REKLAMA

Sprzedaż detaliczna rośnie, ale wolno. Mniej kupujemy przez internet

2020-09-21 10:05
publikacja
2020-09-21 10:05
fot. Anna Shvets / Pexels

Sierpniowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej okazały się wyraźnie gorsze od oczekiwań ekonomistów. Na uwagę zasługuje także spadek wartości zakupów dokonywanych przez Internet.

W sierpniu 2020 r. sprzedaż detaliczna w cenach bieżących była o 0,4 proc. wyższa niż w sierpniu 2019 r. oraz o -2,6 proc. niższa niż w lipcu 2020 r. – poinformował dziś GUS.

Konsensus analityków zakładał wzrost o 2,4 proc. rok do roku, więc można mówić o negatywnej niespodziance. Dla porównania, w lipcu odnotowano 2,7 proc. w ujęciu rocznym. Wcześniej zaś notowano wyniki ujemne: w czerwcu roczna dynamika wyniosła -1,9 proc., w maju -8,6 proc., a w kwietniu aż -22,6 proc.

Wzrost sprzedaży widać także w dynamice w cenach stałych, która w skali roku sięgnęła 0,5 proc. wobec oczekiwanych 2,6 proc. oraz wzrostu w lipcu o 3 proc. i spadku o 1,3 proc. w czerwcu, 7,7 proc. w maju i 22,9 proc. w kwietniu. W ujęciu miesięcznym kategoria ta zanotowała spadek o 2,4 proc.

- Największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. zaobserwowano w przedsiębiorstwach sprzedających meble, rtv, agd (o 10,2% wobec wzrostu o 11,6% przed rokiem). Sprzedaż wzrosła także w następujących prezentowanych grupach: „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (o 1,6% ),  „tekstylia, odzież, obuwie” (o 1,2%) oraz „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 0,8%). W pozostałych grupach odnotowano spadek sprzedaży od 2,2% do 6,2% – informuje GUS.

Podobnie jak przed miesiącem GUS nie podał danych z kategorii „pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach”, do której zaliczane są m.in. sprzedaż w sklepach wielkopowierzchniowych. Fakt ten został skomentowany opisem: „Zupełny brak informacji, konieczność zachowania tajemnicy statystycznej lub wypełnienie pozycji jest niemożliwe albo niecelowe”.

Coraz mniej kupujemy przez internet

Jak zauważa GUS, sierpień był kolejnym miesiącem spadku wartości sprzedaży dokonywanej przez internet – udział tej sprzedaży spadł z 6,5 proc. w lipcu do 6,1 proc. w sierpniu. Dla porównania, w czerwcu odsetek ten wynosił 7,7 proc.

- Spadek udziału sprzedaży przez Internet wykazały m.in. przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grupy „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (odpowiednio z 19,4% do 19,3%), a także podmioty z  grup „tekstylia, odzież, obuwie” (z 16,8% przed miesiącem do 15,7%) oraz „meble, rtv, agd” (z 11,1% do 10,9%) – informuje GUS.

Równolegle do danych o sprzedaży detalicznej, polscy statystycy przedstawili też raport o produkcji budowlano-montażowej.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
stachsgh
Witam !!
Jak sprzedaz to tylko z jajem. https://youtu.be/oVrdIXQ2g30
grzegorzkubik
Bywają gorsze miesiące ale po nich przychodzą lepsze.
gronostaj
Zamknijmy znowu wszystko z lasami włącznie. To na pewno pomoże.

Po serii idiotycznych decyzji rządu, nagle zdziwienie, że gospodarka coraz gorzej sobie radzi?
bha
Trzeba mieć jeszcze dodatkowo za co poszaleć co nie jest już takie pewne na rynku pracy i niby zatrudniania niestety coraz bardziej niepewnego i kwotowo minimalnego do max minimum.
marxs
hehe przeciez to oczywiste nawet dla przedszkolaka że dobrobytu wydrukować się nie da chyba że do drukowanej z pustego powietrza kasy dojdzie drukowanie też z pustego powietrza truskawek,chleba,butów czy margaryny
meryt
"W sierpniu 2020 r. sprzedaż detaliczna w cenach bieżących była o 0,4 proc. wyższa niż w sierpniu 2019 r. "
_jasko
A ile to jest po uwzględnieniu inflacji?
meryt odpowiada _jasko
"Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2020 r. była wyższa niż przed rokiem o 0,5%"

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki