trudny proces emisji nowych akcji (...) albo poprzez zmniejszenie swoich aktywów ważonych ryzykiem, w tym również na innych rynkach" - powiedział Jagiełło.

"Wycena mBanku może być benchmarkiem dla potencjalnych wycen innych banków, jeżeli uznają, że to jedyny sposób na podwyższenie kapitałów" - dodał.

Zdaniem prezesa rozmowy banków z audytorami w sprawie podejścia do tworzenia rezerw po wyroku TSUE dotyczącym kredytów frankowych, powinny się zakończyć na początku 2020 roku, co związane będzie z przygotowywaniem przez banki raportów za 2019 rok.

"Sądzę, że tego typu rozwianie będzie rozwiązaniem, które powinno się wykrystalizować do momentu zamknięcia sprawozdań finansowych za rok 2019. Mówimy tutaj po początku przyszłego roku" - powiedział Jagiełło.

W jego opinii banki mogą zawiązywać już w III kwartale rezerwy na wyrok TSUE dotyczący zwrotu prowizji po wcześniejszej spłacie kredytów konsumpcyjnych.

"Wydaje się naturalne, że jeśli chodzi o kwestie związane z tym wyrokiem TSUE, że wyrok ten będzie odzwierciedlony w już w wynikach III kwartału. PKO BP podejmie odpowiednie decyzje w porozumieniu z audytorem" - powiedział Jagiełło.

Zdaniem prezesa jednorazowe zyski z transakcji sprzedaży udziałów w Polskim Standardzie Płatności, operatorze systemu płatności mobilnych Blik, banki mogą wykazywać w IV kwartale 2019 roku.

"Sądzę, że najprawdopodobniej będzie to IV kwartał 2019 roku" - powiedział Jagiełło. (PAP Biznes)

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (7)

dodaj komentarz
abcx
Przykro że takich osobników jak @zenet mamy w Polsce rozsianych w różnych instytucjach, nie pomagają i jeszcze nogę co chwila podkładają żeby przypadkiem czegoś nie udało się zmienić na lepsze w kraju :(
zenet
Niemcy nie sprzedadzą Mbanku polskiemu bankowi za żadną cenę poniewaz to wzmacnia polski
system bankowy.
jes
Czy przy ponownej prywatyzacji, za parę lat, pracownikom będą przysługiwać kolejne akcje banków? :)
abcx
Jak ich widmo bankructwa odpowiednio przyciśnie to sprzedadzą i jeszcze w rączkę pocałują i podziękują za okazaną hojność.
Deutsche Bank i Commerzbank są pięknie zbankrutowane i na razie jeszcze się nic nie dzieje ale kryzys powoli co raz bliżej a w kasie coraz bardziej pusto...
mrtroublemaker
To po co wystawili mBank na sprzedaż? Sprzedadzą, wróci "Tusk" i odkupią taniej, czysty zysk.

Powiązane: mBank na sprzedaż

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki