REKLAMA

Orlen nie poddał się kontroli NIK ws. fuzji z Lotosem. Teraz tłumaczy swoją decyzję

2023-01-26 20:36
publikacja
2023-01-26 20:36

Koncern nie może udostępnić dokumentów, jeżeli zakres kontroli NIK wykracza poza przepisy prawa - mówili w czwartek w Sejmie przedstawiciele PKN Orlen.

Orlen nie poddał się kontroli NIK ws. fuzji z Lotosem. Teraz tłumaczy swoją decyzję
Orlen nie poddał się kontroli NIK ws. fuzji z Lotosem. Teraz tłumaczy swoją decyzję
fot. Wojciech Kryński / / FORUM

Przedstawiciele Orlenu podkreślali, że NIK może kontrolować podmioty gospodarcze, w których państwo ma swoje udziały, wyłącznie w zakresie wykorzystywanych środków publicznych.

W czwartek sejmowa Komisja Kontroli Państwowej zajmowała się informacją prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia dotyczącą problemów napotkanych przez NIK w związku z kontrolą w PKN Orlen.

Jak przypomniał Banaś, kontrolerzy, którzy 16 maja 2022 r. mieli rozpocząć kontrolę w Orlenie, usłyszeli, że zarząd spółki odmawia poddania się czynnościom kontrolnym.

"Pomimo poinformowania zarządu spółki, że odmowa poddania się kontroli jest sprzeczna z obowiązującymi przepisami prawa, decyzja ta pozostała niezmieniona do dnia dzisiejszego" - podkreślił Banaś. "Kontrolerzy nie mają dostępu do dokumentacji znajdującej się w PKN Orlen, w tym umów zawartych z Aramco, MOL, Unimot oraz analiz zleconych przez PKN Orlen zewnętrznym doradcom na potrzeby procesów fuzji z Lotosem i PGNiG" - dodał.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Orlen nie musi poddawać się kontroli NIK? W Sejmie pytano o transakcję z Saudi Aramco

W związku z odmową poddania się przez koncern kontroli NIK przygotowała 11 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczących 10 podmiotów. Oprócz PKN Orlen, w sprawie którego wniesiono zawiadomienie dot. realizacji zadań w zakresie bezpieczeństwa w sektorze naftowym, NIK złożył 10 zawiadomień w związku z kontrolą wydatków spółek z udziałem Skarbu Państwa i fundacji tworzonych przez te spółki oraz gospodarką finansową i realizacją celów statutowych fundacji w sprawie: PKN Orlen Energa, Sigma BIS, Fundacja Orlen, Fundacja Energa, PGNiG, Fundacja PGNiG, LIN 4 Towarzystwo Ubezpieczeń, Fundacja BGK, Alior Bank.

Jak powiedział w Sejmie Marian Banaś, dotychczas prokuratura rozpatrzyła pięć z tych zawiadomień. "We wszystkich przypadkach prokuratorzy wydali odmowy wszczęcia postępowania, które zostały lub zostaną zaskarżone przez NIK do sądu" - zaznaczył.

Uczestniczący w czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji prawnicy reprezentujący PKN Orlen wskazywali, że koncern nie otrzymał z wyprzedzeniem wezwania do poddania się kontroli NIK.

"NIK może kontrolować wszystkie organy państwa, samorządy, natomiast podmioty gospodarcze, takie jak Orlen, gdzie państwo ma swoje udziały może kontrolować tylko i wyłącznie w zakresie środków publicznych, które te firmy wykorzystują" - argumentowali także.

Przedstawiciele Orlenu zaznaczyli, że w przypadku gdy Orlen korzysta ze środków publicznych, wszystkie dokumenty są NIK przekazywane. Dodali zarazem, że koncern nie może udostępnić dokumentów, jeżeli zakres kontroli NIK wykracza poza przepisy prawa. Odnieśli się przy tym m.in. do fuzji z Grupą Lotos i PGNiG oraz umowy z Saudi Aramco.

"Takie transakcje muszą być objęte poufnością. Próba uzyskania dostępu do takich dokumentów może narazić spółkę i udziałowców na bardzo poważne straty. (...) PKN Orlen ma również akcjonariuszy, którzy są chronieni przepisami prawa i muszą mieć taki sam dostęp do informacji jak Skarb Państwa" - wyjaśniali.

Na argumenty prawników odpowiadał m.in. dyrektor Departamentu Gospodarki, Skarbu Państwa i Prywatyzacji w NIK Maciej Maciejewski.

"Kontrola NIK rozpoczyna się na podstawie przedstawienia jednostce upoważnień (...). Orlen został poinformowany, że w dogodnym terminie kontrolerzy zgłoszą się z tymi upoważnieniami i rozpoczną kontrolę. Tak się stało. Na spotkaniu odmówiono im prawa wszczęcia kontroli, wpisania się do księgi kontroli, co byłoby formalnym rozpoczęciem czynności kontrolnych" - wyjaśnił.

"Zapewniam, że mamy poświadczenia do ochrony tajemnic ustawowo chronionych, poza tym ustawa o NIK wiąże nas tajemnicą kontrolerską" - dodał Maciejewski.

Obecny na posiedzeniu komisji członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych Jan Szewczak zaznaczył, że koncern nie może swoich racji udowodnić na drodze sądowej, gdyż ustawa o NIK nie przewiduje takiej możliwości. "Trzeba być bardzo odpowiedzialnym, bo gra idzie o setki miliardów złotych. Każde słowo może mieć konsekwencje dla umów międzynarodowych" - zauważył. (PAP)

autorka: Anna Bytniewska

ab/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (31)

dodaj komentarz
langdon25
Obajtek właśnie pokazał gdzie ma polskie państwo , prawo i Polaków oraz NIK (znacznie znacznie poniżej poziomu wydobycia ropy)
zoomek
I od tego mamy partnerstwo publiczno prywatne aby straty publika płaciła a zyski dzieci i wnuki UBecji mogły przytulać.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
yypan
No, CENZOR bierz go!!!!!!!!!!!!!!
jan_karter
Masz na myśli tego przejętego przez jedyną słuszną partię monopolistę, po którym bezkarnie hula wiejski cwaniaczek, który pierwszy milion ukradł własnemu stryjowi, a kolejne już wszystkim Polakom? To państwo w państwie, dzięki któremu płacimy krocie za paliwo, wbrew logice i cenom rynkowym? Tego molocha, który za bezcen wyprzedaje Masz na myśli tego przejętego przez jedyną słuszną partię monopolistę, po którym bezkarnie hula wiejski cwaniaczek, który pierwszy milion ukradł własnemu stryjowi, a kolejne już wszystkim Polakom? To państwo w państwie, dzięki któremu płacimy krocie za paliwo, wbrew logice i cenom rynkowym? Tego molocha, który za bezcen wyprzedaje nasz wspólny majątek szemranym firmom arabsko-rosyjskim?
kaczyslaw_
Powiedz no synu wiatru i kurzu - lubisz być okradany?

https://sjp.pwn.pl/sjp/tuman;2578906.html
men24a
Zatrudnij mnie przy korycie to będę codziennie Obajtka chwalił i ciemnocie wmawiał że jest tak jak za Tuska, tankowanie dzis też za 50 zł jak i w tamtych czasach.
grzegorzkubik
Banaś nie jest dziś obiektywnym człowiekiem.
men24a
Ja bym chciał nieobiektywną opinie poznać
lancealot
Ale był gdy go wybierali? "Kryształowy" człowiek ...

Powiązane: Fuzja Orlenu i Lotosu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki