Nowe rekordy kart bezstykowych - ponad połowa płatności to "zbliżenia"

analityk Bankier.pl

Na polskim rynku jest już ponad 39 mln kart płatniczych. W ostatnich trzech miesiącach 2017 r. przybyło ich ponad pół miliona, wynika z informacji opublikowanej przez NBP. Ponownie pobity został rekord udziału plastików „z antenką” – karty zbliżeniowe stanowiły 79,6 proc. wszystkich będących w obiegu.

Karty zbliżeniowe po raz pierwszy pojawiły się na polskim rynku 10 lat temu. W ciągu dekady przeszły drogę od technicznej ciekawostki do standardu i są jednym z najczęściej wykorzystywanych produktów bankowych. Potwierdzają to dane podsumowujące 2017 r. opublikowane przez Narodowy Bank Polski.

(materiały dla mediów)

W portfelach Polaków znajduje się 31,1 mln kart płatniczych z funkcją płatności bezstykowych. Oznacza to, że prawie cztery piąte ze wszystkich plastików wyposażone są w moduł pozwalający na dokonywanie transakcji zbliżeniowych. W ciągu kwartału przybyło ich 529 tys., a w ciągu roku – ponad 2,5 mln.

Dodatkowo pod koniec grudnia 2017 r. Polacy korzystali z niemal miliona (953 tys.) instrumentów zbliżeniowych, które nie mają formy karty. W tej kategorii mieszczą się naklejki zbliżeniowe, gadżety i mobilne karty instalowane w telefonach.

W IV kwartale zeszłego roku wykonano łącznie 1,2 mld transakcji kartami płatniczymi. O zmieniających się przyzwyczajeniach użytkowników świadczą:

  • Rosnący udział transakcji bezgotówkowych (85,2 proc. wobec 82,3 proc. rok wcześniej).
  • Przekroczenie ważnego progu – za ponad 50 proc. wartości transakcji bezgotówkowych odpowiadają dziś płatności bezstykowe. Jeszcze w III kw. 2017 r. wskaźnik ten wynosił 45,9 proc.
  • Po raz pierwszy odnotowany wzrost średniej wartości transakcji zbliżeniowej ponad granicę 50 zł – do 51,9 zł. Oznacza to, że Polacy coraz częściej płacą zbliżeniowo także za większe zakupy. To szczególnie istotny trend – do niedawna płatności bezstykowe kojarzone były głównie z drobnymi sprawunkami, a nie wszyscy użytkownicy byli świadomi, że w taki sam sposób można regulować zobowiązania powyżej 50 zł (po podaniu PIN).
  • Wzrost liczby średniej liczby transakcji bezgotówkowych przypadającej na jedną kartę – 26,5 (w III kw. 2017 r. – 26,1).
  • Bardzo dynamiczny wzrost liczby transakcji dokonywanych w internecie. Tego rodzaju operacji odnotowano 16,4 mln, o 24 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Wartościowo płatności internetowe wzrosły o 15,2 proc. (do 2,5 mld zł).

Płatności kartowe na koniec 2017 r. przyjmowało 481 tys. punktów handlowych. Przyrost sieci nieco przyhamował, ale zapewne w 2018 r. ponownie przyśpieszy za sprawą programu „Polska Bezgotówkowa” zachęcającego akceptantów do instalowania terminali.

Średnia wartość (w zł) pojedynczej transakcji kartą płatniczą przeprowadzonej w formie zbliżeniowej w kolejnych kwartałach od IV kwartału 2015 r.
Średnia wartość (w zł) pojedynczej transakcji kartą płatniczą przeprowadzonej w formie zbliżeniowej w kolejnych kwartałach od IV kwartału 2015 r. (NBP)

Wraz z rosnącą popularnością transakcji bezgotówkowych zmienia się sposób korzystania z bankomatów. Liczba wypłat spadła o 3,9 proc. kwartał do kwartału – w ostatnich trzech miesiącach takich transakcji odnotowano 167 mln. Jednocześnie wzrosła średnia kwota wypłaty (z 490 zł do 499 zł). Ubywa samych maszyn – w ciągu kwartału z ulic zniknęło 96 bankomatów.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 7 niepelnosprawny_org

a jakze, bo najlatwiej, bo najszybciej, ale ryzyko kradziezy wieksze...

! Odpowiedz
0 0 wmq

Ryzyko kradzieży jest takie samo jak przy płatności gotówką, co najwyżej stracona kwota może być większa, jak złodziej przejmie kartę. Ale jak ktoś płaci telefonem, to faktycznie jest to bezpieczniejsze i od gotówki, i od zwykłych plastików. Na przykładzie Apple Pay: https://niebezpiecznik.pl/post/apple-pay-iphone- polska-bezpieczenstwo/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 q-tas

ponad połowa płatności to "zbliżenia"?

Tzn za "zbilżenie" można płacić kartą i jest to proceder tak rozpowszechniony? A to świnie

! Odpowiedz
2 12 dasbot

Za każdym razem, jak mnie Pani w kasie pyta, czy "zbliżeniowo", czy "normalnie" odpowiadam (jeśli Pani jest interesująca), że chętnie zbliżeniowo i zostawiam swój numer telefonu.............. Nie uwierzycie, ale 3 sztuki zadzwoniły! :-) Dzięki Wam magicy od technologii, na płatności mnie nie namówicie, ale wynalazek działa!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 niepelnosprawny_org

pani powinna powiedziec, na odleglosc...

! Odpowiedz
4 38 innowierca

To zabawne , ale w Polsce gdzie wsrod ludu panuje najwieksza euforia co do platnosci bezdotykowo kartami , smartfonami , rownoczesnie lud ma ostanie miejsce w swiadomosci finansowej.

! Odpowiedz
12 17 antek10

Nie wiedza jak aplikacją zainstalowaną w telefonie ładnie skanuje sie takie karty. Wystarczy 3 sekundy skanowania z odleglosci jakies 10 cm. i kasiorka razem z nr karty itd leci w siną dal. Polecam program dok. "Złodzieje" na TTV. Odcinek chyba 3 lub cos koło tego. Reporter okrada ludzi na ulicy i potem ich uświadamia jak ich okradł. Karty są bardzo słabo zabezpieczone.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 innowierca odpowiada antek10

A znacie ten typ w kolejce na stacji benzynowej.
Niby poprawia grzywke i zezuje ukradkiem czy beda patrzec bo smartphonem bedzie placil :):)

! Odpowiedz
2 8 antek10 odpowiada innowierca

Musi jaka Gimbaza. Zatankował za całe 50 zł tak aby podwyżki cen benzyny go nie dotyczyły.

! Odpowiedz
6 4 doninik odpowiada antek10

Jasne. Trzeba było dokładnie obejrzeć program, a nie pisać takie mądrości. W nowych kartach odczytasz jedynie numer karty i datę ważności. W większości sklepów internetowych trzeba podać dane posiadacza karty i CVV. Telefonem nie zapłacisz, bo nie masz wszystkich danych karty, które są konieczne przy jej odczycie podczas płacenia. Takie coś było możliwe w przypadku kart wydanych kilka lat temu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne