REKLAMA

PIT-y 2014: jak rozliczyć PIT-37 krok po kroku

2015-01-12 06:00
publikacja
2015-01-12 06:00
fot. istock / Thinkstock

Nikt nie lubi podatków i rozliczeń rocznych, jednak z naszą instrukcją łatwo krok po kroku wypełnisz swój PIT-37 w prosty i przyjazny sposób.

Z naszą instrukcją łatwo krok po kroku wypełnisz swój PIT-37 (fot. istock / Thinkstock)

Na podstawie PIT-11, który najpóźniej w poniedziałek 2 marca 2015 roku musimy otrzymać od swojego pracodawcy, powinniśmy rozliczyć nasz PIT-37 za 2014 rok. Termin na złożenie tej deklaracji mija w czwartek 30 kwietnia 2015 roku. Im wcześniej wypełnimy swój obowiązek, tym mniej nerwów i szybszy zwrot podatku, jeśli takowy będzie nam przysługiwał.

Zamiast szukać kogoś wśród rodziny czy znajomych, kto wypełni za nas PIT roczny albo płacić za rozliczenie deklaracji w biurze rachunkowym, warto pobrać program do rozliczeń rocznych PIT FORMAT za 2014 rok i zrobić to samodzielnie. Zobacz poniższy film instruktażowy, a przekonasz się, że to naprawdę proste.

Krok 1 – Instalacja programu do rozliczeń podatku za 2014 r.

Należy pobrać program, zainstalować go oraz przygotować niezbędne dane. W naszym przykładzie posłużymy się małżeństwem, gdzie oboje małżonkowie pracują na umowę o pracę, mają jedno dziecko w wieku 3 lat. Dane, które będę nam potrzebne to numery PESEL obojga małżonków i formularze PIT-11 otrzymane od pracodawców oraz kwota przychodu z ubiegłorocznego PIT-37 (po wypełnieniu PIT-a będziemy chcieli wysłać go przez internet). Zakładamy, że małżonkowie nie mają już prawa do ulgi na internet. Już rok temu została ona na tyle ograniczona, że niewielu podatnikom pozostała możliwość dalszego korzystania z tej formy odliczeń.

Krok 2 – Wybór trybu rozliczenia w programie

Po uruchomieniu programu jesteśmy proszeni o wybór sposób wypełnienia deklaracji. Dla profesjonalnych użytkowników przeznaczono tryb aktywnych deklaracji, jednak my skupimy się na Kreatorze rozliczenia, który zadając proste pytania, prowadzi "za rękę" niezaawansowanego użytkownika i sam rozlicza jego PIT.

(Bankier.pl)

Krok 3 – Sposób opodatkowania i dane podatnika

Dokonujemy wyboru sposobu opodatkowania: indywidualnie czy wspólnie z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W omawianym przypadku wybieramy wspólne rozliczenie małżonków.

(Bankier.pl)

Następnie wprowadzamy dane podatnika i współmałżonka lub importujemy je z poprzedniego roku, jeśli rozliczaliśmy PIT w programie FORMAT za 2013. Program podpowiada, że numer PESEL podajemy w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a numer NIP w innych przypadkach. Dokonujemy wyboru urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania.

Krok 4 – Źródło przychodów podatnika

Zaznaczamy, z jakich źródeł pochodzi nasz dochód, jakie i ile formularzy PIT-11 otrzymaliśmy od pracodawcy, czy posiadamy PIT-8C (np. z biura maklerskiego) albo mamy inne źródła przychodów np. z prywatnego najmu lub ze sprzedaży nieruchomości. W naszym przypadku małżeństwa pracującego na etacie wybieramy tylko po 1 szt. PIT-11 u każdego z małżonków.

(Bankier.pl)

A następnie w programie zobaczymy kopię fragmentu formularza PIT-11, gdzie przepisujemy dane z posiadanych druków PIT-11 w odpowiednie komórki.

(Bankier.pl)

Po przepisaniu odpowiednich danych, program przeprowadzi kontrolę kosztów, pytając o liczbę stosunków pracy w 2014 r. oraz o koszty uzyskania przychodów (podwyższenie z tytułu dojazdów, praw autorskich lub dodatku za rozłąkę). Na końcu zostaniemy poproszeni o wybór celu złożenia deklaracji - rozliczenie po raz pierwszy czy korekta wcześniej złożonego zeznania.

