Zmiana 2015: papierowy PIT-11 do urzędu skarbowego miesiąc wcześniej

Mikroprzedsiębiorcy zatrudniający niewielu pracowników mogą jeszcze w tym roku sporządzić PIT-11 w tradycyjnej formie i drukowany dokument przekazać do urzędu skarbowego. Jednak muszą to uczynić w krótszym terminie, do końca stycznia 2015 roku.

Zmiana 2015: papierowy PIT-11 do urzędu skarbowego miesiąc wcześniej (fot. istock / Thinkstock)

Administracja rządowa stara się nadążyć za duchem czasów -  sama stając coraz bardziej nowoczesną i dostępną online, tego samego wymaga od przedsiębiorców. W celu zmobilizowania biur rachunkowych i pracodawców przekazujących do urzędów skarbowych m. in. deklaracje PIT-11 pracowników, od 1 stycznia 2015 roku zobowiązała duże podmioty do sporządzania tych informacji w postaci elektronicznej. Wszystkie biura rachunkowe oraz płatnicy podatku i składek ZUS, którzy rozliczają powyżej 5 osób, muszą przekazywać druki PIT-11, PIT-R, PIT-8C, PIT-40, IFT-1/IFT-1R w formie elektronicznej.

Ten zabieg jest potrzebny również do umożliwienia wstępnego rozliczania PIT-37 za podatników przez urzędników. Informacje z PIT-11 w formie elektronicznej pozwolą na automatyczne wygenerowanie przez system wstępnych zeznań podatkowych PIT-37 za 2014 rok, które w połowie marca 2015 roku mają być dostępne dla każdego podatnika w Portalu Podatkowym.

Papierowy PIT-11 do końca stycznia lub e-PIT-11 do końca lutego 2015 roku

Mikrofirmom zatrudniającym do 5 osób pozostawiono wybór. Mogą pozostać przy tradycyjnej papierowym druku PIT-11. Jednak wówczas obowiązek podatkowy muszą spełnić szybciej, w terminie o miesiąc krótszym niż do tej pory. Wówczas do końca stycznia 2015 roku, a dokładniej do poniedziałku 2 lutego 2015 roku (31 stycznia 2015 przypada w sobotę i termin ulega przesunięciu) muszą przekazać papierowy PIT-11 do US i na ręce pracownika. Mimo skróconego terminu na rozliczenie tej deklaracji przy tym rozwiązaniu zapewne pozostaną firmy, które nie posiadają bezpiecznego e-podpisu wymaganego przy rozliczeniu online z fiskusem.

Natomiast małe firmy, które zdecydują się na elektroniczną wysyłkę PIT-11 do US, będą mogły to zrobić w standardowym terminie do końca lutego przyszłego roku. W związku z tym, że 28 luty 2015 r. to sobota, termin ulega przesunięciu na poniedziałek 2 marca 2015 roku.

Uwaga: PIT-11 dla pracownika nadal można przekazać niezależnie od formy (tradycyjnej czy elektronicznej) w terminie do końca lutego.

Nieuchronnie zbliżamy się do momentu, gdy każdy przedsiębiorca będzie musiał zaopatrzyć się w zestaw do bezpiecznego podpisu elektronicznego. E-podpis nie tylko pozwoli na wypełnienie coraz szerszych e-obowiązków, ale przede wszystkim usprawni kontakty z różnorakimi urzędami (np. z wykorzystaniem ePUAP) oraz ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej.

Katarzyna Sudaj

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~GT

ŻĄDAM przywrócenia dziesięciny i likwidacji biurokracji ! Mamy wytwarzac dobra a nie o nich pisac. Ciągłe nakazy i przykazy. Nie można namawiac do internetowych przesyłów PIT ? UPS wiadomo że nie można jedyny sposób komunikacji z podatnikiem to nakaz bezwzględny

! Odpowiedz
0 2 ~insp

Ten e-puap to sobie można w du...ę włożyć w przypadku deklaracji podatkowych.
Może chociaż autor tego artykułu nie wprowadzałby ludzi w błąd!
Kolejna bzdura to "zatrudniającym 5 osób" - tu nie chodzi o pięciu pracowników tylko pięciu podatników!

! Odpowiedz
0 2 ~Zbulwersowana

pracownicy sami nie wiedzą jak ten przekaz ma wyglądać, ja często mam kontakt ze swoim us i coś mogę powiedzieć na temat super orientacji w przepisach, najlepiej powiedzieć: a Pani to ma ciągle jakieś kazusy...Tak podatnik musi być informatykiem, księgowym, radcą prawnym itp, itd. , nie mają pojęcia o realiach prowadzenia działalności. Jak by było mało roboty i zmian to mobilizacja do końca stycznia, a ciekawe co robią ci wszyscy ustawodawcy, jeżdżą prywatnymi samochodami po Europie i mają czas ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Zenek

Jednym z programów, którym dostarczysz PIT elektronicznie jest program znajdujący się na stronie www.pity-online.pl. Pobierzesz i wypełnisz PIT za darmo.

! Odpowiedz
2 6 ~whtwrht

Radosny ton komentowanego tekstu przywodzi na myśl radość "usłużnych" z kolejnych pomysłów komunistów! Usłużni byli i są! A więc w tym samym tonie: Dobre pomysły ma nasza władza! Niech przedsiębiorcy nadążają za jej postępowymi pomysłami, a nie wyzyskują pracowników i spekulują!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 17 ~Ania

A czy urzędaski poinformowali o tym wszystkich mikroprzedsiebiorcow listem poleconym? Bo cos czuję ze sporo z nich bedzie musiało pisać podania o zaniechanie wszczecia postepowania administracyjnego za nieterminowe rozliczenie

! Odpowiedz
25 2 ~yasio

takie rzeczy sa ujete w przepisach, wiec ci mikroprzedsiebiorcy niech zaczna sie interesowac jakie maja zobowiazania wobec instytucji panstwowych

! Odpowiedz
4 20 ~Malcolm odpowiada ~yasio

bo przedsiebiorcy szczegolnie ci mikro nie maja nic lepszego do roboty jak wertowac dzienniki ustaw ...... Przepraszam pan z urzedu ??

! Odpowiedz
4 3 ~uczona odpowiada ~yasio

yasio do szkoły bo widzę, że nie masz pojęcia niebożatko o prowadzeniu mikroprzedsiebiorstwa

! Odpowiedz
0 2 ~Maria odpowiada ~yasio

yasio... oby Cie tylko nie dopadla reka "sprawiedliwosci " urzedniczej i widocznie nie masz pojecia jakie to bagno. Bardzo dobrze ten swiat pokazuje film na youtube"Uklad zamkniety" z Januszem Gajosem. Polecam

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne