Jak obniżyć podatek przy sprzedaży mieszkania przed upływem pięciu lat?

Jak obniżyć podatek od mieszkania otrzymanego w spadku, przy sprzedaży przed upływem pięciu lat?

(Thinkstock)

Odpowiedź eksperta:

Co do zasady w przypadku sprzedaży nieruchomości należy zapłacić podatek w wysokości 19% dochodu uzyskanego ze sprzedaży. Dochodem tym jest różnica między przychodem uzyskanym ze sprzedaży a kosztami jego uzyskania.

Do takich kosztów można zaliczać udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Wysokość takich nakładów, należy udokumentować wystawionym fakturami VAT w rozumieniu odpowiednich przepisów oraz dokumentami potwierdzającymi poniesienie opłat administracyjnych. Koszty nabycia lub koszty wytworzenia, mogą być corocznie podwyższane, od roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie lub wytworzenie zbywanych rzeczy lub praw majątkowych, do roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym nastąpiło ich zbycie o wskaźnik waloryzacyjny ustalany w oparciu o wskaźnik inflacji.

Nie byłoby konieczności zapłaty podatku, gdyby sprzedaż nastąpiła po upływie 5 lat od daty nabycia nieruchomości.

Również, gdy środki uzyskane ze sprzedaży zostaną wydatkowane na cele mieszkaniowe w okresie dwóch lat podatkowych (liczonych od roku po roku zbycia) od sprzedaży nieruchomości nie będzie konieczności zapłaty podatku, bądź podatek może zostać umniejszony.

Jakie wydatki zaliczamy na cele mieszkaniowe?

Wydatkami na cele mieszkaniowe będą te, które dotyczą m.in.:


 • zakupu w całości, bądź w części, oraz udziału, w budynku lub lokalu mieszkalnym, spółdzielczym prawie do lokalu,
 • nabycia udziału w gruncie pod budowę budynku mieszkalnego,
 • budowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy lub remont własnego budynku lub lokalu albo jego części,
 • spłaty kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, przeznaczone na powyższe cele,
 • spłaty każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, przeznaczonego na powyższe cele.

Domek na działce rekreacyjnej to nie cele mieszkaniowe

Jednocześnie trzeba pamiętać, że wskazanych wyżej wydatków, które będą dotyczyły  nieruchomości o charakterze rekreacyjnym nie będzie można zakwalifikować jako wydatkowanych na cele mieszkaniowe. Tym samym zakupu działki albo budowy domu na działce rekreacyjnej nie będzie można uznać za przeznaczenie środków na cele mieszkaniowe.


kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 10, art. 21, art. 22 i art. 30 e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009r.)

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 5 ~Artur

ARTUR
Kupiłem mieszkanie 2012 za kwote 130 tys. , a w roku 2017 chcę je sprzedać za 120 tyś. to ile podatku bede musiał zapłacić

! Odpowiedz
4 9 ~IKA

NIC

! Odpowiedz
11 9 ~Leanne

Witam, sprzedalam mieszkanie przed uplywem 5 lat od jego zakupu. Poinformowalam US, iz mam zamiar przeznaczyc przychod na cele mieszkaniowe w ciagu 2 lat od sprzedazy mieszknaia.
Caly przychod przeznaczylam na zakup domu. I tu pojawia sie dylemat..
Czy nalezy powiadomic US o zakupie nowej nieruchomosci? Jakie dokumenty nalezy przedstawic? Czy raczej czekac az US sam sie do nas zwroci z prosba o udokumentowanie wydatkow na cele mieszkaniowe?
Z gory dziekuje za odpowiedz, nie moge nigdzie znalesc informacji na ten temat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~Iza

Witam, bardzo prosze o poradę. Rok temu dostałam mieszkanie w darowiźnie za 150 ty i teraz chcielibyśmy je sprzedać i kupic nowe za 250 tys. Na resztę będziemy sie kredytować. Jest jednak sprawa, by dostać kredyt musimy spłacić 70 tys naszych wcześniejszych zobowiązań. Czy jesli nawet mieszkanie, które obecnie nabywamy jest droższe od tego co sprzedajemy to musimy płacić podatek od tych 70 tys? Bardzo prosze o odpowiedz i pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 2 ~_Ola_

Tata zmarł 3mce temu. Mieszkanie dziedzicze ja i mama. Rodzice byli właścicielami,ja z mężem mieszkam w tym mieszkaniu od 5lat. Chcemy z mężem kupić inne mieszkanie,na siebie,za 170tys. Obecne,dziedziczone jest wyceniane na 190tys (kupno bylo 6 lat temu za cenę 160tys.). Jak to zrobic najlepiej? Jaki podatek bedziemy z mamą płacić(kto ile)? Juz nawet nie chodzi o ominiecie podatku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 8 ~ania

witam,jezeli najpierw kupimy dom a pozniej sprzedam mieszkanie to musimy zaplacic podatek od sprzedazy mieszkania?z gory dziekuje.

! Odpowiedz
4 16 ~Adaś

Witam.

Mam pytanie w związku z zamiarem sprzedaży niedawno zakupionego mieszkania za cenę 75000zł. Ja za nie faktycznie zapłaciłem 8500zł tj ( cena sprzedaży wg rzeczoznawcy 42000zł minus odliczona od ceny sprzedaży wysokość udziałów ). Od jakiej kwoty zapłacę podatek?

! Odpowiedz
2 1 ~darek

Mam taka sytuacje Prosze o pomoc.Ojciec umarl rok temu mieszkanie na zasadzie dziedziczenia beztestamentowego nabylem ja matka i siostra.Teraz chce ja i moja matka dokonac darowizne na siostre i nastepnie siostra sprzeda mieszkanie i kupi dom w Niemczech.Dodam ze siostra ma jeszcze mieszkanie male pod wynajem w Polsce Czy w takiej sytuacji bedziemy placic podatek??

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 28 ~annnnnonymus

przypadek. sprzedaz mieszkania odziedziczonego w 2013. wartośc w 2013 100000 sprzedane za 115000 w 2015. jaki podatek będzie do zapłaty?

! Odpowiedz
11 5 ~basia

Basia
Mama zmarła w 2009r tata w 2013r.odziedziczyłam po nich dom z dzialka, który sprzedała przed upływem 5 lat we wrzesniu2014r.w lutym 2015r zapłaciłam podatek w wysokosci15200.ja w tym domu mieszkałam od urodzenia do 24go roku życia tj 1954 do 1978.czy dokumentujące taki stan mam szansę na zwrot podatku który zaplacilam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.