Krok 5 – Ulgi i odliczenia w PIT za 2014

Teraz kreator poprosi nas, abyśmy zaznaczyli ulgi, z których chcemy skorzystać np. ulga na internet, z tytułu wpłat na IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego), zatrudniania pomocy domowej czy ulgi na dzieci.

W przypadku małżeństwa Pitowskich skorzystamy tylko z odliczenia ulgi na dziecko. Pamiętajmy, że od czasu rozliczeń za 2013 roku ograniczono możliwość skorzystania z ulgi na 1 dziecko, jeśli rodzic zarabia powyżej 56 tys. zł rocznie, a małżeństwo łącznie powyżej 112 tys. zł. Jeśli Pitowscy przekroczą pułap 112 tys. zł ulga na ich jedyne dziecko nie zostanie rozliczona i nie otrzymają zwrotu z tego tytułu. Dla małżeństw, które mają co najmniej dwójkę dzieci, limit dochodów nie obowiązuje. Przy wyborze ulgi prorodzinnej, program obok deklaracji PIT-37 automatycznie wygeneruje załącznik PIT/O.

(Bankier.pl)

Na końcu program poprosi o wskazanie OPP, której chcemy przekazać 1 proc. ze swojego podatku na cele pożytku publicznego.

Krok 6 – Wysyłka przez internet

Program zakończy generowanie deklaracji podatkowej PIT-37 wspólnej dla obojga małżonków, pokazując ekran z podsumowaniem kwoty dochodu, kwoty nadpłaty lub niedopłaty podatku za rok 2014 oraz wartości 1 proc., który ma być przekazany wybranej organizacji pożytku publicznego.

(Bankier.pl)

Aby do końca wypełnić obowiązek rozliczenia rocznego, należy wypełnioną i sprawdzoną deklarację wysłać online do urzędu skarbowego.  W tym celu, po zapisaniu deklaracji PIT-37, wybieramy z górnego paska menu przycisk „e-Deklaracje” i klikamy „Utwórz e-deklarację”. Jeśli w naszym PIT będą jakieś błędy, to program w tym miejscu wyświetli stosowny komunikat.

Aby potwierdzić tożsamość podatnika i zrealizować wysyłkę PIT przez Internet, w tym miejscu będziemy musieli podać kwotę przychodu za poprzedni rok podatkowy 2013 (przepisać z zeszłorocznego PIT-37). Po wysłaniu deklaracji, należy pobrać UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. UPO to jedyny dowód dla fiskusa potwierdzający otrzymanie naszego elektronicznego zeznania. Po wysłaniu elektronicznego PIT-a, podatnik otrzyma numer referencyjny. A on pozwoli pobrać z systemu UPO, po komunikacie „System 200”, czyli po automatycznym sprawdzeniu i zatwierdzeniu poprawności danych identyfikacyjnych i informacyjnych z PIT-a. 

UPO stanowi potwierdzenie, że wypełniliśmy obowiązek podatkowy i rozliczenie roczne zostało wysłane do urzędu skarbowego. UPO dla rozliczenie PIT rocznego za 2014 rok należy przechowywać do 31 grudnia 2020 roku.

Katarzyna Sudaj

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Komentarze (25)

dodaj komentarz
~elizka
no wlasnie podpisuję się pod PITAXEM bo szybko się rozliczyłam z tym programem i bez problemów. prowadzi za rączkę ;) także polecam jak najbardziej:)w szczegolnosci ze niewiele zostalo czasu do złożenia pitów
~Mariola
ja proponuję skorzystanie z gotowego programu do którego wystarczy wprowadzić tylko dane i wszystko jest gotowe! osobiście korzystam z PITAXA - dużo lepszy niż ten program ze strony ministerstwa finansów
~Jakub
A kwota wolna od podatku na poziomie biednego afrykańskiego kraju fe fe ! i wybrańcy nie dali szansy by była podwyższona fe fe !
~matti
Może i bym skorzystał gdyby nie to, że ten program narzuca mi kilka wybranych Organizacji Pożytku Publicznego (od razu widać kto jest sponsorem tego programu), na które mogę wpłacić 1% podatku. Jako że nie mogłem wpłacić 1% na organizację którą sobie wybrałem to podziękowałem i rozliczyłem się poprzez eDeklaracje.Może i bym skorzystał gdyby nie to, że ten program narzuca mi kilka wybranych Organizacji Pożytku Publicznego (od razu widać kto jest sponsorem tego programu), na które mogę wpłacić 1% podatku. Jako że nie mogłem wpłacić 1% na organizację którą sobie wybrałem to podziękowałem i rozliczyłem się poprzez eDeklaracje. Ale jeśli ktoś nie zwraca uwagi na ten "szczegół" to niech się rozlicza przez PIT Format 2014.
~kamaz
Teraz trzeba uważać na austriackie banki. Rząd tego kraju uchwalił zniesienie rządowych gwarancji bankowych dla depozytów, co oznacza, że w przypadku bankructwa banku państwo nie odda depozytariuszom ani złotówki. Pomysł zaczyna być podchwycany w innych krajach, ciekawe kiedy trafi także do nas.. http://independenttrader.Teraz trzeba uważać na austriackie banki. Rząd tego kraju uchwalił zniesienie rządowych gwarancji bankowych dla depozytów, co oznacza, że w przypadku bankructwa banku państwo nie odda depozytariuszom ani złotówki. Pomysł zaczyna być podchwycany w innych krajach, ciekawe kiedy trafi także do nas.. http://independenttrader.pl/342,austria_wycofuje_gwarancje_dla_depozytow_bankowych.html
~Michał
We Wrocławiu np. rozliczyć Pit pomagają w Fundacji Przyjazny Dom.
Swoje dyżury dla zainteresowanych pełnią tam księgowi Fundacji.
Polecam wesprzeć samą fundację: KRS 0000228691
~bog
u mnie wystepuje błąd w systemie i nie można go przeskoczyć.
w pit 40a rubryka 34 jest nieaktywna czyli program do niczego!!
~mak
W zeszłym roku korzystałem z tej aplikacji. System nie rozliczył mnie i miałem same problemy, jeżeli rozliczać się elektronicznie robić to przez edeklaracje na stronie ministerstwa finansów. Wymaga to oczywiście cierpliwości ale nie jest dużo bardziej skomplikowane niż tu i samemu wybiera się komu przeznaczyć 1% naszego W zeszłym roku korzystałem z tej aplikacji. System nie rozliczył mnie i miałem same problemy, jeżeli rozliczać się elektronicznie robić to przez edeklaracje na stronie ministerstwa finansów. Wymaga to oczywiście cierpliwości ale nie jest dużo bardziej skomplikowane niż tu i samemu wybiera się komu przeznaczyć 1% naszego podatku, wybierając świadomie a nie jest to kwota bez znaczenia.
~laik1
co mam wpisac w rubryce koszty uzyskania przychodow [ zaznaczam ze mam 3 pity od roznych pracodawcow ] i co wpisac w rubtyce i przychodach [chodzi o ten art 45] czy mam ominąc te strony i nacisnac dalej , czy zsumowac w rubrykach to co juz wpisalam wczesniej w tabelce ? niestety program nie jest dla mnie do konca zrozumialy , prosze co mam wpisac w rubryce koszty uzyskania przychodow [ zaznaczam ze mam 3 pity od roznych pracodawcow ] i co wpisac w rubtyce i przychodach [chodzi o ten art 45] czy mam ominąc te strony i nacisnac dalej , czy zsumowac w rubrykach to co juz wpisalam wczesniej w tabelce ? niestety program nie jest dla mnie do konca zrozumialy , prosze o pomoc , pozdrawiam
~przedszkolak
Otrzymałem PIT 11 w którym kwota Dochód jest o jakieś 2000 zł wyższa niż kwota którą realnie pracodawca przelał na konto bankowe. Czy jest to pomyłka prcodawcy? i czy taki PIT muszę zwrócić pracodawcy, czy też powinienem złożyć deklarację PIT zgodnie z otrzymanym? Zaznaczam że pracodawca nie wypłacał mi żadnych Otrzymałem PIT 11 w którym kwota Dochód jest o jakieś 2000 zł wyższa niż kwota którą realnie pracodawca przelał na konto bankowe. Czy jest to pomyłka prcodawcy? i czy taki PIT muszę zwrócić pracodawcy, czy też powinienem złożyć deklarację PIT zgodnie z otrzymanym? Zaznaczam że pracodawca nie wypłacał mi żadnych pieniędzy w kasie. Były to tylko przelewy wynagrodzenia na konto bankowe.

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2014

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki