REKLAMA

GUS: w sierpniu ubyło bezrobotnych

2020-09-23 10:08
publikacja
2020-09-23 10:08
GUS: w sierpniu ubyło bezrobotnych
GUS: w sierpniu ubyło bezrobotnych
fot. Kuba Stezycki / / FORUM

Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu ustabilizowała się na poziomie z lipca i czerwca. Na uwagę zasługuje lekki spadek liczby bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu została przez Główny Urząd Statystyczny określona na 6,1 proc. Analitycy oczekiwali odczytu na tym poziomie, co miało związek z przedstawionymi na początku miesiąca danymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (6,1 proc.).

Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu 2020 r. była natomiast wyraźnie wyższa niż w sierpniu 2019 r. (5,2 proc.).

Z danych wynika ponadto, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w sierpniu 1028 tys. wobec 1029,5 tys. w lipcu, 1026,5 tys. w czerwcu i 1011,7 tys. w maju. To pierwszy spadek od marca, kiedy odnotowano 909,4 tys. Jednocześnie oznacza to, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych jest obecnie o ponad 100 tys. wyższa niż w styczniu tego roku (922,2 tys.). Warto dodać, że sierpień w poprzednich latach też był miesiącem poprawy na rynku pracy, np. ze względu na zatrudnienie sezonowe.

Na początku pandemii pojawiały się prognozy mówiące o dwucyfrowej stopie bezrobocia rejestrowanego w Polsce na koniec 2020 r. Obecnie obawy te osłabły, co widać także w wypowiedziach minister pracy Marzeny Maląg. Pytana pod koniec sierpnia o prognozy dotyczące stopy bezrobocia na koniec roku powiedziała, że wyniesie ona 7-8 proc., a w okresie jesiennym - na skutek wygaszania prac sezonowych - wzrośnie. "Ten wzrost na pewno będzie, ale stopa bezrobocia będzie jednocyfrowa" - zapewniła Maląg.

Stopa bezrobocia rejestrowanego nie jest jedyną miarą, przy pomocy której ekonomiści badają sytuację na rynku pracy. Drugą popularną metodą jest badanie ankietowe (BAEL), przy pomocy którego np. stopę bezrobocia dla wszystkich państw UE określa Eurostat. Więcej o różnicach między oboma podejściami przeczytasz w artykule „Ilu właściwie jest w Polsce bezrobotnych i kim są? [Tłumaczymy]”.

Sierpniowej stopy BAEL dla Polski jeszcze nie znamy (dane pojawią się 1 października). Lipcowy odczyt dla naszego kraju pokazał 3,2 proc.

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki