REKLAMA

Ochłodzenie w mieszkaniówce, spadek liczby bezrobotnych i wielka bankowa bessa [Wykresy tygodnia]

2020-09-26 06:00
publikacja
2020-09-26 06:00
fot. Peshkova / Shutterstock

Kończąc kolejny tydzień 2020 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

1. Wielka bankowa bessa

2. Pogłębia się regres w budownictwie

W sierpniu obroty firm budowlanych podobnie jak w lipcu okazały się znacznie niższe niż przed rokiem. Najgłębszy regres odnotowano w budownictwie infrastrukturalnym.

3. Sprzedaż detaliczna rośnie, ale wolno. Mniej kupujemy przez internet

Sierpniowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej okazały się gorsze od oczekiwań ekonomistów. Na uwagę zasługuje także spadek wartości zakupów dokonywanych przez Internet.

4. Sierpniowe ochłodzenie w mieszkaniówce

Po bardzo dobrych wynikach w lipcu, sierpień przyniósł wyraźne ochłodzenie w sektorze budownictwa mieszkaniowego – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Choć mieszkań oddanych do użytku wciąż jest więcej niż przed rokiem, wkrótce może się to zmienić. Mieszkaniówka znajduje się pod kreską zarówno w przypadku wydawanych pozwoleń na budowę, jak i rozpoczynanych budów.

/ fot. Bankier.pl /

5. Te banki mają najwięcej frankowych kredytów hipotecznych

Ponad 80 mld zł kredytów opartych na frankach szwajcarskich mają w swoich portfelach banki notowane na warszawskiej giełdzie, wynika z analizy Bankier.pl. Za kolejne kilkanaście miliardów odpowiadają instytucje, których szyldów już nie zobaczymy na ulicach

/ Bankier.pl

6. Koniunktura gospodarcza poprawia się coraz wolniej

Wrześniowe wskaźniki koniunktury wpisały się w umiarkowanie pesymistyczny scenariusz dla polskiej gospodarki. Po okresie dynamicznego odreagowania wiosennego lockdownuaktywność gospodarcza odbudowuje się coraz wolniej.

7. GUS: w sierpniu ubyło bezrobotnych

Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu ustabilizowała się na poziomie z lipca i czerwca. Na uwagę zasługuje lekki spadek liczby bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy.

8. Szwajcarzy głęboko poniżej zera. Stopy procentowe bez zmian

Szwajcarski Bank Narodowy nie zdecydował się na zmianę skrajnie ekspansywnej polityki monetarnej. Helweci podtrzymali najbardziej ujemne na świecie stopy procentowe i deklarują gotowość do prowadzenia interwencji walutowych.


Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
gromowladna
Jakoś nie do końca widać ten spadek w mieszkaniówce. Ceny coraz wyższe, znajomy budowlaniec mówi, że nie może się opędzić od zleceń, buduje się ciągle dużo. Więc gdzie jest prawda? Komu zależy na takim artykule?
kenn
Jeśli bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie, a bezrobotnych w urzędzie ubywa, to dlaczego w innych artykułach straszą masowymi zwolnieniami i problemami z zatrudnieniem? :P
exio
W tym artykule nie został uwzględniony sukces polskiej deweloperki bo oni będą mieli 8% zwrotu przez cały okres trwania kryzysu.
jogi1104
Szczegolnie nad morzem i w gorach w aparthotelach :-) tam nawet 8% plus tydzien pobytu wlascicielskiego !
artbe
W zeszłym miesiącu zaczęto dużo mniej budów - co wywinduje ceny wiadomo, zwiększone zapotrzebowanie.
A w tym miesiącu projekty deweloperskie rozwijają się jeszcze szybciej co winduje ceny ze względu na zwiększone zapotrzebowanie - wiadomo.

No jakby nie patrzał to najpewniejszy koń na gpw i taniej tam nie będzie.
sel odpowiada jogi1104
Płacisz jak za zboże i jeszcze ci robią łaskę że właściciel może w swoim lokalu pobyć parę dni? To nie lepiej kupić sobie o połowę taniej mieszkanie w w okolicy i ewentualnie wynajmować operatorowi gdy sam nie mieszkasz ?w wybranych przez siebie terminach?
jogi1104 odpowiada sel
Nie ma wtedy basenu spa itd. i nie ma sie czym pochwalic "ze tutaj jest jakby luksusowo" za to piszesz jak zwykly dorobkiewicz po dobrej szkole ekonomii ale nie marketingu :)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki