Ostatni dzień na decyzję, a w ZUS awarie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poszedł na rękę osobom, które chciały złożyć deklarację dotyczącą pozostania w OFE. Oddziały ZUS były dziś otwarte dłużej.

 
- W związku z dużym zainteresowaniem osób ubezpieczonych składaniem oświadczeń OFE 01 i upływającym terminem ich składania, w dniu dzisiejszym wszystkie placówki ZUS (w tym Centrala Zakładu) będą przyjmowały klientów do godziny 18.00 – napisał w komunikacie Radosław Milczarski z centrali ZUS w Warszawie.

- Jednocześnie informujemy, że w związku z wyjątkowo dużą liczbą osób chcących złożyć oświadczenie drogą elektroniczną za pośrednictwem pue.zus.pl mogą wystąpić problemy z logowaniem przy pomocy platformy ePUAP. Funkcjonowanie tej platformy nie jest niestety zależne od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – dodaje Milczarski.

Problemy techniczne

Jak informowaliśmy od rana, strona internetowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przestała działać, podobnie jak umieszczone w oddziałach „zusomaty”. Wszystko to w ostatnim dniu, w którym można składać deklaracje o pozostaniu w OFE.

- Przepraszamy. Strona, której szukasz nie została odnaleziona. Prawdopodobnie została skasowana, zmieniono jej nazwę albo została czasowo usunięta – taki komunikat wita dziś przed południem użytkowników próbujących wejść na stronę internetową ZUS.Do formularza deklaracji dostać można się za pośrednictwem wyszukiwarki, jednak szybkość działania strony państwowego ubezpieczyciela – podobnie pozostawia wiele do życzenia. Problemy występują również w przypadku próby zalogowania do Platformy Usług Elektronicznych, dzięki której deklaracje złożyć mogą osoby, które wcześniej zweryfikowały swoje konto w oddziale ZUS.

W sieci pojawiły się także doniesienia o awariach urzędomatów – samoobsługowych urządzeń, za pośrednictwem których złożyć można m.in. deklarację o pozostaniu w OFE. Urzędomaty przestały działać m.in. w Poznaniu i Warszawie.

- Mam nadzieje, ze nowy e-puap (gotowy pod koniec roku) nie bedzie sie wieszal - po to go poprawiamy - napisał na Twitterze minister cyfryzacji Rafał Trzaskowski.

W sprawie ewentualnego wydłużenia godzin pracy przed południem kontaktowaliśmy się z wrocławskim oddziałem ZUS. Odpowiedziano na wówczas, że oddziały w całej Polsce będą pracować tak jak w każdy inny dzień.


Gorący dzień

Jak nie trudno było przewidzieć, 31 lipca będzie „najgorętszym” dniem okresu, w którym Polacy mogli zadecydować o tym, gdzie trafiać będzie część ich składki emerytalnej. Poza placówkami ZUS na oblężenie przygotowują się także poczty (liczy się data stempla pocztowego).

Kolejna szansa na decyzję o przekazywaniu części składki do OFE pojawi się dopiero za dwa lata, w 2016 r. Kolejne okienka transferowe otwierane będą już co 4 lata – w 2020 r., 2024 r., 2028 r. itd.

Dziś ZUS poinformował, że o pozostaniu w OFE zdecydowało już 1 367 711 osób. 766 442 osoby osoby zdecydowały się na wysłanie oświadczenia pocztą, a 549 663 zrobiło to osobiście w oddziale ZUS, natomiast 50 776 osób - za pośrednictwem platformy usług elektronicznych.

Z badania Bankier.pl wynika, że ponad 70% naszych użytkowników złożyło lub w ostatnich dniach złoży deklarację o pozostawieniu części składki w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Blisko połowa wierzy w to, że decyzja ta spowoduje zwiększenie ich emerytury w przyszłości.

/mz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~1qaz

Czy widział ktoś z was trend który wiecznie rośnie ?

! Odpowiedz
0 0 ~1qaz

Ciekawe fin czy napisał byś to samo w 2008 roku.

! Odpowiedz
0 0 ~fin

Pewnych rzeczy nie można robić bo sposób inwestowania i struktura inwestycji jest określona w ustawie ale generalnie wartość inwestycji nie spadła tak jak indeks szerokiego rynku to raz, a dwa inwestycje OFE rosną szybciej niż ten sam indeks. Gdyby ustawa łagodniej traktowała pewne kwestie to nawet spadek indeksu nie oznaczał by wcale spadku wartości inwestycji z kapitału zgromadzonego w OFE. Musiał bym tu sporo napisać żeby to było dla ciebie w miarę czytelne, ale możesz przyjąć że OFE w ratowały kondycję polskich przedsiębiorstw i polskiej gospodarki bo kapitał który w nie inwestowały podnosił kapitalizacje tych że przedsiębiorstw, a co za tym idzie miały one większą elastyczność w prowadzeniu inwestycji czy to z kapitału własnego w postaci akcji, czy to z instrumentów dłużnych, czy nawet w pozyskiwaniu nowych kredytów bankowych na podtrzymanie płynności. To co zrobił Tusk z OFE dla mnie osobiście jest jak zaciągniecie hamulca ręcznego w polskiej gospodarce! Oczywiście jedziemy dalej ale pedał gazu nie działa już tak dynamicznie jak hamulec, no i przy okazji trochę nam iskry z tyłu lecą...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 3 ~Andrzej

Ale będziecie płakać jak Was OFE wydoi.

! Odpowiedz
0 0 ~fin

Oby doiło tak jak do tej pory ;) Takich zysków od zgromadzonego kapitału jak OFE nie wypracowuje w dłuższej perspektywie żaden inny podmiot w tym kraju. Andrzeju, jak byś bardziej lubił szkołę to nie kompromitował by się teraz takimi wpisami!

! Odpowiedz
4 8 ~lee

przypadek? nie, widać dynamika przyrostu zainteresowanych pozostaniem w ofe, przerazila kogoś

! Odpowiedz
5 6 ~jko55

oj bankierzy naganiacze - heheh - skad ja to znam

! Odpowiedz
0 3 ~wwff

Proponuję redakcji wysłanie korespondenta (wojennego, haha) do UP Nr 1 przy Świętokrzyskiej, przed północą. Jak mi się uda dzisiaj zaobserwować sytuację w moim UP przed 20:00, to dam znać.

! Odpowiedz
0 3 ~wwff

Poprawka. Co ja piszę, przecież Bankier jest z Wrocławia.

! Odpowiedz
7 2 ~11111

Polecam ws. ofe artykuł OFE czyli próba oszukania Polaków z Serwis21 http://serwis21.blogspot.com/2014/07/serwis21-lipiec-2014.html

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne