REKLAMA

OECD: ostatnie 20 lat to historia sukcesu polskiej gospodarki

2016-11-25 11:20
publikacja
2016-11-25 11:20

Ostatnie 20 lat to historia sukcesu Polski, która rozwijała się szybciej niż jakakolwiek inna europejska gospodarka - powiedział w piątek w Warszawie sekretarz generalny OECD Angel Gurria. Według niego wyzwaniem jest budowa gospodarki opartej na wiedzy.

fot. / / YAY Foto

Gurria przyjechał do Polski na konferencję "20 lat partnerstwa i współpracy między Polską a OECD" w 20. rocznicę przystąpienia Polski do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

"Polska dokonała imponującego postępu w podnoszeniu poziomu życia w latach 1990-2015. (...) Obecnie PKB per capita stanowi dwie trzecie średniej OECD, co jest bardzo imponującym osiągnięciem. Średnia oczekiwana długość życia zwiększyła się z 71 lat w 1990 r. do 77 lat w 2014 r." powiedział. Dodał, że podwoiła się też liczba absolwentów z wyższym wykształceniem na rynku pracy.

Wśród wyzwań wymienił wzrost produktywności, która stanowiła w 2015 r. tylko 60 proc. średniej OECD. "Polska nadrabia zaległości, ale przed nią jeszcze te 40 proc. różnicy" powiedział.

Polska jest w gronie krajów rozwiniętych... już od 20 lat

Polska jest w gronie krajów rozwiniętych... już od 20 lat

Dokładnie 20 lat temu Polska przystąpiła do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zrzeszającej 35 wysoko rozwiniętych krajów świata. Ten fakt wywołuje pewną konsternację u każdego, kto choć raz widział na własne oczy prawdziwy kraj rozwinięty.

Dodał, że poprawy wymaga także poziom szkolnictwa zawodowego. "Macie relatywnie niską stopę bezrobocia, ale fachowcy narzekają, że nie mogą znaleźć pracy zgodnej z ich kwalifikacjami, a przedsiębiorcy narzekają, że nie mogą znaleźć kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami" powiedział. Zaznaczył, że nadmiar "umów śmieciowych" w Polsce nie tworzy dobrych relacji między pracownikami i pracodawcami.

Gurria odniósł się też do planów rządzących odnośnie obniżenia wieku emerytalnego. "Wiemy, że jest to bardzo wrażliwy temat tutaj, w Polsce. Na świecie ten wiek przesuwa się w kierunku 67 lat; także wyrównuje się kwestie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn; kobiety żyją dłużej. Rekomendujemy przyjrzenie się tej sprawie, ponieważ to wpłynie na wyższą produktywność, do której dążymy" powiedział. Dodał, że starsi ludzie powinni być włączeni do rynku pracy, a nie opuszczać go przedwcześnie.

Wiceminister spraw zagranicznych Robert Grey podczas konferencji powiedział, że w ciągu ostatnich 20 lat Polska stała się jedną z pierwszych dwudziestu gospodarek świata. "PKB wzrosło czterokrotnie, eksport dziesięciokrotnie" zaznaczył. Podkreślił wagę głębokich reform gospodarczych, reform polityki monetarnej i finansowej, a także reformy edukacji, prawa pracy, systemu podatkowego, systemu emerytalnego. "We wszystkich tych reformach OECD była zaufanym partnerem. Rola OECD nie jest szeroko znana opinii publicznej w Polsce, ta rocznica daje możliwość wypełnienia tej luki" powiedział.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński przedstawił główne założenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Mówił m.in. o planach dotyczących wyzwań demograficznych, związanych ze zmianami klimatu, cyfryzacją i zwiększeniem wydajności.

"Może z wyjątkiem podejścia do systemu emerytalnego diagnoza OECD dotycząca polskiej gospodarki jest zbieżna z naszą i rekomendacje OECD są uwzględnione w większości w naszej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" powiedział.

OECD z okazji rocznicy przygotowała też dokument, w którym zawarte zostały priorytety rozwoju Polski w kierunku gospodarki opartej na wiedzy. Organizacja zwraca w nim uwagę, że aby wykorzystać własny potencjał, Polska musi wyjść poza konkurowanie wyłącznie tanią siłą roboczą, co dotychczas stanowiło jeden z ważnych czynników sukcesu gospodarczego. OECD uważa, że kraj powinien poszukiwać nowych obszarów, w których będzie mógł sprostać zagranicznej konkurencji.

W opinii OECD odpowiednia polityka w zakresie innowacji może pomóc w podnoszeniu poziomu wiedzy i rozwoju technologii w produkcji i eksporcie. W tym celu OECD rekomenduje reformę badań publicznych wraz z zacieśnieniem relacji przemysłu z nauką oraz poprawę komercjalizacji badań. Zwraca również uwagę na potrzebę poprawy infrastruktury telekomunikacyjnej i informacyjnej.

OECD skupia obecnie 35 wysoko rozwinięte państwa. Organizacja działa od 1961 r. Jest kontynuatorką Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej, założonej w 1948 r. dla integrowania odbudowujących się ze zniszczeń wojennych gospodarek państw europejskich korzystających z pomocy w ramach planu Marshalla. Polska wstąpiła do organizacji w 1996 r.

(PAP)

luo/ mce/ pad/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~silvio_gesell
Bo my zawsze mieliśmy najlepszą gospodarkę, i gdyby nam sąsiedzi nie włazili z butami to bylibyśmy największą potęgą gospodarczą na świecie.
~mx
Głodujące dzieci jedzące szczaw, rodziny pracujące w biedaszybach, 4mln Polaków bez ubezpieczenia zdrowotnego, pełne noclegownie dla bezdomnych, miliony żyjące z pomocy społecznej, płace rzędu 400-500USD netto, przy tym kasta uprzywilejowanych sędziów, prokuratorów, mundurowych, górników, rolników opływających w bogactwa, to też Głodujące dzieci jedzące szczaw, rodziny pracujące w biedaszybach, 4mln Polaków bez ubezpieczenia zdrowotnego, pełne noclegownie dla bezdomnych, miliony żyjące z pomocy społecznej, płace rzędu 400-500USD netto, przy tym kasta uprzywilejowanych sędziów, prokuratorów, mundurowych, górników, rolników opływających w bogactwa, to też jest ten sukces Polski wg OECD?
~lerry
Ta lewacka organizacja zostala opanowana przez Sorosa. Oni klamia! Ostatnie 20 lat w PL to ruina.
~koniec_liberalizmu
ostatnie 20 lat to historia sukcesu polskiej gospodarki. Polacy to ludzie sukcesu. Wytwarzaja dobra o wartosci 75% sredniej UE a ich pensje sa na poziomie 35% sredniej UE. Ja mam inna nazwe na tego typu gospodarke: neokolonializm zas na obywateli Polski biale czarnuchy lub frajerzy
~Polak
Ty się ciesz człowieku, że ostatnie 20 lat przysunęło nas w stronę państw Europy zachodniej, mogło potoczyć się totalnie inaczej i miałbyś dziś biedę jak na białorusi czy Ukrainie. Te zarobki w wysokości 35% średniej UE to dużo więcej niż 5% które miałbyś gdyby nie ten gwałtowny rozwój i transformacja.
~Polak
PIS i tak wam powie, że przejęli Polskę w ruinie i teraz mamy 'dobrą zmianę' mimo, że do zeszłego roku pięknie goniliśmy Europę a teraz jest dopiero lipa.
~StanRS
Ale brednie. Gdyby na Słowacji nie było kilkunastoprocentowej mniejszości cygańskiej (która za kilka lat będzie większością i jest olbrzymim obciążeniem), to ten kraj mimo braku dostępu do morza i nie mający strategicznego położenia, byłyby gospodarczo na o wiele wyższym poziomie, niż ten źle zarządzany bantustan jakim jest Polska.
~as
Szkoda te 20 lat się skończyło i nastała dobra zmiana.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki